Brexit. Zastępca premier Theresy May o "piekle" Donalda Tuska: To nie była genialna dyplomacja

Premier Wielkiej Brytanii jest już w Brukseli i rozmawia z szefem Komisji Europejskiej. Przed nią jeszcze spotkanie z Donaldem Tuskiem. Zastępca May, David Lidington, skomentował wczorajsze słowa Tuska, który krytykował brak strategii brytyjskich polityków.

Do oficjalnej daty brexitu zostało zaledwie 50 dni. Tymczasem nadal nie wiadomo, jak będzie on wyglądać, a być może nawet - czy w ogóle wtedy do niego dojdzie.

Theresa May w Brukseli chce renegocjować brexit

Premier Theresa May, która zmaga się z oporem brytyjskich polityków, w tym we własnej partii, przyjechała w czwartek do Brukseli - od Izby Gmin dostała mandat do renegocjacji umowy brexitowej, w punkcie dotyczącym tzw. irlandzkiego backstopu. Premier nie ma łatwego zadania, bo przedstawiciele UE, a także poszczególnych krajów Wspólnoty, powtarzają, że renegocjacji nie będzie.

Theresa May spotkała się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem. Powtórzył on, że nie ma możliwości zmiany porozumienia ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które przyjęto pod koniec ubiegłego roku, a które w styczniu zostało odrzucone przez brytyjską Izbę Gmin. Kolejne spotkanie May z Junckerem ma odbyć się pod koniec tego miesiąca.

Premier Wielkiej Brytanii ma też w czwartek rozmawiać z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Donald Tusk rozeźlił wczoraj brytyjskich polityków. Na koniec swojego wystąpienia podczas konferencji prasowej z premierem Irlandii ostro ich skrytykował. "Zastanawiałem się jak wygląda to specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez choćby szkicu planu jak przeprowadzić to w bezpieczny sposób" - powiedział.

Zastępca May: to nie była genialna dyplomacja

To wywołało wiele kipiących oburzeniem komentarzy, choć przynajmniej część z nich mogła być spowodowana błędnym zacytowaniem słów Tuska przez niektóre media (pisały o "brexitowcach" - tak określa się na Wyspach wszystkich zwolenników brexitu, tymczasem szef RE mówił o tych politykach, którzy nawołują do brexitu nie zastanawiając się nad konsekwencjami).

Wypowiedź Donalda Tuska skomentował też David Lidington, minister sprawiedliwości i Lord Kanclerz - de facto zastępca Theresy May. "Gdyby spytał o zdanie mnie, powiedziałbym, że to nie była najbardziej genialna dyplomacja na świecie" - powiedział Dodał jednak od razu, że "każdy, kto śledzi obrady Izby Gmin choć od czasu do czasu wie, że język wyolbrzymiony i daleki od wstrzemięźliwości rozlega się nie tylko w Brukseli". Według Lidingtona słowa szefa Rady Europejskiej nie zakłócą czwartkowych rozmów May z unijnymi liderami.

Więcej o:
Komentarze (109)
Brexit. Zastępca premier Theresy May o "piekle" Donalda Tuska: To nie była genialna dyplomacja
Zaloguj się
 • mustermann

  Oceniono 36 razy 34

  Wielka Brytania "brexituje". Definicja tego słowa do znalezienia w sieci.
  Wypowiedź Tuska była natomiast bardzo eufemistyczna.
  Brytyjscy politycy zachowują się jak dzieci we mgle a ich wyborcy jak stado otępiałych baranów.

 • 12reyez

  Oceniono 28 razy 26

  To jaka jest teraz propozycja Torysów, która by ich zadowoliła? Bo się już pogubiłem. Czy jest to wniosek Wielkiej Brytanii o usunięcie Irlandii z Unii, czy też zagwarantowanie przez Unię, że słońce znowu nie będzie zachodziło nad imperium?

 • kralik111

  Oceniono 29 razy 25

  Tusk wywolal tymi slowami goroca debate na temat oszustwa brexitowego. To byl majstersztyk dyplomatyczny, co Torysom bardzo zaszkodzilo.

 • japka_putina

  Oceniono 28 razy 24

  Wsadzili sobie pod pachę granat, wyjęli zawleczkę i kłócą się tylko, czy granat wyjąć, czy zostawić tam gdzie jest. W takiej sytuacji nie czas na genialną dyplomację, natomiast najwyższy czas im uświadomić, że skutki mogą być śmiertelnie poważne.

 • prawdaprawda

  Oceniono 27 razy 23

  Genialna dyplomacja, to była do czasu.
  Tusk, po prostu - jak cała reszta stracił do was cierpliwość. I wyrwały mu się słowa prawdy.
  Teraz zamiast zastanawiać się nad brexitem, zajmujecie się komentowaniem Tuska? Paranoja.

 • ziggybam

  Oceniono 19 razy 15

  Za to wasz Brexit, brytyjskie fajfusy, to jest dopiero genialna dyplomacja. Burn in bloody hell!

 • oloros11

  Oceniono 12 razy 12

  oczywiscie genialna dyplomacja moze byc tylko brytyjska to sie po prosstu rozumie samo z siebie - nie trzeba nawet tego udowadniac
  najgorsze jest jednak to ze Polska wielokrotnie przekonala sie jakie skutyki ponosi dzieki tym brytyjskim geniuszom i dalej nic nie rozumie

 • polskirozlamacz

  Oceniono 12 razy 12

  85 tysięcy polubień. 15 tysięcy komentarzy. Wyrazy uznania i poparcia z całej Europy (poza UK, którym akurat nie trzeba się przejmować, skoro i tak wychodzi z UE).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX