"Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów". Minister Finansów apeluje do podatników

Ministerstwo Finansów potwierdza, że rok 2019 ma być przełomowy w kwestii rozliczeń z fiskusem. Teresa Czerwińska zapewnia, że urzędy same wypełnią nasze PIT-y. Nie musimy podejmować żadnych działań.
Zobacz wideo

Teresa Czerwińska, szefowa Ministerstwa Finansów, zaapelowała, by podatnicy skorzystali z możliwości, jakie dają ułatwienia w sposobie rozliczania podatków.

Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów skarbowych. PIT-37 i PIT-38 administracja uzupełni za podatnika

- zaapelowała w audycji "Poranek siódma-dziewiąta" emitowanej na antenie Rozgłośni Katolickich.

Chciałabym, aby rok 2019 był przełomowy w zakresie podejścia administracji skarbowej do podatnika. Pracujemy nad tym aby to administracja skarbowa, wykorzystując ten ogrom danych, które zbieramy, wypełniła PIT-y.

- dodała.

Nie musisz składać PIT-a, jeśli nie chcesz ulg

Zapewniła też, że podatnik, który rozlicza się z tytułu PIT-37, czyli z tytułu umowy o pracę i PIT-38, czyli dochodów kapitałowych, nie musi podejmować aktywności jeżeli nie korzysta z żadnych preferencji, ulg i odliczeń i nie chce się rozliczać z małżonkiem.

Minister finansów spytana o rozliczenia małżonków stwierdziła, że system podatkowy umożliwia skorzystanie z automatycznego wypełnienia formularzy. Małżonkowie, którzy chcą rozliczyć się razem muszą więc samodzielnie złożyć PIT, inaczej każde z nich może zostać rozliczone osobno. 

Czerwińska wyjaśniła też, że resort cały czas upraszcza i udoskonala Portal Podatkowy. Chce, żeby był bardziej intuicyjny i prosty w obsłudze.  

System podatkowy naprawdę nie musi być skomplikowany

- stwierdziła Czerwińska. Wyjaśniła, że problemy w kontach z aparatem skarbowym często wynikają z zawiłości systemu. 

Nowy system od lutego

PIT-y osób zatrudnionych na umowę o pracę będą dostępne od 15 lutego. Jeśli nie złożymy żadnej dyspozycji, skarbówka uzna, że nie chcemy żadnych ulg ani odliczeń i automatycznie rozliczy nasz dokument. Nie będziemy musieli podejmować żadnych działań. 

Czytaj też: PIT po nowemu. Jak się zalogować. Co z ulgami? Rozwiewamy wątpliwości

Więcej o: