Brexit. "Boże dopomóż", "Czas, by premier zniknęła". Brytyjska prasa komentuje porażkę May

Wczoraj wieczorem brytyjski parlament po raz kolejny odrzucił porozumienie z Unią Europejską ws. brexitu. Porażkę rządu Theresy May skomentowała brytyjska prasa. Głównie w gorzkich słowach.
Zobacz wideo

Brytyjscy komentatorzy są wyraźnie poruszeni wczorajszym głosowaniem w sprawie brexitu. Większość mediów podchodzi sceptycznie do działań premier May. Pojawiają się też kolejne głosy sugerujące jej ustąpienie ze stanowiska. 

Ci, którzy obiecywali, że opuszczenie Unii Europejskiej oznacza odzyskanie kontroli, całkowicie stracili kontrolę. 

- stwierdza w swoim komentarzu "The Guardian". Dodaje też, że "pani premier ma rację w jednym - Wielka Brytania nie może winić Unii Europejskiej". 

Jedyne co można teraz zrobić, to pozostać w UE i zapomnieć, o tym wszystkim, co się do tej pory wydarzyło. Co do losu naszej żałosnej pani premier - jedyne, co trzyma ją na stanowisku, to perspektywa równie okropnych rywali, którzy mieliby ją zastąpić. Boże dopomóż.

- czytamy w komentarzu.

Dziennikarka Guardiana stwierdza też, że dzisiejsze głosowanie, które odbędzie się w parlamencie brytyjskim (ma dotyczyć tzw. "twardego brexitu") jest "haniebną ucieczką od odpowiedzialności" premier Theresy May. 

The Telegraph wzywa brytyjską premier do ustąpienia ze stanowiska

Niech pani stanie twarzą w twarz z faktami, pani May, i ustąpi

- rozpoczyna komentator gazety.

Autorytet pani May został utracony do takiego stopnia, że nie przewodzi już swojemu gabinetowi. A zaraz straci kontrolę nad tym, co się dzieje. Czy można ją uznać za osobę właściwą do pokierowania procesem brexitu w innym kierunku, kiedy jej umowa została dwukrotnie odrzucona i istnieje spore ryzyko przekroczenia kluczowej daty?
Do tej pory May przekonywała samą siebie, że zawsze jest jakaś nadzieja, choć malejąca, na sukces. Szansy jednak już nie ma. Czas, by zniknęła i premier

- czytamy.

"Independent" wczorajsze głosowanie określa w jeszcze mocniejszych słowach.

Unia umywa ręce w sprawie brexitu. "Zrobiliśmy wszystko, co możliwe"

- informuje gazeta odwołując się do słów Michela Barniera, głównego negocjatora ds. brexitu z ramienia Unii. 

UE zrobiła wszystko, co możliwe, aby pomóc w zawarciu umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Impas można rozwiązać tylko w Wielkiej Brytanii. Nasze przygotowania do "brexitu bez umowy" są teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej

- stwierdził na Twitterze. 

The Independent komentuję porażkę MayThe Independent komentuję porażkę May Źródło: The Independent

Czytaj też: Paweł Kowal: Doświadczenie z brexitem jest traumatyczne, osłabia wszystkich "exitowców" w UE

Independent przytacza też słowa hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza

Projekt europejski musi iść naprzód, by zapewniać wolność, stabilność i dobrobyt. Potrzebujemy rządów Europejczyków. Chrońmy Europę, by Europa nas chroniła

- stwierdził.  

Zobacz wideo
Więcej o: