Iran dementuje, że wstrzymał wydawanie polskim obywatelom wiz turystycznych

Iran dementuje informacje części mediów, że wstrzymał wydawanie polskim obywatelom wiz turystycznych. Informację taką przekazał Bahram Qasemi, rzecznik irańskiego ministra spraw zagranicznych.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach w związku z planowaną na połowę lutego w Warszawie konferencją poświęconą Bliskiemu Wschodowi, współorganizowaną przez Stany Zjednoczone, strona irańska wezwała Polskę do wycofania się z tej inicjatywy, twierdząc, że jest ona skierowana przeciwko Iranowi.

Polskie władze zapewniają, że tak nie jest, a główny temat konferencji to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. 

Irański MSZ wezwał w sobotę charge d'affaires polskiej ambasady. Zgodnie z relacją irańskiej agencji IRNA, dyrektor Departamentu Europy Wschodniej MSZ w Teheranie przekazał stronie polskiej oficjalny dokument - protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy - jak napisano - "organizacji antyirańskiego spotkania w dniach 13-14 lutego tego roku". 

Czytaj więcej: Iran wygraża Polsce. "Wielka zdrada tego kraju nie zostanie wymazana z umysłów Irańczyków"

Iran wyraża ubolewanie, stanowisko polskiego MSZ

Szef irańskiej dyplomacji wyraził ubolewanie, że Iran, "który w trakcie II wojny światowej udzielił tak mocnego wsparcia polskim uchodźcom staje się ofiarą wymierzonego w niego cyrku". Teheran wyraził oczekiwanie zaprzestania "współdziałania z USA w tej sprawie". Ostrzegł Polskę przed krokami odwetowymi. 

W niedzielę polski MSZ wydał oświadczenie w sprawie spotkania. "Stoimy na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska - do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o: