Coraz więcej Polaków nie chce zakazu handlu w niedzielę. Chcą decydować sami

Odsetek osób popierających zakaz handlu w niedzielę spadł o kolejne punkty procentowe w skali miesiąca. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Maison & Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz wideo

ZPP podkreśla, że wprowadzona zmiana miała wpływ na zachowania konsumenckie bardzo ograniczonej grupy osób.

Zakaz wbrew woli

Przed wprowadzeniem ograniczeń 85 proc. respondentów deklarowało robienie zakupów w niedzielę. Po wprowadzenia zakazu zakupu w niedzielę dalej robi 78 proc. badanych. Z tego wynika, że realna zmiana dotknęła tylko 1 na 14 Polaków.

Liczba osób popierających zakaz handlu w niedzielę spadła w grudniu o 3 punkty proc. w stosunku do wyników badań z listopada i obecnie wynosi 28 proc. Aż 71 proc. Polaków nie chce, żeby politycy urządzali im weekendy. Odsetek zupełnych przeciwników ograniczania handlu w niedzielę w fali grudniowej jest identyczny, jak w pomiarze listopadowym, 39 proc. Polaków nie akceptuje tej zmiany w żadnej postaci

– powiedziała prof. Dominika Maison, psycholog i prezes firmy badawczej Maison & Partners.

Badanie na potrzeby raportu wykonywano dwufazowo – w listopadzie i grudniu 2018 r. Wyniki z grudnia – będącego gorącym miesiącem w handlu detalicznym – potwierdziły tendencje z listopada. Pokazały zbliżony obraz opinii i postaw wobec ograniczenia handlu w niedzielę.

Rośnie sprzeciw

Dla blisko 40 proc. Polaków zakaz handlu w niedziele stanowi utrudnienie. Ponad 20 proc. z nich przyznaje, że nie ma czasu na zrobienie zakupów w inne dni tygodnia. Co ciekawe, ok. 70 proc. respondentów uważa ograniczenie handlu w niedzielę za naruszenie ich swobody konsumenckiej. Jednocześnie 61 proc. badanych podkreśla, że każdy pracownik ma prawo do wolnej niedzieli. Wydaje się zatem, że głównym problemem jest naruszenie wolności wyboru. Z badania wynika, że im więcej ograniczeń, tym większa liczba przeciwników zakazu.

Myślę, że liczba przeciwników zakazu handlu będzie rosła. Miesiące zimowe nie są tak przyjazne do spędzania czasu poza domem jak letnie. Będziemy apelowali do rządu o zniesienie zakazu i wprowadzenia w Kodeksie Pracy dwóch wolnych niedziel dla pracowników wszystkich branż, nie tylko handlu. Obecne rozwiązanie ma charakter dyskryminacyjny. Ponadto dorzynany jest polski handel, który nie jest w stanie poradzić sobie z agresywnymi promocjami cenowymi dyskontów

– podsumował Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Więcej o:
Komentarze (278)
Coraz więcej Polaków nie chce zakazu handlu w niedzielę. Wyniki badania Maison & Partners pokazują, że konsumenci chcą decydować sami
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 88 razy 72

  Przecież od początku w tej ustawie nie chodzi o to aby zrobić dobrze ludziom tylko klerowi. Gdyby chcieli zrobić dobrze ludziom to można było wprowadzić większe stawki za pracę w niedzielę, np co drugą niedzielę wolną i itp.

 • emsi2020

  Oceniono 78 razy 62

  Zakaz handlu dziwnym trafem nie obowiązuje sieci sklepów "Żabka", czyli sieci z którą będzie kooperował Tadeusz Rydzyk. Czy to przypadek, czy lobbing i układy? A może nieuczciwa konkurencja?

 • desperato

  Oceniono 55 razy 39

  IDIOTYZM! Spójrz, porozglądaj się wokół! Przecież sam często bywałeś w Galerii, i widziałeś
  jak masa ludzi przyjeżdżała z okolicznych miejscowości, czy sąsiadujących województw! To
  GŁUPOTA! Ograniczenie pracy w niedzielę to utrata pracy przez ludzi (i dorabiających
  studentów), w efekcie zwolnienia - Raz, Dwa w galeriach są parkingi podziemne, gdzie np.
  można było umyć samochód, bo właśnie w weekend ludzie jadać do galerii zostawiali samochody
  do umycia - teraz zwalniają ludzi, bo w dni robocze nie ma praktycznie nikogo … na zakupach!
  A do kościoła jak ktoś nie chodził, tak nie będzie chodził!

 • kka69

  Oceniono 36 razy 32

  A wystarczy krótki zapis w Kodeksie Pracy.
  Że praca w niedzielę i święta ma być płatna 150 lub 200%
  I żeby to dotyczyło tez pracowników stacji benzynowych , kierowców , kolejarzy i pracowników elektrowni.
  I wszyscy chętnie będą pracować w niedziele.
  Bo teraz to jest tak, że pracownik marketu ma wolną niedziele, ale pracownik stacji ORLEN już takiej wolnej niedzieli nie ma.
  A w Orlenie , to kto teraz rządzi? Każdy wie.

 • caius1

  Oceniono 39 razy 31

  Ta... Przecież obecnie rządzący mają na celu urządzanie obywatelom życia. Na razie zakaz handlu w niedzielę, potem obowiązkowe niedzielne wyjścia do kościoła (listy obecności przed wejściem; może później wprowadzą czipy), potem obowiązkowe popołudnia w rządowych masówkach ku czci prezesa i "czynach chrześcijańskich", itp. itd.
  NiePiS

 • justas32

  Oceniono 36 razy 24

  Polaku, nie idź do supermarketu - idź do kościoła. Pieniądze które miałeś wydać w supermarkecie, zostaw w kościele - oni będą lepiej wiedzieć co z nimi zrobić. A tobie w gratisie obiecają życie po śmierci ...

 • lesnojeziorska

  Oceniono 38 razy 22

  Tak właśnie działa socjalizm: nakazy, zakazy, koncesje, zezwolenia. Chceta więcej socjalizmu, głosujta na pisobolszewię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX