Do Związku Nauczycielstwa Polskiego cały czas spływają wyniki referendów strajkowych w szkołach w całej Polsce, zakończonych 25 marca.
Jak wynika z danych aktualnych na godziny popołudniowe w środę 27 marca, w tych placówkach, w których odbyło się referendum, poparcie dla strajku wyniosło 91,2 proc. Biorąc pod uwagę ogół szkół w Polsce (nie wszędzie referendum zostało przeprowadzone), w strajku zamierza wziąć udział 79 proc. wszystkich placówek w kraju. Takie dane podał serwis "Głos Nauczycielski", Związek Nauczycielstwa Polskiego potwierdza je na facebooku oraz w rozmowie z TVN24.
Najwięcej szkół planujących wziąć udział w strajku - od 8 kwietnia - znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim (91 proc.), łódzkim i warmińsko-mazurskim (po 87 proc.). Najmniej - w województwach opolskim, podkarpackim, mazowieckim i podlaskim (po 69-71 proc.).
. .
Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje jednak nieco inne dane niż ZNP. Jak podało w poniedziałek, w większości placówek oświatowych nie przeprowadzono referendów strajkowych. Według przedstawionych przez resort danych, dotyczy to 52 procent szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Według ministerstwa 71 procent publicznych przedszkoli będzie pracowało bez zakłóceń.
Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje podwyżek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.