Minister Czerwińska ma problem. Musi wyczarować pieniądze na realizację "piątki Kaczyńskiego"

Teresa Czerwińska musi wymyślić, jak spełnić obietnice PiS nie dokonując przy tym drastycznych cięć w wydatkach. Według byłego wiceministra finansów, zrealizowanie "piątki Kaczyńskiego" oznacza bowiem przekroczenie o 58 mld zł ważnej dla budżetu granicy.
Zobacz wideo

Realizacja obietnic PiS, ogłoszonych przez Jarosława Kaczyńskiego pod koniec lutego, może oznaczać spore kłopoty dla budżetu. Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów za rządów PO-PSL, twierdzi na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", że wprowadzenie "500 plus" na każdego dziecko, trzynastej emerytury, zlikwidowanie PIT dla osób poniżej 26 roku życia, w połączeniu  z innymi wydatkami, spowoduje naruszenie istotnej zasady. Tzw. "reguła wydatkowa" może bowiem zostać przekroczona aż o 58 mld zł. 

Nadmierne wydatki mogą wywołać kryzys

Adam Czerniak, ekspert Polityka Insight, wyjaśnia, czym jest reguła wydatkowa. To "zestaw przepisów ograniczających wzrost wydatków publicznych albo też wzrost deficytu publicznego. Regulacje te "mają na celu chronić państwo przed negatywnymi skutkami nadmiernego zadłużenia" - w efekcie przed destabilizacją finansów publicznych, która może prowadzić do kryzysu.

Reguła wydatkowa określa po prostu granice, do których rządzący mogą się zadłużyć.

"Wiele ryzykownych zabiegów księgowych"

Według Ludwika Koteckiego wprowadzenie "piątki Kaczyńskiego" może wymagać od Teresy Czerwińskiej drastycznych cięć na skalę, która wydaje się niemożliwa w roku wyborczym. Osoba z Ministerstwa Finansów ujawnia DGP, że sytuacja "będzie wymagała wielu ryzykownych zabiegów księgowych". 

Czytaj też: Rząd chce przywracać połączenia autobusowe - niemal od zaraz. Ekspert: Na to trzeba dwóch lat

Wycofanie się z "500 plus" na każde dziecko czy "trzynastek" na emerytury wydaje się trudne. Tym bardziej, że premier powtarza, że przyznanie tych świadczeń będzie możliwe, jeśli wyborcy zaufają PiS

Więcej o:
Komentarze (115)
Minister Czerwińska ma problem. Musi wyczarować pieniądze na realizację "piątki Kaczyńskiego"
Zaloguj się
 • marko_33

  Oceniono 37 razy 31

  Lekkie szturchnięcie na rynku globalnym i deficyt leci jak woda w kiblu. Co z tego ze teraz jest w miare fajnie. Ludzie myslcie. Niemcy tyle nie wydaja na socjal co my.

 • taroudant

  Oceniono 30 razy 30

  Niech zabierają szkolnictwu, służbie zdrowia itd. Tylko żeby nas - księży i biskupów - nie uderzyło po przepastnej kieszeni. Dobrze mówię, panie Gądecki ?

 • kemor234

  Oceniono 33 razy 29

  "Reguła wydatkowa określa po prostu granice, do których rządzący mogą się zadłużyć".
  I co z tego ???? Pis nie uznaje żadnych granic.
  WŁADZA ZA WSZELKĄ CENĘ

 • kemor234

  Oceniono 26 razy 24

  Szanowna pani minister.
  Pewnie ma pani świadomość, że to po panią o godzinie 6.00 "wpadną" odpowiednie służby ??????

 • asr1

  Oceniono 18 razy 16

  Pani minister Pani nic nie musi robić !! bierze pani torebkę i wychodząc mówi pocałuj-ta mnie w d.... skoro nie dostaliście mojej zgody na te szaleństwa to sobie znajdźcie te pieniądze sami toż premier bankster wie jak to się robi, wciska się kredyty frankowe i pożycza pieniądze na procent !!! a skąd one są ?? według niego nie z produkcji i sprzedaży dóbr tylko pieniądze bierze się z banku ha ha !!!! Jak Pani tak zrobi to będzie pokaz dla tych wazeliniarzy jak mieć "jaja" będąc ministrem !!! a każdy prywatny biznes łyknie takiego fachowca jak bocian żabę !!! bo banster jak go wywalili z banku już tylko może bredzić !!!

 • al48

  Oceniono 15 razy 15

  Odpowiedzialność pis-u jest żadna . Brakuje pieniędzy to się dodrukuje i do przodu.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 14 razy 14

  Z tego co mówią PiS zamierza brakującą kwotę dodrukować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX