Drożeją materiały budowlane. Elektryka i oświetlenie wciąż najtańsze

Materiały budowlane nadal drożeją. Po nieznacznych obniżkach cen na oświetlenie i elektrykę w styczniu, w lutym ceny wszystkich materiałów budowlanych poszły w górę. Najwięcej, bo o blisko 20 proc. więcej zapłacimy za wymurowanie ścian i komina.
Zobacz wideo

W tym roku wszystkie materiały budowlane są droższe niż w okresie styczeń-luty 2018 r.

Ściany i kominy najdroższe

Jak zauważyły Polskie Składy Budowlane, skok cen dotyczył wszystkich materiałów budowlanych, w tym elektryki i oświetlenia, choć te nadal drożeją najwolniej. Najbardziej zdrożały ściany i kominy (19,3 proc.), cement i wapno (10,7 proc.), płyty OSB (8 proc.), farby i lakiery (5,1 proc.), a także pozostała chemia budowlana (4,9%).

Materiały budowlane drożejąMateriały budowlane drożeją Grupa PSB

Najmniejsze skoki cenowe dotknęły oświetlenia i elektryki (1,1 proc.) oraz materiałów dekoratorskich (0,4 proc.). Grupa PSB w swoim raporcie zauważa jednocześnie, że spadła dynamika wśród mieszkań, których budowę już rozpoczęto (-3,6 proc.). Z kolei w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym spadek dynamiki wyniósł -7,1 proc, a w budownictwie na sprzedaż lub wynajem o -3,2 proc.

Mieszkań coraz więcej

Dalsze drożenie materiałów budowlanych może przełożyć się na wzrost cen budowy nowych mieszkań. A tych jest więcej niż w poprzednim roku. W styczniu 2019 r. oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w styczniu 2018 r.

Według wstępnych danych, w styczniu 2019 r. oddano do użytkowania 16,3 tys. mieszkań, tj. o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy oddali do użytkowania 9,9 tys. mieszkań (20,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku)

- czytamy w analizie GUS.

To ciąg dalszy tendencji wzrostowej na rynku mieszkaniowym. Jak zauważa Główny Urząd Statystyczny, w 2018 r. liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła o 6 828 w porównaniu z 2017 r., co daje wzrost o 3,8 proc.

Więcej o: