800 mln zł na autobusy. Rząd uruchamia program "Połączenia Lokalne". Złotówka za kilometr

Rząd ogłosił uruchomienie programu dopłat do połączeń autobusowych. "Połączenia Lokalne" mają przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu. Samorządy mogą liczyć na 800 mln zł dofinansowania rocznie.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosili uruchomienie nowego projektu rządowego "Połączenia Lokalne". W jego ramach samorządy mogą liczyć na 800 mln zł dofinansowania do połączeń realizowanych przez przewoźników autobusowych. 

Z funduszu, który chce utworzyć rząd, realizowane będą dopłaty w wysokości 0,80 zł/km. W pierwszej fazie programu świadczenie będzie wyższe - wyniesie 1 zł. 

W naszym programie chcemy odtwarzać regularne połączenia razem z powiatami, starostami, marszałkami województw i wojewodami. Połączenia nie mogą się zamykać w ramach jednego powiatu.

- powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Płońsku. 

Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby osoby starsze, dzieci mogły korzystać tylko z połączeń samochodowych, albo z busów szkolnych. Chcemy dorobić się z powrotem połączeń, które zostały pozamykane. Dofinansowanie jest obowiązkiem państwa, żeby umożliwić mieszkańcom małych miejscowości korzystanie z dobrodziejstw cywilizacji. 

- dodał. Określił też projekt "Połączenia Lokalne" jako istotny pod względem cywilizacyjnym. 

Szef rządu wyjaśnił też, że docelowo wszystkie połączenia, w tym kolejowe, mają być "powiązane logiczną siecią". 

Andrzej Adamczyk: Nowe przepisy w pierwszej połowie roku

Obecny na konferencji minister Adamczyk zapewnił, że nowe przepisy będą gotowe jeszcze w pierwszej połowie roku. Dofinansowanie może więc ruszyć w drugim półroczu. 

Przeznaczymy 800 mln zł na pokrycie deficytu w transporcie autobusowym. Dopłacimy do 1 zł do 1 wozokilometra.

- stwierdził. 

Czytaj też: Gimbusy lepsze od nowego molocha PKS. Co kryje się za zakrętem obietnicy PiS [ANALIZA] 

Szef resortu infrastruktury wyjaśnił, że dopłaty będą mogły dotyczyć zarówno nowych połączeń, jak i tych, które już są dofinansowywane przez samorządy. Zapewnił, że finansowanie na poziomie 800 mln zł znajdzie się też w budżecie na przyszły rok. 

Ponadto samorządy będą mogły zawierać umowy na przewozy bez przetargów. Ma to przyspieszyć procedurę wybierania przewoźników. 

Więcej o: