ZUS ma do oddania miliony. Przedsiębiorcy mogą odebrać gotówkę, wystarczy wniosek

ZUS ma dla miliona przedsiębiorców pieniądze, które ci nadpłacili uiszczając składki zdrowotne. Właściciele firm środki mogą wypłacać w gotówce. Są też tacy, którzy pieniądze mogą stracić na zawsze.

ZUS ma do oddania 2,5 mld złotych firmom, które dokonały nadpłat rozliczając się z instytucją. Milion przedsiębiorców już zostało poinformowanych o dodatkowych pieniądzach, które teraz można rozliczyć na dwa sposoby - informuje "Rzeczpospolita". 

Zwrot lub potrącenie

W przypadku małych nadpłat przedsiębiorca może pozostawić środki na koncie ZUS i potrącić je wpłacając kolejne składki. Większe kwoty można jednak wypłacać  - wystarczy złożenie prostej deklaracji. W przypadku największych płatników nadpłata może wynieść nawet 20 mln zł.

Zamknęli firmy, mogą odzyskać pieniądze

ZUS ma środki nie tylko należące do tych, którzy zapłacili za wysokie składki, ale zamknęli działalność. W tym wypadku zakład ma do oddania 114 mln zł. Przedsiębiorcy, którzy są właścicielami nadmiarowych środków, zostali już poinformowani. W tym wypadku po pięciu latach pieniądze przechodzą na rzecz Skarbu Państwa. 

Rekordowe wpływy ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2018 roku odnotowywał wyjątkowo wysokie wpływy - w sumie kilkanaście miliardów złotych więcej, niż w roku 2017. 

Zdaniem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, "wysokie wpływy na indywidualne konta wprowadzone od 1 stycznia 2018 r. to wynik bardzo dobrej sytuacji polskiej gospodarki, w tym bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, ale także uszczelnienia systemu poboru składek".

Czytaj też: Emerytalna bomba tyka. Można ją rozbroić. Paweł Borys: Ale gwarancji nie ma

Pracę Zakładu usprawnia też E-składka. Przedsiębiorcy rozliczają się z ZUS korzystając z indywidualnych numerów kont. Ponadto firmy muszą wykonywać tylko jeden przelew. Przed wprowadzeniem nowego systemu wpłaty trzeba było rozdzielać na trzy osobne transfery.  Z powodu dobrej sytuacji finansowej ZUS zrezygnował z dotacji ze strony państwa. Budżet państwa zaoszczędził dzięki temu cztery miliardy zł.

Więcej o: