Wynajmować czy kupić mieszkanie? Szczególnie w Katowicach i Łodzi różnice są olbrzymie

Aż o 18 proc. w ciągu roku podrożał wynajem mieszkań w Toruniu, o 13 proc. w Łodzi. W Łodzi koszt najmu może być nawet o połowę wyższy od raty kredytu na zakup własnego mieszkania - wynika z raportu firm Expander i Rentier.io.
Zobacz wideo

Jak wynika z raportu Expandera i Rentier.io, ceny najmu mieszkań cały czas rosną. W ciągu roku największy wzrost cen zanotowano w Toruniu (18 proc.) i Łodzi (13 proc.). W Warszawie za 1 m2 wynajmowanego mieszkania należy wyłożyć przeciętnie już 56 zł (czyli ponad 2,2 tys. zł przy mieszkaniu 40 m2, 2,8 tys. przy mieszkaniu 50 m2), a w tej kwocie nie ma jeszcze opłat licznikowych i administracyjnych. 

To wszystko sprawia, że rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem nadal jest atrakcyjna. Przy założeniu, że mieszkanie jest zamieszkane przez 12 miesięcy w roku, brutto można zarobić rocznie od 6 do ponad 8 proc. (w Łodzi i Katowicach). Warto jednak pamiętać, że te 6-8 proc. to ujęcie brutto, czyli m.in. przed opodatkowaniem, bez kosztów ewentualnego kredytu czy kosztów remontów.

.. źródło: Expander

Autorzy raportu zwracają uwagę, że choć z powyższego zestawienia wynika, że najem najmniej atrakcyjny jest w Gdyni (najniższa rentowność, koszty najmu lekko niższe niż rok temu przy rosnących cenach mieszkań), to w praktyce wcale tak nie musi być.

Ta rentowność dotyczy sytuacji, gdy mieszkanie jest wynajmowane cały czas przez jedną osobę. W przypadku nieruchomości zlokalizowanych nad morzem faktyczna zyskowność może być znacznie wyższa, jeśli latem lokal jest wynajmowany turystom na doby, a poza sezonem mieszkają tam np. studenci. W takim przypadku zyskowność może być wręcz jedną z najwyższych

- tłumaczy Anton Bubiel z Rentier.io.

Wynajem czy kredyt?

Eksperci po zbadaniu kilkudziesięciu tysięcy ogłoszeń najmu i sprzedaży mieszkań pokusili się też o wyliczenie, czy w największych miastach Polski bardziej opłaca się wynajmować mieszkanie czy zaciągnąć kredyt na jego zakup. Okazuje się, że we wszystkich analizowanych przypadkach koszt najmu jest wyższy, a najbardziej opłaca się kupić własne mieszkanie w Katowicach i Łodzi. Tutaj, według zestawienia, rata kredytu może być nawet o ok. 500 zł niższa od przeciętnego kosztu wynajmu.

Oczywiście wszystko zależy jednak od wielu kwestii, m.in. lokalizacji i metrażu mieszkania, jego standardu, warunków kredytu, wysokości wkładu własnego itd. 

.. źródło: Expander


***

Wyliczenia w raporcie Rentier.io i Expandera sporządzono na podstawie 26 501 ogłoszeń najmu oraz 55 679 ogłoszeń cen sprzedaży mieszkań. Te ostatnie wykorzystano od oszacowania rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. Analiza dotyczyła mieszkań występujących w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 28 lutego 2019 r. Przeciętne ceny oznaczają medianę zbioru dla danego miasta.

Więcej o: