Polacy nie wierzą PiS w sprawie cen prądu. 71 procent sądzi, że będzie drożej

Zapewnienia premiera Morawieckiego i ministra Tchórzewskiego nie wystarczają Polakom. Wg najnowszego sondażu "SE", większość z nich jest przekonana, że za prąd będzie płacić więcej.

Według badań Instytutu Badań Pollster, zrealizowanych na zlecenie "Super Expressu" , aż 71 proc. Polaków nie wierzy rządowi w sprawie cen prądu i uważa, że energia zdrożeje. 15 proc. ankietowanych ufa w tej kwestii rządowi Mateusza Morawieckiego, a 14 proc. nie ma w tej kwestii zdania. 

Ustawa jest, rozporządzenia brak

Niepokój Polaków może wzmagać fakt, że pomimo przyjęcia w zeszłym roku ustawy, która miałaby blokować wzrost cen prądu, wciąż brak praktycznych rozwiązań. Rząd powołał specjalny zespół, który ma opracować rozporządzenie, na podstawie którego firmy energetyczne otrzymają obiecywane rekompensaty. Ale ten nie wypracował jeszcze przepisów.

Firmy energetyczne za prąd będą bowiem płacić więcej  - zarówno ceny węgla jak i koszt za emisję CO2 znacząco wzrosły. Przeciętny Kowalski rachunek ma jednak mieć taki sam jak dotychczas - różnicę wynikającą ze wzrostu kosztów pokryje bowiem państwo. 

Negocjacje trwają

Ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany, bo przepisy muszą być skonsultowane z władzami UE. Rekompensaty dla firm energetycznych nie mogą bowiem łamać zasad dotyczących pomocy publicznej. Na szczęście dla Polaków z Brukseli płyną pozytywne sygnały. Rzecznik Komisji Europejskiej zapewniła, że Polska, tak jak inne unijne kraje, ma prawo do interwencji na rynku energii. Rządzący wprowadzając nowe przepisy w życie nie może jednak wyróżnić żadnego z podmiotów i zastosowała pomoc dla firm energetycznych ograniczoną w czasie. 

Czytaj też: Prezes URE: Ustawa ws. cen prądu powinna być pilnie znowelizowana

Z ostatnią kwestią wiąże się też jeszcze jedna kwestia - możliwe, że w przyszłym roku ceny prądu jednak wzrosną. Po pierwsze przez koszty rekompensat, które mają wynieść w tym roku ok. 9 mld zł. Po drugie dlatego, że UE nie zgodzi się na długotrwałe sztuczne obniżanie cen. 

Kolejnym wyzwaniem będzie "cofnięcie" podwyżek, które już miały miejsce. Wiele samorządów, szpitali i firm prywatnych podpisało już nowe umowy. Stawki za energię są w nich o 40-70 proc. wyższe. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że wszystkie kontrakty zawarte od połowy 2018 r. mają być renegocjowane. Przed nami kolejne miesiące niepewności. 

Więcej o:
Komentarze (43)
Polacy nie wierzą PiS w sprawie cen prądu. 71 proc. sądzi, że będzie drożej
Zaloguj się
 • opt

  Oceniono 14 razy 14

  Co zrobiono z gospodarką ,że trzeba nią ręcznie sterować poprzez przygotowywane na kolanie ustawy? Ponoć tak dobrze wszystko kwitnie i ma się wspaniale, a ceny rosną waloryzacja w świetle wskaźników GUS zapowiada się o ).8% niższa niż głosiła w tubie propagandowej Rafalska, a tu ciągle niewiadomo jakie ceny prądu, nie mówiąc już o opłatach za ogrzewanie.

 • pan.szklanka

  Oceniono 15 razy 13

  Czyli 71% jest przekonanych, że PiS łże, jednocześnie 39% tenże PiS popiera. To się w żaden sposób do 100% nie sumuje, tu musi być część wspólna.
  Ciekaw jestem jej argumentów.

 • tpsa7501

  Oceniono 13 razy 13

  Dopóki PiS ma taki sondażowy dystans do opozycji jak obecnie (i od 3 lat), mogą robić co chcą. Ciemny lud wszystko łyknie - najważniejsze jest pińcet złoty i pokazanie wroga, oraz przekonanie luda, że tylko "my" jesteśmy w stanie "coś" z tym wrogiem zrobić i zapewnić "ludowi" bezpieczeństwo i wieczne szczęście. Tylko tyle i aż tyle.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 12 razy 10

  Ja w tym roku będę płacił ok 40% więcej, niż w roku minionym.
  Takie przyszło mi pod koniec grudnia naliczenie.
  Widocznie dostawcą nic nie wie o działaniach rządu PiS.
  Taka Wolska!

 • wejsunek47

  Oceniono 11 razy 9

  ręczne sterowanie gospodarką już było.... efekt końcowy: inflacja,kartki,puste półki..... kurduplowi się w głowie pomieszało..

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 8 razy 8

  Tzw gwarancja pisowska może okazać się typową ściemą z gatunku nie spoglądaj na rachunek,tylko płać.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 7 razy 7

  A może coś bardziej pozytywnego?
  W sprawie czego Polacy wierzą PiS?

 • puszka-3

  Oceniono 7 razy 7

  A czy jeszcze jest coś w co Polacy wierzą PiS-owi ??????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX