Twój e-PIT. Uwaga na oszustwo! Można się nieźle naciąć

Cyberprzestępcy chcą wykorzystać bardzo duże zainteresowanie usługą Twój e-PIT. Rozsyłają maile z "zaproszeniami" do skorzystania z niej. Niestety, link kieruje do złośliwego oprogramowania.
Zobacz wideo

O oszustwie informuje RMF FM. W rozsyłanych przez cyberprzestępców wiadomościach e-mail, zachęcających do skorzystania z usługi Twój e-PIT, zawarte są fałszywe linki kierujące do złośliwego oprogramowania.

Warto pamiętać, że jedyną stroną, na której można zobaczyć swoje wypełnione przez skarbówkę zeznanie podatkowe to podatki.gov.pl.

Ministerstwo Finansów informuje, że wszystkie cyberoszustwa zgłasza do ABW. A niestety, maile z fałszywymi linkami do usługi Twój e-PIT nie są jedyną metodą przestępców. Resort finansów ostrzega także przed mailami o tytule "Wezwanie do złozenia wyjasnienia", w której czytamy o rzekomym błędzie w deklaracji podatkowej. Ministerstwo nie jest ich nadawcą, a adres mf.gov@ministerstwofinansow54.pl nie należy do niego.

Otwieranie załącznika do wiadomości lub zamieszczonych w niej linków, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom

- ostrzega resort.

.. Ministerstwo Finansów

Ministerstwo finansów przestrzega również przed osobami podającymi się za pracowników urzędu skarbowego, które odwiedzają podatników w ich mieszkaniach oferując pomoc przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Pracownicy urzędów skarbowych nie świadczą tego typu usług.

Ministerstwo Finansów naprawi lukę

Próby oszustw związanych z usługą Twój e-PIT i ogólnie corocznym "sezonem" zeznań podatkowych nie są jedynym zmartwieniem Ministerstwa Finansów. Luka w usłudze Twój e-PIT, o której donosił wczoraj "Dziennik Gazeta Prawna" i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych sprawia, że w pewnych sytuacjach np. szef czy księgowa może zalogować się na czyjeś konto i np. sprawdzić, czy pracownik gdzieś nie dorabia, ile zarobił w zeszłym roku na giełdzie, ile zarabia jego małżonek itd. Czasem wgląd w Twój e-PIT może mieć także były pracodawca. Ba, możliwe jest wręcz wprowadzenie zmian przez postronną osobę. 

W reakcji na te doniesienia, Ministerstwo Finansów już zapowiedziało wprowadzenie szeregu zabezpieczeń w usłudze Twój e-PIT.

Więcej o: