Brexit. UE chce pozwolić Brytyjczykom podróżować bez wiz. Awantura o "kolonię" Gibraltar

Unijni ambasadorowie uzgodnili dziś, że po brexicie obywatele Wielkiej Brytanii będą nadal mogli podróżować do UE bez wiz - choć tylko na krótki okres. Przy okazji regulacja wywołała spór o określenie Gibraltaru.

Zgodnie z propozycją Unii, Brytyjczycy mogliby podróżować do strefy Schengen bez wizy na okres do 90 dni w czasie dowolnych 180 dni (w każdym półroczu mogą spędzić w UE bez wizy trzy miesiące). Miałoby to obowiązywać nawet w przypadku zrealizowania się scenariusza tzw. twardego brexitu, czyli jeśli Wielka Brytania wyszłaby z UE bez porozumienia (co wciąż jest możliwe).

Teraz decyzję musi zatwierdzić Parlament Europejski, ale to powinno być formalnością, bo poparł już to rozwiązanie w styczniu. Negocjacje mają się odbyć też w Komisji Europejskiej.

Czytaj też: Brexit jak "Dzień świstaka". Po kolejnym głosowaniu May znów chce jechać na negocjacje do Brukseli

Londyn wściekły na "kolonię" Gibraltar

Wprowadzenie bezwizowego ruchu to ukłon w kierunku Londynu, ale Bruksela dziś też Brytyjczyków trochę zirytowała. Poszło o Gibraltar, o który Wielka Brytania spiera się z Hiszpanią i który zresztą był już jednym z głównych punktów zapalnych w brexitowych negocjacjach.

Jak donosi dziennikarz BBC, podczas spotkania ambasadorów brytyjski przedstawiciel sprzeciwił się określeniu statusu Gibraltaru jako brytyjskiej kolonii.

Zapisy regulacji rozróżniają bowiem obywateli Wielkiej Brytanii i tych żyjących na Gibraltarze. Gibraltar jest formalnie brytyjskim terytorium zamorskim i jego mieszkańcy brali udział w referendum w sprawie brexitu w 2016 roku. Choć zagłosowali za pozostaniem w UE, wygląda na to, że wyjdą z niej razem z mieszkańcami Wysp. Ale też Hiszpania próbuje wykorzystać brexit w tym sporze terytorialnym.

Więcej o:
Komentarze (78)
Brexit. UE chce pozwolić Brytyjczykom podróżować bez wiz. Awantura o "kolonię" Gibraltar
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 41 razy 37

  Warto dodac, ze EU w regulacji zastrzeglo, ze jesli UK wprowadzi wizy dla chocby jednego kraju EU to ta regulacja traci waznosc i Brytyjczycy beda musieli miec wizy do wszystkich krajow Unii.
  Prosta zasada wzajemnosci.
  #BrexitSponsorowanychPrzezRuskich

 • mazuvian

  Oceniono 28 razy 26

  Nie rozumiem, dlaczego mamy traktować Wielką Brytanię jak królewnę. To jest żenujące, jak bardzo kłótliwi, populistyczni i nieuprzejmi są politycy z Wielkiej Brytanii, która skorzystała tak bardzo z kapitału ludzkiego obywateli Unii, która ma nadal dostęp do rynków konsumenckich naszej Unii, a jej obywatele mogą się osiedlać w naszych krajach praktycznie bez żadnych limitów. Czas, by Wielka Brytanie dorosła.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 18 razy 14

  Kiedyś było takie powiedzenie:
  "Wyjść po angielsku".
  Dziś najwyraźniej zmieniło sens na wręcz przeciwstawny.
  Taka...

 • junk92508

  Oceniono 22 razy 14

  Powinna być pełna wzajemność - jak UK traktuje UE tak UE będzie traktowała UK.

  To nie UE chce zmian tylko UK.

  A Gibraltar i Irlandia Północna powinny powrócić do macierzy...

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 13 razy 11

  chcą być imperium a irytuje ich nazwa kolonia... :)))

 • mazuvian

  Oceniono 11 razy 9

  Nie rozumiem, o co chodzi. Ludzie na Gibraltarze mają mniejsze prawa, są traktowani inaczej. To uzasadnione nazywać Gibraltar kolonią.

 • lactum

  Oceniono 2 razy 2

  "Awantura", "wsciekly". Czytajac to przezywam ostry szok.

 • tomekzkanady

  Oceniono 8 razy 0

  Proponuje Polakom z UK przeprowadzke do Kanady. Tutaj zyje sie na wyzszym poziomie, spokojniej i bezpieczniej. Poczytaj i podyskutuj na forum EmigracjaDoKanady.CA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX