Mobilny internet w Polsce niebawem przestanie działać? Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ostrzega, że bez zmiany prawa w ciągu dwóch, trzech lat internet mobilny w Polsce zacznie spowalniać, aż do całkowitej przerwy w dostawach tej usługi. Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada, że dostrzega te zagrożenia i zapewnia, iż zmiany zostaną wprowadzone na czas.
Zobacz wideo

W opublikowanym raporcie eksperci Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji wskazali, że obowiązujące w Polsce limity natężenia pola elektromagnetycznego są sto razy niższe niż w Europie Zachodniej.

Witold Tomaszewski z Izby wyjaśnia, że kończą się możliwości działania w aktualnie obowiązujących ramach. Powiedział, że za mniej więcej trzy lata internet w telefonach komórkowych zacznie spowalniać, uniemożliwiając obserwowanie transmisji na żywo lub spowalniając wysyłanie maili. 

Czytaj więcej: Przeniesienie numeru będzie teraz prostsze i bezpieczniejsze. Nowe przepisy weszły w życie

Przygotowywane są nowe limity natężenia

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk podkreśla, że ma świadomość tych zagrożeń i zapewnia, iż trwają prace nad rozwiązaniem problemu. Wyjaśniła, że przygotowywane są nowe limity natężenia pól elektromagnetycznych. Będą one zbliżone do limitów obowiązujących w innych krajach unijnych i będą zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. 

Autorzy raportu wskazali, że w Polsce, w porównaniu z Europą Zachodnią, większy odsetek społeczeństwa korzysta z mobilnego internetu. Udział internetu mobilnego w całkowitym ruchu internetowym w Polsce wynosi 14 procent. Średnia europejska to 6 procent.

Więcej o: