Wojna handlowa. Zasłona dymna, czy rozejm? Chiny zadowolone, bo Trump opóźnił wyższe cła

Chińskie władze zadowolone z decyzji o odłożeniu terminu wprowadzenia przez USA dodatkowych ceł na chińskie towary. 1 marca taryfy celne na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów miały wzrosnąć z 10 do 25 procent.

Nie doszło do tego, bo USA i Chiny wciąż prowadzą negocjacje handlowe. Chińskie ministerstwo handlu z zadowoleniem przyjęło opóźnienie wprowadzenia przez USA dodatkowych stawek celnych na chińskie towary - napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronach internetowych ministerstwa.

Już w ubiegłą niedzielę prezydent Donald Trump zapowiedział, że planowane na 1 marca podwyższenie ceł na razie nie wejdzie w życie. Pod koniec ubiegłego tygodnia delegacje Stanów Zjednoczonych i Chin negocjowały w Waszyngtonie warunki porozumienia handlowego. Obydwie strony przyjęły wyniki rozmów z zadowoleniem, ale wciąż nie ustalono ostatecznej treści dokumentu. Negocjacje będą kontynuowane.

Amerykańska administracja na razie nie podaje nowego terminu ewentualnego wprowadzenia ceł. Jak wcześniej prognozowano 25 proc. stawka celna miałaby objąć chińskie towary, których wartość eksportu szacowana jest na 200 miliardów dolarów.

Zobacz wideo
Więcej o: