Iran dementuje, że wstrzymał wydawanie polskim obywatelom wiz turystycznych

Iran dementuje informacje części mediów, że wstrzymał wydawanie polskim obywatelom wiz turystycznych. Informację taką przekazał Bahram Qasemi, rzecznik irańskiego ministra spraw zagranicznych.
Zobacz wideo

W ostatnich dniach w związku z planowaną na połowę lutego w Warszawie konferencją poświęconą Bliskiemu Wschodowi, współorganizowaną przez Stany Zjednoczone, strona irańska wezwała Polskę do wycofania się z tej inicjatywy, twierdząc, że jest ona skierowana przeciwko Iranowi.

Polskie władze zapewniają, że tak nie jest, a główny temat konferencji to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. 

Irański MSZ wezwał w sobotę charge d'affaires polskiej ambasady. Zgodnie z relacją irańskiej agencji IRNA, dyrektor Departamentu Europy Wschodniej MSZ w Teheranie przekazał stronie polskiej oficjalny dokument - protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy - jak napisano - "organizacji antyirańskiego spotkania w dniach 13-14 lutego tego roku". 

Czytaj więcej: Iran wygraża Polsce. "Wielka zdrada tego kraju nie zostanie wymazana z umysłów Irańczyków"

Iran wyraża ubolewanie, stanowisko polskiego MSZ

Szef irańskiej dyplomacji wyraził ubolewanie, że Iran, "który w trakcie II wojny światowej udzielił tak mocnego wsparcia polskim uchodźcom staje się ofiarą wymierzonego w niego cyrku". Teheran wyraził oczekiwanie zaprzestania "współdziałania z USA w tej sprawie". Ostrzegł Polskę przed krokami odwetowymi. 

W niedzielę polski MSZ wydał oświadczenie w sprawie spotkania. "Stoimy na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska - do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (58)
Iran dementuje, że wstrzymał wydawanie polskim obywatelom wiz turystycznych
Zaloguj się
 • cjk.5004

  Oceniono 15 razy 13

  Współpraca z USA to budowanie warunków do kolejnej wojny na Bliskim Wschodzie

 • romek_z_warszawy

  Oceniono 11 razy 11

  A jak się czuli Polacy gdy w Jałcie czy Teheranie dyskutowano o naszych sprawach bez naszego udziału? Ok, konferencja na temat sytuacji w regionie. Tylko czemu nie zaproszona przedstawiciela jednego z najważniejszych państw tego regionu??

 • ps11111ps

  Oceniono 10 razy 10

  Mysle ze juz niedlugo Iran i USA pokochaja sie jak Kim z Trumpem. Tak naprawde mocny Iran jest konieczny do utrzymania pokoju na bliskim wschodzie. Nikomu chyba nie zalezy by rozwalic to jedyne stabilne panstwo w tamtym rejonie

 • uthark

  Oceniono 10 razy 8

  Popatrzcie na zdjęcie - ile pasów ruchu w każdą stronę, a ulica zakorkowana.

 • wudeer

  Oceniono 9 razy 7

  ilustracja do tego tekstu to mokry sen wszystkich drogowców, 16 pasów i ciągle korek. trzeba poszerzyć jezdnię!

 • realistas

  Oceniono 6 razy 6

  Irańczycy byli bardzo mili dla Polaków, a teraz gdy dowiedzieli się, że Polska jest pierwszym agresorem to mili być przestaną. Takimi posunięciami PiS psuje wizerunek Polski i Polaków na prawie całym świecie. Z wyjątkiem USA, których i tak już nie cierpią.

 • seboc

  Oceniono 7 razy 5

  I na szczescie.
  Iran to piekny i arcyciekawy kraj. Warto odwiedzic.
  Naprawde duzo polskich sladow mozna spotkac. Nie tylko historycznych, w ksiegarniach mozna nabyc ksiazki polskich autorow (np. Szymborskiej) lub o Polakach.
  W sklepach "kielbasa krakowska", choc to nazwa raczej zwyczajowa.

 • ks-t

  Oceniono 6 razy 4

  Wstaliśmy z kolan i odebraliśmy telefon z USA z poleceniem zorganizowania (czytaj zapłacenia) konferencji. Oczywiście o programie, zaproszonych gościach, tematyce i planowanych konkluzjach będzie decydować USA a nie buraki z Polski. Zresztą ani przez chwilę o tym nie pomyśleli, mogliby przecież jako organizator zaprosić Iran.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX