Rusza przekop Mierzei Wiślanej. Jest decyzja wojewody. Na razie wycinka drzew

Wojewoda pomorski wydał w piątek zgodę na realizację inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, z rygorem natychmiastowej wykonalności. Już rozpoczęła się wycinka drzew pod budowę kanału.
Zobacz wideo
Decyzja jest zgodna z wnioskiem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i opinie

- informuje biuro prasowe wojewody pomorskiego.

Na razie na Mierzei Wiślanej prowadzone są wyłącznie prace przygotowawcze. Dzięki podpisanemu już porozumieniu z nadleśnictwem w Elblągu, w piątek ruszyła wycinka drzew pod przekop.

Przetarg na roboty budowlane w pierwszym etapie ma zostać rozstrzygnięty najwcześniej w marcu br. Miesiąc temu o przesłanie decyzji środowiskowej i argumentów przemawiających za przekopem mierzei poprosiła Komisja Europejska, jednocześnie wnosząc o wstrzymanie prac budowlanych do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Nie jesteśmy zaskoczeni faktem wycinki, ponieważ mamy świadomość determinacji obecnych władz by realizować tę inwestycję. Możemy jedynie ubolewać, że odbywa się ona bez poszanowania faktu dotyczącego istniejących kontrowersji i nierozwianych wątpliwości, a także pomimo toczącego się przed GDOŚ postępowania w sprawie odwołań od decyzji środowiskowej

- pisze w swoim stanowisku (cytowanym przez radiogdansk.pl) samorząd województwa pomorskiego.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2022 rok. Ma kosztować 880 mln zł, w połowie grudnia rząd zdecydował, że będzie finansowana z budżetu państwa. Jak na razie na prace przygotowawcze wydano 4,3 mln zł. Kanał ma mieć długość 1,3 km długości, 5 metrów głębokości. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą mogły przybić jednostki o zanurzeniu do czterech metrów, o maksymalnej długości stu metrów. Inwestycja ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, ma także wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Więcej o:
Komentarze (157)
Rusza przekop Mierzei Wiślanej. Jest decyzja wojewody. Na razie wycinka drzew
Zaloguj się
 • hi2per

  Oceniono 55 razy 39

  Napiszcie lepiej kto tą inwestycję realizuje. Każdy w 3-mieście wie że to kumpel Kaczafiego. Jest afera, a wy o tym nie piszecie.

 • ar.co

  Oceniono 49 razy 31

  Zbliżają się wybory, wraca sprawa zniszczenia mierzei. Co tym razem pisowskie niedojdy zgubią, łopatę czy całą koparkę?

 • bosman64

  Oceniono 37 razy 27

  Przekopać pewnie już nie zdążą co naj wyżej rozgrzebać. Ale co przytulą przy okazji "budowy" to ich. Zawsze coś się da ukraść i parę ciepłych stołków obsadzić, nawet jeśli tylko do jesieni.

 • marymania

  Oceniono 44 razy 26

  Dewastacja środowiska w Polsce to jeden z celów wyznaczonych PiSdecji przez Putina.

 • kajo-tek

  Oceniono 41 razy 25

  śpieszą się aby jak najwięcej zdewastować przed wyborami

 • wojnis1979

  Oceniono 35 razy 23

  Nie ma już kogo zamykać więc się wzięli za kopanie mierzei żeby przykryć kopertę kaczyńskiego :):):):)

 • precz_z_komunia

  Oceniono 47 razy 23

  Kolejna zbrodnia na Polsce i polskiej przyrodzie!
  KC PiS to tylko przybudówka Jednej Rosji!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX