Polska może mieć nawet sześć elektrowni atomowych za 135 mld zł. Wciąż nie wiadomo, gdzie powstaną

Minister Krzysztof Tchórzewski odpowiadając na interpelację poselską zdradził najnowsze szczegóły dotyczące planów budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Wciąż nie wybrano miejsca pierwszej inwestycji, znany jest jednak koszt.
Zobacz wideo

Minister Krzysztof Tchórzewski w odpowiedzi na interpelacje posła Pawła Pudłowskiego z Nowoczesnej w sprawie planów dotyczących budowy elektrowni atomowej. 

Wiemy za ile, nie wiemy gdzie

Szef resortu energii przytoczył projekt dokumentu PEP2040, który zakłada budowę w Polsce sześciu bloków jądrowych do 2043 roku. Ich łączna moc ma wynieść 6-9 GW

Według planów pierwszy blok ma powstać do 2033 r. Szacowany koszt inwestycji w energetykę jądrową to 100-135 mld zł, rozłożonych w ciągu 20-25 lat.

Decyzja o tym, gdzie powstanie wybudowana pierwsza elektrownia jeszcze nie zapadła. Resort zlecił przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które trwają. Dopiero po zakończeniu tych prac będzie można podjąć kolejne kroki zmierzające do określenia lokalizacji inwestycji. 

Mieszkańcy popierają

Szef resortu energii zapewnił, że we wszystkich trzech lokalizacjach, w których rozważana jest budowa pierwszej elektrowni atomowej, utrzymuje się wysokie poparcie dla inwestycji. 

Wyniki jednoznacznie pokazują, że poziom akceptacji mieszkańców gmin lokalizacyjnych dla budowy elektrowni jądrowej w ich sąsiedztwie utrzymuje się nastałym, wysokim poziomie. Wynosi obecnie: w gminie Choczewo 73 proc., w gminie Krokowa 62 proc. , natomiast w gminie Gniewino wynosi 68 proc.

- wyjaśnia minister. 

Atom droższy od węgla, ale tylko na początku

Minister Tchórzewski wyliczył też koszty budowania elektrowni. Wyjaśnił, że koszt budowy i wytworzenia energii elektrycznej z polskiej elektrowni jądrowej zależeć będzie od tego, czy będzie ona budowana z, silnym lub nie, zaangażowaniem państwa. Koszty budowy są też zależne od lokalizacji, liczy bloków, oraz technologii - a te zależą od dostawcy. 

Czytaj też: Dostali rachunek za prąd wyższy o 100 procent. "Premier ma nadzieję, a my faktury"

Szef resortu energii wyjaśnił, że koszty budowy elektrowni atomowej są wyższe od kosztów budowy elektrowni węglowych. Zaznaczył jednocześnie, że energetyka jądrowa jest bezemisyjnym źródłem wytwarzania.

Więcej o: