Rosyjski resort obrony tworzy własny internet. Projekt ustawy przyjęty

Ministerstwo Obrony Rosji chce mieć własną sieć internetową - podał dziennik "Izwiestia". Gazeta powołując się na źródła w strukturach wojskowych poinformowała, że tworzenie niezależnej sieci potrwa dwa lata.
Zobacz wideo

Wcześniej Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu przyjęła projekt ustawy o tak zwanej „izolacji rosyjskiego internetu od globalnej sieci”.

Część rosyjskich ekspertów - informatyków twierdzi, że ewentualne odcięcie rosyjskiego segmentu internetowego od światowej sieci jest możliwe, ale niezwykle kosztowne i w przyszłości wygeneruje olbrzymie straty w rosyjskim sektorze finansowym. 

Czytaj więcej: Bez tej usługi internet wyglądałby zupełnie inaczej. Tak się zaczęła historia WWW

Jeszcze w tym roku łącza światłowodowe

Według dziennika „Izwiestia”, Ministerstwo Obrony Rosji planuje jeszcze w tym roku położyć łącza światłowodowe w Arktyce. Wewnętrzna sieć resortu obrony ma mieć swoją wyszukiwarkę internetową i własny system identyfikacji użytkowników. Serwery mają być własnością Ministerstwa Obrony. Sieć będzie całkowicie odizolowana od światowego internetu i nie będzie żadnych punktów, które pozwalałyby na ewentualną wymianę danych.

Przeciwko takim rozwiązaniom protestują rosyjscy internauci. Obrońcy praw człowieka alarmują, że w ten sposób zostanie drastycznie ograniczona wolność słowa. Zdaniem antykremlowskiej opozycji, tak zwany „suwerenny internet” to kolejne narzędzie służące do inwigilacji obywateli. 

Więcej o: