Niemal 80 proc. szkół w Polsce chce strajkować. Są wstępne wyniki referendum

79 proc. wszystkich szkół w Polsce deklaruje udział w strajku, który ma się rozpocząć 8 kwietnia. Najwięcej placówek, które chcą przystąpić do protestu, jest w województwie kujawsko-pomorskim - aż 91 proc.

Do Związku Nauczycielstwa Polskiego cały czas spływają wyniki referendów strajkowych w szkołach w całej Polsce, zakończonych 25 marca.

Jak wynika z danych aktualnych na godziny popołudniowe w środę 27 marca, w tych placówkach, w których odbyło się referendum, poparcie dla strajku wyniosło 91,2 proc. Biorąc pod uwagę ogół szkół w Polsce (nie wszędzie referendum zostało przeprowadzone), w strajku zamierza wziąć udział 79 proc. wszystkich placówek w kraju. Takie dane podał serwis "Głos Nauczycielski", Związek Nauczycielstwa Polskiego potwierdza je na facebooku oraz w rozmowie z TVN24.

Najwięcej szkół planujących wziąć udział w strajku - od 8 kwietnia - znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim (91 proc.), łódzkim i warmińsko-mazurskim (po 87 proc.). Najmniej - w województwach opolskim, podkarpackim, mazowieckim i podlaskim (po 69-71 proc.).

.. .

Ministerstwo Edukacji Narodowej podaje jednak nieco inne dane niż ZNP. Jak podało w poniedziałek, w większości placówek oświatowych nie przeprowadzono referendów strajkowych. Według przedstawionych przez resort danych, dotyczy to 52 procent szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Według ministerstwa 71 procent publicznych przedszkoli będzie pracowało bez zakłóceń.

Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje podwyżek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r.

Więcej o:
Komentarze (156)
Niemal 80 proc. szkół w Polsce chce strajkować. Są wstępne wyniki referendum
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 36 razy 34

  Czy Pis nie szedł do wyborów z hasłem wsłuchiwania się w słowa Suwerena?

 • rh2k

  Oceniono 29 razy 23

  Nauczyciele, macie moje pełne poparcie! Wasze pensje są żenujące i nie bójmy się tego powiedzieć wprost... Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę wymagane wykształcenie i odpowiedzialność. Pozdrawiam!

 • tilow3

  Oceniono 26 razy 20

  Tak więc strajk się odbędzie! Rozmawiam z dzbanami, a ponieważ ich myślenie jest niemal zsychronizowane i oparte o pewne przesłanki przypominające "stan umysłu" można przypuszczać, że to przyjęty tok pojmowania sprawy przez pisowców - "nierobom, nieukom - taka podwyżka? za co? jak oni wychowują dzieci? nie podoba się? jest praca w biedronce!" etc. etc. Jaki z tego wniosek? ano Dzbany nie ustapią, bo dalsze konkluzje sa takie, że "nie można pozwolić by banda śmierdzących leni, szantażem brała najlepszy rząd na świecie". Jaki zatem scenariusz się szykuje? Dzbany liczyć bedą na zmęczenie - byle do wakacji, byle jakos przetrwać. Nauczyciele nie dostaną za strajk pensji, to szybko im się odechce! Poza tym są tacy, co muszą pracować! to dyrektorzy i ich zastępcy, księża, no i .... ci co np. mają a banku kredyt frankowy na mieszkanie. Nie zapłacą raty? to nie dość, że będą głodować, to jeszcze pójdą mieszkać pod most. Są i panie sympatyzujące z PiS - które wezmą pod opieke dzieci charytatywnie! Przyjdzie lipeic sierpień, nadal będą strajkować? A do wrześńia temat się przedawni, tak samo jak z niepełnosprawnymi!
  Dlatego polecam już dziś, podobnie do działań Dzbanów, którzy już planują działania dywersyjne, by i nauczyciele coś wymyślili. Np. to, że jeśli do 2 tygodni władza nie zareaguje na protest - strajki zamienią sie w okupacyjne. Jeśli i to nie pomoże - w głodówki. Jesli i to nie pomoże..... Napiszę tak, górnicy, rolnicy czy podobni jadą do Warszawy, palą opony pod sejmem i dostają wszystko czego żądali. Proponują opracowac plan na maj - i to na ostro!

 • wolak007

  Oceniono 20 razy 16

  No to czekamy na pierwszego "dzbana" z dojnej zmiany, że nie istnieje liczba szkół: 78,975% !!!

 • sinc_int

  Oceniono 26 razy 16

  Zaraz wyskoczą płatne trole z tekstem:
  "Odebrać kartę nierobom", "Niech idą do innej pracy jak im się nie podoba" , "Zarabiają za picie kawy i mają 3 miesiące wolnego", "Wymuszają haracze na korepetycjach i nie wystawiają pokwitowań" itd itp

 • ar.co

  Oceniono 17 razy 15

  Ale pisowscy kłamcy i złodzieje idą w zaparte. Cóż, jeśli na czele rządu stoi kłamca dwukrotnie skazany prawomocnym wyrokiem sądu za łgarstwo, to czego można się spodziewać po jego poplecznikach?

 • zebrooks1

  Oceniono 16 razy 12

  Problemem nauczycieli, raczej nieprzebijającym się do opinii publicznej, są nie tylko pensje. Pracuję w korporacji - mam służbowy telefon, komputer, dostęp do papieru, artykułów biurowych itd. I mam w rodzinie nauczycieli - długopisy muszą mieć swoje, papier albo swój albo robić zrzutę wśród rodziców, są e-dzienniki, ale nie ma sprzętu żeby je swobodnie obsługiwać. Tutaj jest naprawdę wiele do zrobienia. A co do pensji - mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach na zostanie nauczycielem może zdecydować się tylko jakiś desperat, który miałby problem ze znalezieniem innej pracy. Chciałbym, żeby więcej zarabiali, żeby inteligentni ludzie chcieli zostać nauczycielami i tylko tacy uczyli moje dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX