Rusza przekop Mierzei Wiślanej. Jest decyzja wojewody. Na razie wycinka drzew

Wojewoda pomorski wydał w piątek zgodę na realizację inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, z rygorem natychmiastowej wykonalności. Już rozpoczęła się wycinka drzew pod budowę kanału.
Zobacz wideo
Decyzja jest zgodna z wnioskiem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i opinie

- informuje biuro prasowe wojewody pomorskiego.

Na razie na Mierzei Wiślanej prowadzone są wyłącznie prace przygotowawcze. Dzięki podpisanemu już porozumieniu z nadleśnictwem w Elblągu, w piątek ruszyła wycinka drzew pod przekop.

Przetarg na roboty budowlane w pierwszym etapie ma zostać rozstrzygnięty najwcześniej w marcu br. Miesiąc temu o przesłanie decyzji środowiskowej i argumentów przemawiających za przekopem mierzei poprosiła Komisja Europejska, jednocześnie wnosząc o wstrzymanie prac budowlanych do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Nie jesteśmy zaskoczeni faktem wycinki, ponieważ mamy świadomość determinacji obecnych władz by realizować tę inwestycję. Możemy jedynie ubolewać, że odbywa się ona bez poszanowania faktu dotyczącego istniejących kontrowersji i nierozwianych wątpliwości, a także pomimo toczącego się przed GDOŚ postępowania w sprawie odwołań od decyzji środowiskowej

- pisze w swoim stanowisku (cytowanym przez radiogdansk.pl) samorząd województwa pomorskiego.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok. Ma kosztować 880 mln zł, w połowie grudnia rząd zdecydował, że będzie finansowana z budżetu państwa. Jak na razie na prace przygotowawcze wydano 4,3 mln zł. Kanał ma mieć długość 1,3 km długości, 5 metrów głębokości. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą mogły przybić jednostki o zanurzeniu do czterech metrów, o maksymalnej długości stu metrów. Inwestycja ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, ma także wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Więcej o: