Twój e-PIT. Uwaga na oszustwo! Można się nieźle naciąć

Cyberprzestępcy chcą wykorzystać bardzo duże zainteresowanie usługą Twój e-PIT. Rozsyłają maile z "zaproszeniami" do skorzystania z niej. Niestety, link kieruje do złośliwego oprogramowania.
Zobacz wideo

O oszustwie informuje RMF FM. W rozsyłanych przez cyberprzestępców wiadomościach e-mail, zachęcających do skorzystania z usługi Twój e-PIT, zawarte są fałszywe linki kierujące do złośliwego oprogramowania.

Warto pamiętać, że jedyną stroną, na której można zobaczyć swoje wypełnione przez skarbówkę zeznanie podatkowe to podatki.gov.pl.

Ministerstwo Finansów informuje, że wszystkie cyberoszustwa zgłasza do ABW. A niestety, maile z fałszywymi linkami do usługi Twój e-PIT nie są jedyną metodą przestępców. Resort finansów ostrzega także przed mailami o tytule "Wezwanie do złozenia wyjasnienia", w której czytamy o rzekomym błędzie w deklaracji podatkowej. Ministerstwo nie jest ich nadawcą, a adres mf.gov@ministerstwofinansow54.pl nie należy do niego.

Otwieranie załącznika do wiadomości lub zamieszczonych w niej linków, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem lub przekazanie danych podatnika nieuprawnionym osobom

- ostrzega resort.

.. Ministerstwo Finansów

Ministerstwo finansów przestrzega również przed osobami podającymi się za pracowników urzędu skarbowego, które odwiedzają podatników w ich mieszkaniach oferując pomoc przy wypełnianiu zeznania podatkowego. Pracownicy urzędów skarbowych nie świadczą tego typu usług.

Ministerstwo Finansów naprawi lukę

Próby oszustw związanych z usługą Twój e-PIT i ogólnie corocznym "sezonem" zeznań podatkowych nie są jedynym zmartwieniem Ministerstwa Finansów. Luka w usłudze Twój e-PIT, o której donosił wczoraj "Dziennik Gazeta Prawna" i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych sprawia, że w pewnych sytuacjach np. szef czy księgowa może zalogować się na czyjeś konto i np. sprawdzić, czy pracownik gdzieś nie dorabia, ile zarobił w zeszłym roku na giełdzie, ile zarabia jego małżonek itd. Czasem wgląd w Twój e-PIT może mieć także były pracodawca. Ba, możliwe jest wręcz wprowadzenie zmian przez postronną osobę. 

W reakcji na te doniesienia, Ministerstwo Finansów już zapowiedziało wprowadzenie szeregu zabezpieczeń w usłudze Twój e-PIT.

Więcej o:
Komentarze (14)
Twój e-PIT. Uwaga na oszustwo! Można się nieźle naciąć
Zaloguj się
 • zerozer52

  Oceniono 19 razy 13

  Tego nie ma kto ścigać bo kulsony pilnują śmierdzącego gnoma z Żoliborza.

 • ks-t

  Oceniono 7 razy 7

  skłądanie PIT przez pracowników biur poselskich PIS za 1 proc darowizny na Rydzyka to tez jest przekręt? Prosimy o pilne wyjaśnienie ministerstwa finnsów.

 • azjael

  Oceniono 6 razy 6

  "ministerstwofinansow54.pl" - już sam adres jest niepoważny i powinien zapalić światełko ostrzegawcze.

 • kemor234

  Oceniono 7 razy 3

  "Co nagle, to po diable."
  A jeśli do tego dodać " niezwykłe kompetencje urzędników" i wszechobecny strach przed sprzeciwem wobec "tych z góry" to mamy typowy przykład, jak działa państwo teoretyczne ...

 • franekzjanek

  Oceniono 2 razy 0

  Dopiero teraz to nagłaśniają ???? !!! .. Od kilku dni aby wejść na właściwą stronę trzeba nieźle naszperać w Googlach . Jeżeli Ministerstwo Finansów ma nad tym pieczę to powinni w taki sposób przekazać te informacje aby nie było niepotrzebnych wpadek a oszuści tylko na to czekają

 • lactum

  Oceniono 4 razy 0

  Czy nie mozecie napisac krotko, ze logowac sie nalezy po wejsciu na oryginalna strone US? Lubicie chyba pisac duzo i glupio.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX