Europa nadal chce handlować z Iranem. Nowy system ma obejść amerykańskie sankcje

Francja, Niemcy i Wielka Brytania ustanowiły nowy system rozliczeń bankowych z Iranem. Dotychczasowy SWIFT zostanie zastąpiony przez INSTEX. Chodzi o obejście amerykańsk
Zobacz wideo

Po tym jak Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne z Teheranem, powróciły amerykańskie sankcje gospodarczych wobec Iranu. To uniemożliwiało dalsze korzystanie przez Iran z dotychczasowego ogólnoświatowego systemu rozliczeń bankowych SWIFT.

Poszukiwanie alternatywy

Jednocześnie takie kraje jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania poszukiwały sposobu, by utrzymać relacje handlowe z Teheranem. UE chce ponadto utrzymać pakt nuklearny w mocy. W paryskiej siedzibie kanału płatniczego ma zasiadać niemiecki dyrektor generalny. Przewodnictwo w radzie nadzorczej ma przypaść Brytyjczykom. Jak podał serwis Bankier.pl, personalia nie są znane na ten moment. Wiadomo jednak, że decyzje zapadły, a wdrażanie systemu INSTEX rozpocznie się już za kilka tygodni. Do INSTEX-u będą mogły przystąpić wszystkie kraje UE, które będą chciały utrzymać wymianę handlową z Iranem.

Informacją o nowym systemie, który ma obejść amerykańskie sankcje podzielił się na Twitterze wyraźnie zadowolony minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif:

Amerykanie niezadowoleni

Reakcja USA była błyskawiczna. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych, już zapowiedział, że ISTEX również zostanie obłożony amerykańskimi sankcjami. Przedstawiciele europejskich mocarstw nie ukrywają, że nowy system został zainicjowany w ramach protestu przeciwko zerwaniu przez Waszyngton paktu nuklearnego z Teheranem. Iran już rozpoczął wdrażanie INSTEX-u. Nowy system w pierwszej kolejności będzie obsługiwał jedynie transakcje handlu lekami i produktami medycznymi oraz żywnością.

Więcej o: