Polska może mieć nawet sześć elektrowni atomowych za 135 mld zł. Wciąż nie wiadomo, gdzie powstaną

Minister Krzysztof Tchórzewski odpowiadając na interpelację poselską zdradził najnowsze szczegóły dotyczące planów budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Wciąż nie wybrano miejsca pierwszej inwestycji, znany jest jednak koszt.

Minister Krzysztof Tchórzewski w odpowiedzi na interpelacje posła Pawła Pudłowskiego z Nowoczesnej w sprawie planów dotyczących budowy elektrowni atomowej

Wiemy za ile, nie wiemy gdzie

Szef resortu energii przytoczył projekt dokumentu PEP2040, który zakłada budowę w Polsce sześciu bloków jądrowych do 2043 roku. Ich łączna moc ma wynieść 6-9 GW

Według planów pierwszy blok ma powstać do 2033 r. Szacowany koszt inwestycji w energetykę jądrową to 100-135 mld zł, rozłożonych w ciągu 20-25 lat.

Decyzja o tym, gdzie powstanie wybudowana pierwsza elektrownia jeszcze nie zapadła. Resort zlecił przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych, które trwają. Dopiero po zakończeniu tych prac będzie można podjąć kolejne kroki zmierzające do określenia lokalizacji inwestycji. 

Mieszkańcy popierają

Szef resortu energii zapewnił, że we wszystkich trzech lokalizacjach, w których rozważana jest budowa pierwszej elektrowni atomowej, utrzymuje się wysokie poparcie dla inwestycji. 

Wyniki jednoznacznie pokazują, że poziom akceptacji mieszkańców gmin lokalizacyjnych dla budowy elektrowni jądrowej w ich sąsiedztwie utrzymuje się nastałym, wysokim poziomie. Wynosi obecnie: w gminie Choczewo 73 proc., w gminie Krokowa 62 proc. , natomiast w gminie Gniewino wynosi 68 proc.

- wyjaśnia minister. 

Atom droższy od węgla, ale tylko na początku

Minister Tchórzewski wyliczył też koszty budowania elektrowni. Wyjaśnił, że koszt budowy i wytworzenia energii elektrycznej z polskiej elektrowni jądrowej zależeć będzie od tego, czy będzie ona budowana z, silnym lub nie, zaangażowaniem państwa. Koszty budowy są też zależne od lokalizacji, liczy bloków, oraz technologii - a te zależą od dostawcy. 

Czytaj też: Dostali rachunek za prąd wyższy o 100 procent. "Premier ma nadzieję, a my faktury"

Szef resortu energii wyjaśnił, że koszty budowy elektrowni atomowej są wyższe od kosztów budowy elektrowni węglowych. Zaznaczył jednocześnie, że energetyka jądrowa jest bezemisyjnym źródłem wytwarzania.

Więcej o:
Komentarze (240)
Polska może mieć nawet sześć elektrowni atomowych za 135 mld zł. Wciąż nie wiadomo, gdzie powstaną
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 46 razy 44

  Ląduję w Baranov Intercontinental i napatrzyć się nie mogę: mierzeja przekopana, Elbląg portem większym niż Hamburg i Rotterdam razem wzięte, milion e-syrenek e-pyrkocze na ulicach, Kubica wygrywa F1, jest moc! Najłatwiej to narzekać i wątpić...

 • plutoniczna

  Oceniono 35 razy 33

  tiaaaa...........i siódmą malutką!!!🤥🤥🤥
  dla kota prezesa!!

  sześć bloków jądrowych do 2043 roku za 135 mld - może byłoby to możliwe gdybyśmy od 3 lat r/r nie przeżerali 40 mld na socjal i kościół
  Janusze gospodarki

 • kabza1605

  Oceniono 33 razy 27

  A gdzie helikoptery Macierewicza ? Gdzie wrak ja się pytam? Gdzie ostateczna prawda o Smoleńsku??

 • js08836

  Oceniono 28 razy 24

  Panie Tchórzewski litości. Proszę nie deklarować czegokolwiek, jeśli nie potrafi się tego zrealizować za życia. Mamy 2019 r. Termin rozpoczęcia budowy pewnie też utopijny, to 2033 r. Sędziwy pan dawno były minister będzie miał wtedy 84 lata. 6 elektrowni ? Większej durnoty nie słyszałem. W 2033 dalej nie będzie znana lokalizacja. Chrzanienie na antenie nic nie kosztuje.

 • pan.szklanka

  Oceniono 22 razy 22

  Sześć elektrowni atomowych...wam konie pozdychały, gdy przyszła susza. Telewizja zdechła, gdy przyszedł Kurski. Nawet słupka, wkopanego przez samego Prezesa nie umieliście upilnować.

 • jxl82

  Oceniono 29 razy 21

  Minister Tchórzewski to taki Wolny Elektron, krążący wokół Jądra Jarosława.

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 17

  A skąd te pieniądze ???? Kościół dołoży ?????
  Ludziska, trza kupować świeczki. Już niedugo prundu braknie. A drooogi bydzie jak pieron.
  Ale za to interneta nie bydzie i jeno TVPis łostanie. I ryżu miska ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX