"Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów". Minister Finansów apeluje do podatników

Ministerstwo Finansów potwierdza, że rok 2019 ma być przełomowy w kwestii rozliczeń z fiskusem. Teresa Czerwińska zapewnia, że urzędy same wypełnią nasze PIT-y. Nie musimy podejmować żadnych działań.

Teresa Czerwińska, szefowa Ministerstwa Finansów, zaapelowała, by podatnicy skorzystali z możliwości, jakie dają ułatwienia w sposobie rozliczania podatków.

Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych. PIT-37 i PIT-38 administracja uzupełni za podatnika

- zaapelowała w audycji "Poranek siódma-dziewiąta" emitowanej na antenie Rozgłośni Katolickich.

Chciałabym, aby rok 2019 był przełomowy w zakresie podejścia administracji skarbowej do podatnika. Pracujemy nad tym aby to administracja skarbowa, wykorzystując ten ogrom danych, które zbieramy, wypełniła PIT-y.

- dodała.

Nie musisz składać PIT-a, jeśli nie chcesz ulg

Zapewniła też, że podatnik, który rozlicza się z tytułu PIT-37, czyli z tytułu umowy o pracę i PIT-38, czyli dochodów kapitałowych, nie musi podejmować aktywności jeżeli nie korzysta z żadnych preferencji, ulg i odliczeń i nie chce się rozliczać z małżonkiem.

Minister finansów spytana o rozliczenia małżonków stwierdziła, że system podatkowy umożliwia skorzystanie z automatycznego wypełnienia formularzy. Małżonkowie, którzy chcą rozliczyć się razem muszą więc samodzielnie złożyć PIT, inaczej każde z nich może zostać rozliczone osobno. 

Czerwińska wyjaśniła też, że resort cały czas upraszcza i udoskonala Portal Podatkowy. Chce, żeby był bardziej intuicyjny i prosty w obsłudze.  

System podatkowy naprawdę nie musi być skomplikowany

- stwierdziła Czerwińska. Wyjaśniła, że problemy w kontach z aparatem skarbowym często wynikają z zawiłości systemu. 

Nowy system od lutego

PIT-y osób zatrudnionych na umowę o pracę będą dostępne od 15 lutego. Jeśli nie złożymy żadnej dyspozycji, skarbówka uzna, że nie chcemy żadnych ulg ani odliczeń i automatycznie rozliczy nasz dokument. Nie będziemy musieli podejmować żadnych działań. 

Czytaj też: PIT po nowemu. Jak się zalogować. Co z ulgami? Rozwiewamy wątpliwości

Więcej o:
Komentarze (135)
"Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych". Minister Czerwińska apeluje do podatników
Zaloguj się
 • szytelnik2

  Oceniono 58 razy 50

  Tak jest nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów, w razie wątpliwości co do zeznania przyjadą panowie o 6-tej rano po podpis na korekcie.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 44 razy 38

  Nie przychodźcie, nie zawracajcie dupy, chcemy kraść wasze pieniądze w spokoju.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 37 razy 31

  Chodzi o to, że kilka procent niezorientowanych nic nie zrobi (bo przecież nie trzeba) i przepadną im odliczenia. A po 30 kwietnia US żadnej korekty na swoją niekorzyść nie przyjmie. Przypuszczam, że liczba małżeństw, które przegapią wspólne odliczenie i stracą na tym pójdzie w tysiące. I wg mnie, o to w tym wszystkim chodzi.

 • mejerewa

  Oceniono 34 razy 28

  A ja apeluję, żebyście swoje pity wypełnili i przynieśli albo skorygowali te, które urząd przygotował za was. Po to, żeby zadysponować 1% od podatku, który możemy przeznaczyć na stowarzyszenia, fundacje, pomoc innym. Nas to nic nie kosztuje, mamy tylko wskazać beneficjenta.
  Jeśli tego nie zrobimy, te pieniądze zostaną w puli podatków.

 • eva01

  Oceniono 25 razy 19

  Czyli (jak czytałam w innym artykule z MF) wcale nie będą kopiować pit z poprzedniego roku, gdzie było wspolne rozliczanie z ulgą. Coś tu nie gra. Rozliczę się po swojemu, czyli samodzielnie.

 • rascal76

  Oceniono 19 razy 17

  Jeśli minister tak mówi, to ja zrobię całkowicie odwrotnie.

 • kocurxtr

  Oceniono 16 razy 16

  'nie przychodźcie z PITami'
  następny apel - 1 maja - 'nie przychodźcie z płaczem'
  ...
  nie ufam obecnej władzy
  skarbówce nie ufałem nigdy - US zawsze stara się przypodobać bieżącej władzy

  sam dbam o swoje sprawy
  a szczególnie o kasę...

 • zwyklaosoba

  Oceniono 20 razy 14

  Ale nie ma jeszcze ustawowego obowiązku posiadania komputera ? Jeśli nie mam komputera to chyba mogę wypełnić PIT tradycyjnie i przynieść do urzędu ? Nie chwiałbym by po latach przyszło pismo, że nie mają mojej deklaracji i w związku z tym muszą mnie ukarać grzywną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX