Brexit. Wielka Brytania na stałe w unii celnej? Negocjator UE: Niech May skorzysta z propozycji

Unijny negocjator do spraw brexitu Michel Barnier uważa, że brytyjski rząd powinien skorzystać z sugestii lidera opozycji, by przełamać impas w rozmowach. Chodzi o plan Jeremy'ego Corbyna przewidujący pozostawanie Wielkiej Brytanii na stałe w unii celnej i ścisłe dostosowanie regulacyjne do jednolitego rynku.

Impas w rozmowach Brukseli z Londynem w sprawie brexitu utrzymuje się od miesiąca, kiedy brytyjscy posłowie odrzucili umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii i zażądali renegocjacji. Taką możliwość jednak kraje Wspólnoty jednak odrzuciły.

Michel Barnier powiedział w Luksemburgu po spotkaniu z premierem tego kraju, że czasu na porozumienie Unii Europejskiej z Wielką Brytanią pozostało bardzo mało. Według niego, powaga sytuacji wymaga, by brytyjski rząd zgodził się na plan Jeremy'ego Corbyna.

- Słyszałem, że brytyjska premier mówiła o chęci nawiązywania dialogu z opozycją. Proszę bardzo, niech zatem skorzysta z propozycji. To, czego teraz potrzebujemy, to jasne stanowisko i ruch po stronie Wielkiej Brytanii - powiedział Michel Barnier. 

Jednak pozostawanie Wielkiej Brytanii na stałe w unii celnej i zapewnienie zbieżności regulacyjnej w ramach jednolitego rynku może być zbyt daleko idącą propozycją, nie do zaakceptowania przez eurosceptyczną frakcję Partii Konserwatywnej, skupiającą najbardziej zagorzałych zwolenników brexitu. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Brexit. Wielka Brytania na stałe w unii celnej? Negocjator UE: Niech May skorzysta z propozycji
Zaloguj się
 • anna_pot

  Oceniono 56 razy 50

  Brytyjczycy między sobą nie uzgodnili jak dotąd własnego stanowiska, więc osiągnięcie sukcesu w negocjacjach z UE jest logicznie nie możliwe. Suweren brytyjski wstał z kolan i jeszcze mocniej przywalił łbem w sufit niż suweren polski.

 • bloxyx

  Oceniono 25 razy 21

  Gdyby nie obywatele krajów unijnych, którzy zamieszkują Wyspy to twardy brexit powinien być zrealizowany. Obecna Wielka Brytania to nie ta sama Wielka Brytania z 19 wieku...powinni zejść w końcu na ziemie.

 • agnrodis

  Oceniono 16 razy 16

  Widac, Brytyjczycy wola sie uzaleznic od USA i Rosji, niz pozostac na stale w unii celnej z Europa. Czy oni wszyscy sa na uslugach Putina???

 • wojto51

  Oceniono 14 razy 14

  Wkurzyli się na Donalda, bo powiedział prawdę w dowcipny sposób. Podobnie ja mówiłem od wielu miesięcy. Podobna jest konkluzja filmu "Brexit", emitowanego na HBO (darmowy miesiąc serwisu online). Z grubsza brzmi to tak: Brytyjczycy e referendum kupili "kota w worku"; nie zadano im pytań na temat warunków wyjścia. Wielu z nich zostało zmanipulowanych przez kampanię "leave", a wynik referendum był tylko nieznaczną wygraną zwolenników wyjścia. Stad ten cały raban. Do tego jeszcze "kwestia Irlandii". Jeden kraj nie może reszcie dyktować swoich warunków. Nie da się w krótki czasie zrewidować dziesiątki/setki tysięcy powiązań kooperacyjnych w gospodarce, a prawie połowa narodu nie da sobie narzucić zmiany stylu życia, bo druga połowa sobie tak życzy. Chcą wychodzić..., proszę bardzo, tylko na własny rachunek.

 • asperamanka

  Oceniono 14 razy 14

  Unia celna Brytyjczyków nie urządza, bo wyklucza handel z krajami spoza UE, w tym z krajami Commonwealthu, na zasadach innych niż dotychczasowe, gdy tymczasem Brytyjczycy uwierzyli, że gdyby nie UE, zbudowali by megadobrobyt na handlu i współpracy z byłymi koloniami i dominiani, którym sprzedadzą swoją produkcję i sprowadza od nich co trzeba.

  Problem jest tylko taki, że te byłe kolonie i domińia nie są w stanie zastąpić UE w handlu i współpracy gospodarczej. Kanada jest de facto częścią gospodarki USA, Australia i Nowa Zelandia są zapleczem surowcowym Chin, i w Chinach i Japonii się zaopatrują, a poza tym są zbyt daleko by masowy handel z UK się opłacał z uwagi na koszty transportu, Indie Brytyjczyków zasypią tanią produkcja likwidując resztki brytyjskiej wytwórczości, a Afryka nie ma siły nabywczej by zastąpić Euroopę jako klient. Poza tym i tak tam dziś w ramach roznych umów z UE sprzedaje się, co się da.

 • japka_putina

  Oceniono 10 razy 10

  Na to się nie zgodzą, bo chcą wszystkim pokazać, że Europa bez Brytanii zatonie jak kamień. Czyżby błąd?

 • student_zebrak

  Oceniono 15 razy 9

  w ostatnim numerze econimist'a jest i o Polsce i o UK. Jak to sbie wschodnich Europejczykow zastapia Hindusami. Bo tylko 1/2 Polakow w UK ma wyzsze wyksztalcenie, a Hindusi sporo wiecej.
  Good luck. Polacy maja inwencje wyksztalcona przez omijanie zakazow komuny, Hindusi - nie ma wiekszego wroga, niz Hindus jako panstwowy urzednik. Qrwa, przy nich regulacje unijne to drobnostka. Hindus jest, jak kon z klapkami na oczach. Nic do niego nie trafia. On sra z radosci, bo dostal wladze. Na ich korzysc, ci z gornej polki dbaja o wyksztalcenie dzieci.

 • strange_email

  Oceniono 8 razy 6

  Zaraz zaraz, po co unia celna? Po co w ogole Unia Europejska? Przeciez UK podpisalo, dzieki fenomenalnej pracy pana Foxa, ministra od zagranicznych deali, dwie olbrzymie umowy:
  - z Wyspami Owczymi
  - ze Szwajcaria, ktora zaklada proste skopiowanie obecnych warunkow handlowych
  Takze wiecie, kto jak kto ale Wyspy Owcze to nie przelewki. Jak powiedzieli pan Fox, pan Davies i jeszcze inni medrcy, kraje ustawiaja sie w kolejkach, zeby podpisywac umowy z UK. Kto nastepny? Wyspy Vanuatu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX