Bursztyn w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. Będą szczegółowe badania

- Wiemy, że bursztyn w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej jest, ale nie wiemy w jakich ilościach, i nie wiemy, czy jest opłacalny do wydobycia. Zleciliśmy dodatkowe badania - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
Zobacz wideo
W ramach przygotowania projektu i uzyskania pozwoleń zostały przeprowadzone badania na obecność bursztynu. W pewnych miejscach on się znajduje, natomiast uszczegółowiliśmy te działania w zakresie dokładnego sprawdzenia, czy są to ilości opłacalne do wydobycia

- mówi o możliwych złożach bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, w rozmowie z portalem gospodarczym wnp.pl. Gróbarczyk dodał, że badaniem zajmą się instytucje geologiczne w Ministerstwie Środowiska.

Jeśli koncentracja bursztynu będzie duża, to myślę, że forma koncesji na wydobycie będzie zrealizowana

- zapewniał minister. 

Jeszcze w 2016 r. pojawiły się plotki, jakoby pokłady bursztynu były na tyle duże, że można byłoby sfinansować cały przekop Mierzei Wiślanej. Ta inwestycja ma kosztować 880 mln zł. - Rzeczywistość pokaże, jak to będzie wyglądać - mówi Gróbarczyk.

Przekop Mierzei gotowy w 2022 r.?

Zakończenie przekopu Mierzei Wiślanej planowane jest na 2022 rok. W połowie grudnia ub.r. rząd zdecydował, że inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa. 

Kanał ma mieć długość 1,3 km długości, 5 metrów głębokości. Dzięki niemu do portu w Elblągu będą mogły przybić jednostki o zanurzeniu do czterech metrów, o maksymalnej długości stu metrów. Inwestycja ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, ma także wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Ta inwestycja nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Nawet jeśli ilość przeładunków w porcie w Elblągu wzrosłaby pięciokrotnie, a stawki portowe dwukrotnie, to ta inwestycja zwróciłaby się po 450 latach

- stwierdził w rozmowie z next.gazeta.pl profesor Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Polityki Transportowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj też: Przekop Mierzei Wiślanej. Elbląg trzyma kciuki. Ekspert: nie będzie czego i czym tam przewozić

Więcej o: