Po tym jak Donald Trump zerwał porozumienie nuklearne z Teheranem, powróciły amerykańskie sankcje gospodarczych wobec Iranu. To uniemożliwiało dalsze korzystanie przez Iran z dotychczasowego ogólnoświatowego systemu rozliczeń bankowych SWIFT.
Jednocześnie takie kraje jak Francja, Niemcy i Wielka Brytania poszukiwały sposobu, by utrzymać relacje handlowe z Teheranem. UE chce ponadto utrzymać pakt nuklearny w mocy. W paryskiej siedzibie kanału płatniczego ma zasiadać niemiecki dyrektor generalny. Przewodnictwo w radzie nadzorczej ma przypaść Brytyjczykom. Jak podał serwis Bankier.pl, personalia nie są znane na ten moment. Wiadomo jednak, że decyzje zapadły, a wdrażanie systemu INSTEX rozpocznie się już za kilka tygodni. Do INSTEX-u będą mogły przystąpić wszystkie kraje UE, które będą chciały utrzymać wymianę handlową z Iranem.
Informacją o nowym systemie, który ma obejść amerykańskie sankcje podzielił się na Twitterze wyraźnie zadowolony minister spraw zagranicznych Iranu, Mohammad Dżawad Zarif:
Reakcja USA była błyskawiczna. Steven Mnuchin, sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych, już zapowiedział, że ISTEX również zostanie obłożony amerykańskimi sankcjami. Przedstawiciele europejskich mocarstw nie ukrywają, że nowy system został zainicjowany w ramach protestu przeciwko zerwaniu przez Waszyngton paktu nuklearnego z Teheranem. Iran już rozpoczął wdrażanie INSTEX-u. Nowy system w pierwszej kolejności będzie obsługiwał jedynie transakcje handlu lekami i produktami medycznymi oraz żywnością.