Pentagon ostrzega przed nową laserową bronią. "Chiny i Rosja będą ją mieć do 2020 r."

Według Pentagonu Rosja i Chiny pracują nad bronią, która ma sparaliżować amerykańskie systemy oparte na satelitach. Donald Trump naciska na utworzenie nowych wojsk działających w przestrzeni kosmicznej.
Zobacz wideo

Najnowszy raport Pentagonu wskazuje na nowy rodzaj zagrożenia ze strony Rosji i Chin. Te kraje miałoby pracować nad wykorzystaniem amerykańskiego uzależnienia od technologii satelitarnych. By zagrozić dominacji USA w kosmosie miałyby być gotowe nawet do użycia specjalnych laserów oraz pocisków do niszczenia amerykańskich satelitów.

Pentagon ostrzega przed nową bronią Rosji i Chin

Satelity są kluczowe w wielu aspektach działalności Stanów Zjednoczonych - służą do zbierania danych, nawigacji, działań wojennych, wywiadowczych, w tym dotyczących postępów północnokoreańskiego programu jądrowego. Są też wykorzystywane do monitorowania działań Rosji i Chin. Satelity są też niezbędne do wykrywania wystrzelonych pocisków. 

Chiny prawdopodobnie umieszczą na orbicie ziemskiej broń laserową do roku 2020. [...] Rosja prawdopodobnie rozwija naziemny mobilny system rakietowy zdolny do niszczenia celów kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

- czytamy w wojskowym raporcie. 

Te systemy uzbrojenia będą najprawdopodobniej w pełni gotowe w ciągu najbliższych kilku lat

- ostrzegają autorzy dokumentu. 

Tylko u nas: Polska kupi amerykańskie rakiety za 414 mln dolarów. Gen. Pacek: "To jest traktowanie spod buta"

Publikacja Pentagonu jest reakcją na zwiększenie aktywności Chin w kosmosie. W styczniu Państwo Środka wysłało swój lądownik na tak zwaną ciemną stronę księżyca udowadniając swój potencjał w podboju kosmosu. 

Czytaj też: Życie na Księżycu wyginęło. Chińska bawełna przegrała z nocą

Donald Trump traktuje to jako kolejny powód, by utworzyć amerykańskie wojska kosmiczne. Już w zeszłym roku stwierdził on, że obecność USA poza Ziemią to nie tylko kwestia tożsamości narodowej, lecz także kwestia bezpieczeństwa narodowego. Stwierdził też, że  kosmos jest również sferą wojny - tak jak ląd, morze i przestrzeń powietrzna. - Musimy mieć siły powietrzne, będziemy musieli mieć siły kosmiczne - mówił amerykański przywódca. 

Źródło: cnn.com

Więcej o: