Biedroń idzie po władzę: Chcę być i będę premierem. Koszt mojego programu to 35 mld zł

W niedzielę na warszawskim Torwarze zadebiutowała partia "Wiosna" Roberta Biedronia, która chce zrewolucjonizować polską politykę. Koszt przedstawionego przez nią programu Biedroń szacuje na 35 mld złotych.
Zobacz wideo

Dokładny program partii zostanie ogłoszony w najbliższym czasie, jednak już na niedzielnej konwencji Robert Biedroń przedstawił główne jego punkty. Wśród nich znajduje się m.in. likwidacji kopalń węgla do 2035 roku, wprowadzenie nieopodatkowanej emerytury minimalnej na poziomie 1600 zł, podniesienie płacy minimalnej, legalizacja aborcji do 12. tygodnia ciąży czy wprowadzenie związków partnerskich.

- Rozmawiałem z ludźmi, którzy pracują na umowach śmieciowych i oni mówią, że nareszcie jest nadzieja, iż my wypracujemy sobie jakąś minimalną emeryturę i ta emerytura będzie pozwalała nam jakoś godnie przeżyć. To są rzeczy, których często nie znamy zarabiając powyżej średniej krajowej, ale to są realne problemy Polek i Polaków, którzy wiedzą, że za 20 lat na emeryturze będą dostawali 30 proc. dzisiejszych zarobków - powiedział Robert Biedroń w programie "Fakty po Faktach" w TVN 24

Gdy prowadząca program Diana Rudnik zapytała gościa, skąd weźmie pieniądze na realizację obietnic, Biedroń odpowiedział: - Wszystko obliczyliśmy: 35 mld zł będą kosztowały wszystkie przedstawione przeze mnie dzisiaj propozycje - dodał.

Czytaj więcej: Robert Biedroń przedstawił program partii "Wiosna". 500 plus do zmiany, ale nie tylko

"Chcę być i będę premierem"

Robert Biedroń powiedział też otwarcie o swoim ambicjach politycznych. - Chcę być i będę premierem - stwierdził, dodając, że "po to idzie do parlamentu" i stanie się to już najbliższej jesieni. - Ale żeby być premierem muszę opowiedzieć tę narrację Polkom i Polakom - zaznaczył. - Wiosna będzie nasza i jesień będzie nasza - zapewnił. 

Biedronia wspiera grono ekspertów

Oprócz wstępnego propozycji partii Robert Biedroń przedstawił podczas konwencji czternaścioro ekspertek i ekspertów, którzy pomagają mu stworzyć program Wiosny. Wśród nich znaleźli się m.in. dr Marcin Anaszewicz, ekspert ds. restrukturyzacji państwa i prezes Instytutu Myśli Demokratycznej, prof. Maciej Gdula, socjolog oraz wykładowca akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, Monika Gotlibowska, toruńska działaczka społeczna i przedsiębiorczyni czy Gabriela Morawska-Stanecka, specjalistka w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego. 

Więcej o: