Od dziś miliony Polaków mogą zapomnieć o zeznaniu PIT. Ale lepiej się nim zainteresować

W tym roku pierwszy raz miliony Polaków nie będą musiały robić zupełnie nic, a i tak ich roczne zeznanie podatkowe zostanie wypełnione i przesłane do urzędu skarbowego. Znacznie lepiej jednak zainteresować się swoim PIT-em, bo w przeciwnym przypadku można stracić setki, a czasem i tysiące złotych. Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Zobacz wideo

Czy to prawda, że nie musisz robić zupełnie nic, a i tak Twój PIT zostanie automatycznie wypełniony i wysłany do Urzędu Skarbowego?

Tak, to prawda. A przynajmniej - w bardzo, bardzo wielu przypadkach to prawda.

Już 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa udostępni ponad 25 mln podatnikom (według szacunków Ministerstwa Finansów) ich wypełnione zeznania podatkowe PIT-37 (czyli m.in. dla dochodów z umów o pracę czy umów cywilnoprawnych) oraz/lub PIT-38 (czyli dla dochodów kapitałowych, np. z giełdy) w usłudze "Twój e-PIT" na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Nie trzeba o to składać żadnych wniosków. 

Jeśli do 30 kwietnia nie podejmiesz żadnych działań - tj. nie wprowadzisz korekty w tym przygotowanym przez KAS zeznaniu, nie zaakceptujesz go wcześniej, nie odrzucisz go ani nie złożysz w międzyczasie zeznania inną drogą (np. osobiście w urzędzie skarbowym albo przez usługę e-Deklaracje) - to i tak takie zeznanie ostatniego dnia kwietnia zostanie uznane za złożone. Twój coroczny obowiązek podatkowy będzie zrealizowany.

Co więcej, jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów, w takiej sytuacji podatnik nie jest odpowiedzialny za ewentualne błędy w jego zeznaniu. 

Masz np. własną działalność? PIT wypełnij sam!

Pamiętaj, że nic nie musisz robić tylko w sytuacji, gdy musisz złożyć zeznanie PIT-37 i/lub PIT-38. Jeśli powinieneś złożyć inny typ zeznania - np. PIT-36, bo prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą - KAS za Ciebie tego nie zrobi!

Dlaczego lepiej nie zapomnieć całkowicie o swoim zeznaniu PIT-37?

Zdecydowanie korzystniej jest jednak przynajmniej zajrzeć do swojego zeznania wypełnionego przez KAS. Przypomnijmy - będzie to możliwe od 15 lutego aż do końca kwietnia. Do usługi "Twój e-PIT" będzie mógł się zalogować każdy internauta - za pomocą profilu zaufanego lub uwierzytelniając się swoim numerem PESEL, kwotą przychodu z deklaracji za 2017 r. oraz kwotą przychodu z jednej z informacji od pracodawcy (np. PIT-11) za 2018 r.

Dlaczego warto zajrzeć do swojego zeznania? Bo w bardzo wielu przypadkach będzie ono wypełnione niekorzystnie dla podatnika.

I wcale nie chodzi tutaj o to, że skarbówka chce kogoś ograbić, ale o to, że po prostu nie zawsze ma pełną wiedzę o przysługujących danej osobie ulgach i odliczeniach podatkowych. Nieuwzględnienie ich może oznaczać, że podatnik będzie miał np. niedopłatę podatku zamiast setek czy tysięcy złotych do zwrotu. W takiej sytuacji będzie można zeznanie w usłudze "Twój e-PIT" uzupełnić.

Uwaga na "pułapki" przy uldze na dzieci!

W zeznaniu wypełnionym przez KAS znajdzie się ulga na dzieci, ale tylko w sytuacji, gdy była wykazana w zeszłorocznym PIT. Te dane zostaną niejako "przeklejone". Jednak jeśli komuś dziecko urodziło się dopiero w 2018 r., albo w zeszłym roku zapomniał o uldze na dzieci, nie zostanie ona w tym roku automatycznie uwzględniona i trzeba będzie ją dopisać samodzielnie.

Warto to zrobić, bo od podatku można odliczyć maksymalnie po 1112 zł rocznie za pierwsze i drugie dziecko, 2000 zł za trzecie i 2700 zł za czwarte i kolejne!

Na pocieszenie dodamy, że w 2020 r. (czyli w zeznaniach za 2019 r.) ulga na dziecko urodzone w 2019 r. będzie już uwzględniona w zeznaniu wypełnionym przez KAS.

Jest też jeszcze jeden "haczyk". Otóż w zeznaniu z "Twój e-PIT" ulga na dziecko będzie uwzględniona TYLKO do ukończenia przez dziecko 18 lat. Tymczasem jeśli pełnoletnie dziecko kontynuuje naukę, ulga podatkowa na nie dalej przysługuje. Dlatego za okres od uzyskania przez dziecko pełnoletności ulgę w udostępnionym zeznaniu trzeba będzie wprowadzić samodzielnie!

Czytaj też:  Oto jak będzie działał "Twój e-PIT". Wypełni go skarbówka

Korzystasz z innych ulg i odliczeń? Dodaj je sam!

Tylko ulga na dzieci będzie uwzględniona automatycznie w "Twoim e-PIT" - i to z pewnymi wyjątkami opisanymi powyżej. Jeśli komuś należą się inne ulgi czy odliczenia podatkowe - będzie musiał to zrobić samodzielnie! To kolejny argument, żeby nie "olewać" całkowicie swojego rocznego zeznania, i znaleźć czas na jego uzupełnienie w usłudze "Twój e-PIT" do końca kwietnia (albo oczywiście wypełnić swoje zeznanie całkowicie we własnym zakresie). Inaczej straci się szansę na wyższy zwrot podatku!

Przykładami ulg i odliczeń, które mogą się komuś należeć, a nie zostaną uwzględnione automatycznie przez KAS, to np.:

* ulga za oszczędzanie na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

* ulga rehabilitacyjna

* ulga internetowa

* ulga na darowizny na cele pożytku publicznego czy kultu religijnego

* ulga dla honorowych krwiodawców

Chcesz się rozliczyć wspólnie z małżonkiem? Zrób to sam!

Kolejnym "haczykiem" jest to, że zeznania wypełnione przez KAS będą domyślnie zeznaniami indywidualnymi (nawet jeśli wcześniej rozliczali się wspólnie!). Tymczasem często bardziej rozliczając się wspólnie z małżonkiem można zapłacić niższy podatek. Jeśli zignorujemy w tym roku PIT-y, nie skorzystamy więc z tej preferencji i stracimy na tym finansowo.

Szczęśliwie, w usłudze "Twój e-PIT" będzie możliwa zmiana sposobu rozliczenia na wspólne z małżonkiem (albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko - to też daje preferencje). Rozliczenie zostanie wówczas automatycznie przeliczone. Konieczne będzie podanie numeru PESEL lub NIP małżonka oraz danych, które pozwolą na uwierzytelnienie go w systemie.

Czytaj też: "Nie przychodźcie z PIT-ami do urzędów". Minister Finansów apeluje do podatników

Nic nie zrobisz? Dostaniesz zwrot podatku na samym końcu

Kolejnym argumentem, żeby zainteresować się swoim zeznaniem jest czas oczekiwania na zwrot podatku. Jeśli nie zrobimy nic, PIT trafi do urzędu skarbowego dopiero 30 kwietnia. A to oznacza, że zwrot podatku otrzymamy nawet w okolicach połowy czerwca (nowy termin - 45 dni na zwrot podatku przy rozliczeniach elektronicznych). Jeśli zeznanie zaakceptujemy wcześniej (nawet jeśli wprowadzimy w nim zmiany, np. dodamy ulgi), zwrot podatku będzie szybszy.

Numer konta do nadpłaty - bez zmian

Forma zwrotu podatku (przelewem na konto, przekazem pocztowym) będzie domyślnie taka sama, jaką wybrałeś rok temu. W usłudze "Twój e-PIT" będzie jednak możliwość jej zmiany, podobnie jak zmiany numeru konta do nadpłaty.

Co z zapłatą podatku?

W sytuacji, gdy nie zainteresujesz się zupełnie swoim zeznaniem podatkowym w tym roku, a okaże się, że musisz dopłacić podatek, zostaniesz o tym poinformowany przez urząd skarbowy do końca maja.

Co z jednym procentem?

Organizacja Pożytku Publicznego, do której trafi Twój 1 procent, będzie domyślnie taka sama jak rok temu. Taki sam będzie również cel szczegółowy. Będziesz miał jednak możliwość dokonania zmian w wyborze OPP czy celu szczegółowego. 

Jeśli dany cel szczegółowy jest już nieaktualny (bo np. dziecko jest już podopiecznym innej fundacji), 1 procent trafi na "ogólne" konto danej organizacji.

Czytaj też: Rozliczenie PIT 2018. Zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Jak? Pytamy u źródła

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (88)
Miliony Polaków mogą zapomnieć o zeznaniu PIT. Ale lepiej się zainteresować, bo można stracić mnóstwo pieniędzy
Zaloguj się
 • lyjnin69

  Oceniono 39 razy 29

  chodzi o to , zeby ten 1% skierować do niejakiego rydzyka
  odbędzie się to przez ZUPEŁNY PRZYPADEK

 • bmarten

  Oceniono 23 razy 23

  Od początku, czyli od wielu lat wysyłam zeznanie podatkowe przez internet. Ma to kilka ważnych zalet: nie marnujemy papieru i czasu; trwa to w zasadzie ok. pół godziny, bo aktywny formularz w formacie pdf sam wykonuje obliczenia i ma zakładkę "sprawdź"; można liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku, niż w przypadku zeznania na papierze. Ale pracowici geniusze z Ministerstwa Finansów nie próżnują i co roku aplikują nam jakieś niespodzianki w tym internetowym systemie. A to nowa "wtyczka" do zainstalowania, a to jakies inne pierdoły, których pokonanie zabiera kilka godzin. W tym roku geniusze informatyczni z MF wpisali drobnym drukiem, na trzeciej pozycji taką uwagę: przeglądarki Firefox i Chrome Google mają jakąś tam wadę, która uniemożliwia przesłanie drogą internetową naszych formularzy podatkowych. Zauważyłem tę drobną wzmiankę po godzinie. Brawo informatycy z MF! Przy okazji: czy wiecie ilu wicedyrektorów ma dyrektor Departamentu Informatyzacji w tym ministerstwie? PIĘCIU !!! Zakładając, że pracuje tam ok. 30 osób, to na pięciu pracowników mielibyśmy jednego dyrektora. I tak trzymać, towarzysze ministerialni!

 • wino0000006

  Oceniono 33 razy 19

  Każdy powinien wypełniać swoje zeznanie podatkowe sam - żeby dokładnie widział jak państwo go skubie m.in. na te 500+ i inne kolesiowskie pensyjki.

 • jtby

  Oceniono 21 razy 15

  Jak ktoś ma przez cały rok jeden etat w jednej firmie, to system policzy dobrze. W innym przypadku ( cząstki etatów w różnych firmach i miejscach w różnych okresach) "walnie" w rogi. Rozliczanie PIT-u przez skarbówkę, to nie nowość. Testowałem to w latach poprzednich i zawsze był źle wyliczony na moją niekorzyść.

 • kemor234

  Oceniono 15 razy 13

  Szkoda, że Państwo nie rozlicza się z obywatelem. Płatnikiem. W końcu.
  Tyle kasy płacę na ochronę zdrowia i co z tego mam ??? Elektroniczne L4 ????
  Gdzie "idą pieniądze" ze sprzedaży toreb foliowych w sklepach ??? Przecież to pewnie miliony złotych każdego dnia ... A smog coraz większy.

 • azalka12

  Oceniono 28 razy 12

  Celowe dzialanie panstwa, ktore liczy na to, ze dzieki nieuwadze podatnikow zarobi pieniadze (nie zostana naliczone ulgi).

 • shadowthrone

  Oceniono 9 razy 9

  Na razie haczyk polega na tym, że strona padła i nic nie można obejrzeć.

 • eewa46

  Oceniono 13 razy 9

  Przecież to "ułatwienie" stworzono tylko po to, aby ludziom pogrzebać w kieszeniach by załatać dziury w budżecie. Liczą na to, że większość chętnie na to pójdzie i przegapi wszelkie ulgi zniżki i odliczenia.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX