Produkcja nowych dowodów osobistych wstrzymana. Część dokumentów zawierała błędy

Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało o czasowym wstrzymaniu produkcji nowych, elektronicznych dowodów osobistych. Niewielka partia dokumentów, które zamawiać można od 4 marca, zawierała istotne błędy. Wszystkie musiały zostać unieważnione.

Ministerstwo Cyfryzacji podjęło decyzję o unieważnieniu nawet kilku tysięcy elektronicznych dowodów osobistych. Niektóre dokumenty zostały bowiem wyprodukowane z błędem - donosi RMF FM. Chodzi o nowe dowody, które zamawiać można od 4 marca

Niewielka partia bez ważnych funkcji

W ramach kontroli jakości wykryto, że część dokumentów nie zawiera wszystkich funkcji elektronicznych - certyfikatów i podpisów, o które wnioskowali obywatele. Wady zostały wykryte na etapie wewnętrznej kontroli. Wiadomo jednak, że co najmniej 700 dowodów zawierających błędy wysłano do gmin, co najmniej kilka już wydano. Wszystkie zostały unieważnione. Nie wiadomo jednak, ile wadliwych dokumentów wycofano przed ich rozesłaniem.

Jak działają e-dowody?

E-dowody to zapowiadane od dawna dowody osobiste z nałożoną tzw. warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym chipem bezstykowym. Nowe dowody zachowają oczywiście każdą funkcję obecnych - będą potwierdzać tożsamość i obywatelstwo właściciela dokumentu oraz uprawniać do przekraczania granic w UE.

Dowód osobisty z warstwą elektronicznąDowód osobisty z warstwą elektroniczną Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chce się skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Nowością będą funkcje elektroniczne. Dzięki wbudowanemu w e-dowody chipowi, za pomocą tzw. profilu osobistego można błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę. Wystarczy przyłożyć go do terminala, podobnego do płatniczego i zatwierdzić operację kodem PIN, by "podpisać" się pod dokumentem.

Czytaj też: Twój e-PIT zaliczył falstart, ale teraz ruszył z kopyta. To jest naprawdę dobra zmiana

Jak złożyć wniosek o e-dowód?

Sposób składania wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego nie uległ zmianie. Można to zrobić osobiście lub przez internet pod adresem Obywatel.gov.pl. Złożenie wniosku online wymaga posiadania profilu zaufanego (eGO).

Resort cyfryzacji zapewnia, że osoby, które złożyły wnioski o nowe dowody osobiste otrzymają dokumenty w ustawowym terminie. 

Więcej o:
Komentarze (68)
Produkcja nowych, elektronicznych dowodów osobistych wstrzymana. Część dokumentów zawierała błędy
Zaloguj się
 • gibbonzlodzi

  Oceniono 27 razy 23

  Wyroby kolekcjonerskie dobrej zmiany.

 • dudi-w

  Oceniono 20 razy 16

  No cóż, i tutaj PIS odcisnęło swą rękę. Wyrzucono z pracy fachowców a zatrudniono "pisiewiczów" - no i mamy efekty! Komunizm w pełnym rozkwicie!!!! Kto to mówił o kompetencji do prowadzania kur do "toalety".....?????????

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 13

  Czyżby ktoś się dopatrzył, że na giloszu nie ma napisu "Bóg, Honor, Ojczyzna"? :-))

 • ssc1

  Oceniono 9 razy 9

  Jak zwykle!!!
  Jak państwo ma coś zrobić, to w 99% nie działa, albo jest nie na czas.

  A Ty podatniku masz sobie bez szemrania poradzić z coraz to nowymi obowiązkami narzucanymi przez ciemiężący biznes rząd.

  Pogońmy tę bandę nieudaczników .... za Ural!

 • remo29

  Oceniono 9 razy 9

  Pewnie Andruszkiewicz ten błąd wyłapał.

 • vounsky

  Oceniono 10 razy 8

  Że jak?
  "Wady zostały wykryte na etapie wewnętrznej kontroli. Wiadomo jednak, że co najmniej 700 dowodów zawierających błędy wysłano do gmin, co najmniej kilka już wydano."
  To co to za kontrola, że je wypuściła do wydania, skoro znaleźli błedy?

 • blahblah69

  Oceniono 6 razy 6

  Nawet sie już nie dziwie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX