W maju zabraknie papierosów? Każda paczka ma być rejestrowana w systemie, który nie istnieje

W maju ma zacząć działać system rejestrujący losy każdej paczki papierosów. Musi się w nim zarejestrować 100 tys. podmiotów. Systemu wciąż jednak nie ma, bo ustawa utknęła w Senacie. Czy w sklepach zabraknie papierosów? Eksperci są zaniepokojeni, ministerstwo uspokaja.
Zobacz wideo

Od 20 maja każda paczka papierosów opuszczająca fabrykę będzie musiała być zarejestrowana w specjalnym systemie śledzącym. Ma to ukrócić handel podrobionymi produktami tytoniowymi.

System musi działać, ustawy nie ma

Ustawa, która ma regulować działanie systemu zwanego potocznie "track and trace", utknęła jednak w Senacie. Na nieco ponad dwa miesiące przed wejściem w życie przepisów nie ma więc kluczowego systemu. Jak informuje "Rzeczpospolita", zarejestrować w nim będzie musiało się 100 tys. podmiotów - producentów, fabryk, hurtowni oraz - co najważniejsze z punktu widzenia konsumenta - sklepów.

Branża pełna obaw

Eksperci są zaniepokojeni opóźnieniem. Zwracają uwagę na to, że system, który musi współpracować z unijną siecią, trzeba przetestować, przeszkolić pracowników, wdrożyć konkretne rozwiązania. 

Jeżeli ustawa nie zostanie przyjęta jak najszybciej, nierealne będzie wprowadzenie systemu 'Track and Trace' przez podmioty z branży tytoniowej i handlu.

- mówi Grażyna Sokołowska z zarządu Imperial Tobacco Polska w rozmowie z "Rz".

Resort zdrowia uspokaja twierdząc, że ryzyko opóźnienia systemu nie istnieje. O ile prace nad ustawą nie zwolnią, konsumenci mają szansę nie odczuć żadnych problemów, ale tylko dzięki zapasom hurtowni i sklepów. 

Opóźnienie działania systemu może jednak uderzyć w eksporterów. Bez specjalnego kodu żadna paczka nie będzie bowiem mogła opuścić fabryki. Tymczasem 80 proc. papierosów produkowanych w Polsce trafia na rynki unijne. Jak podaje GUS, eksport tego typu produktów do Niemiec zwiększył się w zeszłym roku o 80 proc. W 2017 roku wysłaliśmy do naszego zachodniego sąsiada 1,5 mld paczek papierosów, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Wartość tego eksportu przekracza pół miliarda złotych. 

Nielegalne papierosy zmorą Unii

Według Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na świecie sprzedawanych jest nielegalnie 480 miliardów papierosów rocznie. Przynosi to uszczuplenie podatków szacowane na 35 miliardów dolarów (ok. 130 mld zł). W Unii Europejskiej do nielegalnego obrotu trafia 47 mld papierosów rocznie - szacuje się, że to średnio 9 proc. rynku papierosów. 

Czytaj też: Polacy nie czekają w kolejkach. Sami wykładają 40 mld zł rocznie na zdrowie. 70 proc. na badania

W Polsce ta wartość jest wyższa - wynosi aż 20 proc. Nasz kraj zajmuje bowiem niechlubne drugie miejsce na liście krajów, do którego trafiają najwięcej podrabianych lub przemycanych papierosów. EKE-S szacuje ich liczbę na 6,16 mld. Problem jest większy tylko we Francji - tam liczba nielegalnych papierosów wynosi ponad 8 mld szt. Dane dotyczą roku 2016. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (55)
W maju zabraknie papierosów? Każda paczka ma być rejestrowana w systemie, który nie istnieje
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 38 razy 28

  Proponuje aby zakup każdej paczki był również rejestrowany w centralnym systemie za okazaniem dowodu. I aby mozna bylo szukac podajac pesel, czy dana osoba kupuje papierosy czy nie i w jakiej ilosci. Gdy ktos nagle znika z systemu, przyjezdza policja sprawdzajac czy dany klient przestal kupowac, bo sie odzwyczail, czy moze kupuje jakis lewy towar z przemytu
  Każdy papieros musi również mieć jednoznaczne oznaczenia wiążące go z konkretną paczką, tak by dla każdego peta rzuconego gdzies w lesie, na ulicy itp mozna bylo sprawdzic kto go kupil i wtedy z automatu wymierzyc mu kare (aktomatycznie sciagnana z konta)
  Takego systemu potrzebujemy

 • kiesier

  Oceniono 18 razy 16

  Prawdziwa USTAWA ANTYSMOGOWA:)
  Dobra zmiana.

 • acototak

  Oceniono 15 razy 15

  Cyfryzuje Andruszkiewicz, to na pewno będzie działać.

 • ldzm

  Oceniono 16 razy 14

  No i czemu ma to w zasadzie służyć bo nie bardzo rozumiem... przecież nielegalne fabryki się nie zarejestrują w tym systemie:)

 • kemor234

  Oceniono 15 razy 13

  No tak. Urzędnicy z "rządu" pis powinni się wykazać pracą. Może nawet rzetelną. Pracą.
  I to, jak widać JEST NIEMOŻLIWE ...

 • brave48

  Oceniono 14 razy 12

  dlaczego tylko paczka?, każdy papieros z unikatowym numerem ... a potem każdy palacz musiałby się rozliczyć z petów w odpowiednim urzędzie ...

 • brutalnaprawda

  Oceniono 16 razy 12

  Koniecznie należy rozszerzyć system rejestrujący na prezerwatywy i inne środki "antykoncepcyjne" jak również na alkohole ...ponieważ "twórcy" takich pomysłów albo nie powinni nigdy ujrzeć "światła dziennego", albo nie powinni "spożywać" (no może poza tradycyjnym wafelkiem na niedzielnej mszy) :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX