"DGP": Rada nadzorcza Pekao chce od Krupińskiego wyjaśnień ws. wieżowca Srebrnej

Część członków rady nadzorczej banku Pekao SA oczekuje od jego zarządu wyjaśnień ws. finansowania inwestycji budowy wieżowca w Warszawie, na działce należącej do spółki Srebrna - wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz wideo

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na swojego informatora zbliżonego do banku Pekao SA, rada nadzorcza banku zwróciła się do jego zarządu z pytaniami o szczegóły zaangażowania banku w ewentualne finansowanie inwestycji Srebrnej w Warszawie. Zainteresowani wyjaśnieniami mają być główni akcjonariusze Pekao, czyli PZU (którego prezesem w latach 2016-2017 był obecny prezes Pekao Michał Krupiński) i Polski Fundusz Rozwoju. Obie instytucje nie komentują tych informacji.

"DGP" przypomina, że zgodnie z prawem bankowym, nie tylko zarząd banku, ale też jego rada nadzorcza jest odpowiedzialna m.in. za weryfikację podejmowania i wykonania decyzji związanych z bieżącym zarządzaniem bankiem.

W radzie nadzorczej banku Pekao SA zasiada dziewięć osób. Kilkoro z nich jest związanych z PZU i PFR (np. przewodniczącym rady nadzorczej jest prezes PZU Paweł Surówka, a wiceprzewodniczącą Dyrektor Biura Wsparcia Inwestycji w PFR Joanna Błaszczyk). Po repolonizacji Pekao w 2017 r., gdy doszło do wymiany części członków rady nadzorczej banku, pojawiły się sugestie o powiązania m.in. z ówczesną premier Beatą Szydło czy ówczesnym wicepremierem Mateuszem Morawieckim. 

Bank Pekao wyjaśnia wątpliwości i zarzuty

W niedzielę 3 lutego bank Pekao SA ustosunkował się do wielu wątpliwości czy zarzutów formułowanych w mediach ws. ewentualnego finansowania przedsięwzięcia budowy wieżowców w Warszawie. Bank oświadczył m.in., że "analiza dostępnych w przestrzeni publicznej dokumentów nie daje podstaw do twierdzeń, iż Bank udzielił kredytu 300 mln euro na budowę wieżowców". Dodawał, że "pojawiające się w przestrzeni publicznej dokumenty" to nie umowa kredytowa, ale tylko wstępne uzgodnienie parametrów finansowania. Odpierał także zarzuty ws. warunków kredytowania prac przygotowawczych pod inwestycję.

Czytaj więcej: Wieżowce spółki Srebrna w Warszawie. Bank Pekao wydaje oświadczenie

Bank Pekao SA w żadnym z dwóch oświadczeń (pierwsze wydał 29 stycznia) po ujawnieniu przez "Wyborczą" "taśm Kaczyńskiego" nie zaprzeczył, że prezes Pekao Michał Krupiński uczestniczył w spotkaniach w siedzibie PiS w sprawie inwestycji Srebrnej. Według dziennika, w 2018 r. Krupiński co najmniej raz spotkał się w centrali PiS z Jarosławem Kaczyńskim i austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem (który w imieniu spółki Srebrna miał zająć się pracami przygotowawczymi pod budowę wieżowca). Co najmniej dwukrotnie miało też dojść do spotkań Krupiński-Birggellner.

W przypadku transakcji o dużej skali, standardem jest, że prezesi zarządów banków spotykają się z inwestorami i biorą udział w omawianiu takich przedsięwzięć

- tłumaczy w oświadczeniu bank Pekao SA.

Więcej o: