Zaskakująca sytuacja w Sejmie. Posłowie mieli uporządkować VAT. Matryca spadła z obrad

W Sejmie doszło do zaskakującej sytuacji. Marszałek Kuchciński ogłosił nagle, że przepisy wprowadzające tzw. nową matrycę VAT nie zostaną dziś poddane głosowaniu.
Zobacz wideo

Sejm nie zajmie się na bieżącym posiedzeniu rządową nowelą ustawy ws. nowej matrycy VAT - poinformował z sejmowej mównicy marszałek izby Marek Kuchciński.  Propozycja przyjęta wcześniej przez rząd PiS zakłada podniesienie podatku od towarów i usług m.in. na napoje owocowe zawierające minimum 20 procent soku w składzie.

Zdejmujemy rozpatrywanie punktu 14 z porządku dziennego, czyli pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy. Również nie będziemy głosować wniosku o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu

- powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

W trakcie pierwszego czytania projektu tej ustawy poseł Ryszard Terlecki wniósł wniosek o zarządzenie przerwy. Później marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwołał Konwent Seniorów. Po wznowieniu obrad, zdecydował o usunięciu pkt.14. z obrad.

Dziennikarze sejmowi informują też, że w spawie interweniował Jarosław Kaczyński. 

VAT po nowemu, czyli nowa matryca i... sok

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o ordynacji podatkowej ma na celu m.in. zmiany sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby podatku VAT poprzez odejście od stosowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) 2008 oraz wprowadzenie instytucji wiążącej informacji stawkowej (WIS). 

Czytaj też: Jak rząd chciał uporządkować VAT? Wyjaśniamy jak działa "matryca"

Krajowa Unia Producentów Soków alarmowała, że planowane podniesienie stawki podatku VAT z 5 do 23 proc. na niektóre napoje owocowe będzie miało poważne konsekwencje dla producentów - najczęściej polskich, sadowników i konsumentów. Przy obecnej strukturze spożycia wpływy do budżetu wzrosłyby o ok. 450 mln zł. Nowe przepisy mogłyby też uderzyć w sadowników. 

Więcej o: