Wzrost PKB Polski pod koniec 2018 r. już poniżej 5 proc. Co dalej? Mamy "słonia w pokoju"

PKB Polski w IV kwartale 2018 r. wzrósł rok do roku o 4,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Odczyt poniżej 5 proc. jest najsłabszy od półtora roku, ale był jak najbardziej spodziewany.
Zobacz wideo

Czwartkowym odczytem Główny Urząd Statystyczny potwierdził wcześniejszy wstępny szacunek, opublikowany w połowie lutego. PKB wzrósł realnie o 4,9 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2017 r.

Choć tempo wzrostu PKB było najsłabsze od II kwartału 2017 r. (gdy polska gospodarka rok do roku urosła o 4,2 proc.), to spadek poniżej 5 proc. był spodziewany i zapowiadany.

.. GUS

Nie jest też zaskoczeniem, że głównym motorem polskiego wzrostu gospodarczego pozostawała konsumpcja. Spożycie w gospodarstwach domowych rosło w IV kwartale o 4,3 proc. (wobec 4,5 proc. w III kwartale), inwestycje urosły o 6,7 proc. rok do roku (wobec 9,9 proc. kwartał wcześniej).

.. źródło: mBank Research

Co dalej? "Słoń w pokoju"

2019 rok przyniesie nieco słabsze tempo wzrostu gospodarczego niż w poprzednich dwóch latach. Ekonomiści z mBanku przewidują, że już w I kwartale dynamika PKB znajdzie się w okolicach 4 proc. W ich opinii nie powtórzy się już boom w
inwestycjach publicznych (jego przyczyną były wybory samorządowe), który napędzał polską gospodarkę w 2018 r. Ale wzrost ma być mocniej napędzany przez konsumpcję.

Komentując perspektywy wzrostu PKB na ten rok nie możemy jednak pominąć "słonia w pokoju", jakim jest szykowany przez rząd pakiet fiskalny (...). Pozytywny wpływ na dochód rozporządzalny gospodarstw domowych i konsumpcję prywatną jest faktem. Z tego względu decydujemy się na podniesienie naszych prognoz wzrostu z 3,7 do 4,0 proc. r/r średniorocznie, wyłącznie za sprawą wyższej ścieżki konsumpcji prywatnej

- czytamy w analizie ekonomistów mBanku. 

Podobne przemyślenia mają analitycy ING Banku Śląskiego. Według ich tempo wzrostu PKB w 2019 roku (oraz 2020) również będzie oscylować wokół 4 proc., a zapowiedziane wydatki wyborcze przedłużą boom konsumpcyjny o dwa lata. - Ale z taką strukturą PKB to słaba pociecha na przyszłość - konkludują.

O ewidentnym przełożeniu m.in. zapowiadanego poszerzenia programu 500 plus czy wypłaty "trzynastek" dla emerytur i rencistów na tempo wzrostu PKB w 2019 r. czytamy także w analizie Banku Pocztowego.

Łącznie do gospodarstw domowych trafi w tym roku dodatkowo około 20 mld zł, co z całą pewnością będzie miało pozytywny wpływ na tegoroczną dynamikę konsumpcji, która ponownie wynieść może około 4,6 proc.

- przewidują ekspertki banku dodając, że może to pozwolić na wzrost PKB nawet rzędu 4,5 proc.

Więcej o: