Rosja ma plany wobec Mierzei Wiślanej. Wielki kurort może utrudnić budowę kanału

Rosja zapowiada stworzenie kurortu turystycznego po swojej stronie Mierzei Wiślanej. Możliwe, że w ten sposób chce utrudnić Polsce budowę kanału żeglugowego. Już wcześniej powoływała się bowiem na ekologię.

Rosja reaguje na plany przekopania Mierzei Wiślanej. Jak donosi TVN24, rząd obwodu kaliningradzkiego zapowiedział stworzenie kurortu turystycznego, który miałby mieścić się w pobliżu polskiego kanału żeglugowego. Nasi wschodni sąsiedzi na swojej części Mierzei chcą wybudować hotele, kempingi i delfinarium. 

Możliwe, że Rosja właśnie w ten sposób będzie utrudniać powstanie polskiej inwestycji. Już wcześniej Moskwa podkreślała bowiem, że przekop Mierzei Wiślanej jest szkodliwy dla środowiska. Rosyjskie władze zwróciły się w tej sprawie do Komisji Europejskiej i wprost zażądały wstrzymania budowy kanału żeglugowego. 

Rosjanie zapowiadali, że zwrócą się do międzynarodowych instytucji o ocenę wpływu polskiej inwestycji na środowisko przygraniczne. Powołują się przy tym na Konwencję z Espoo, która weszła w życie w roku 1997. Rosja, w odróżnieniu od krajów wspólnoty europejskiej, jej jednak nie ratyfikowała. 

Wkrótce ważne rozstrzygnięcie

Za nieco ponad dwa tygodnie, 15 kwietnia, powinniśmy poznać oferty przetargowe firm, które chcą zbudować kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Teren inwestycji został już wstępnie przygotowany - wykarczowano 10 tys. drzew.

Czytaj też: "Bursztynowy przekop" Mierzei Wiślanej. Wójt Sztutowa: Dobra w ziemi są i tak własnością państwa

Bursztyn nie pokryje kosztów budowy

Obecnie trwają też analizy złóż bursztynu odnalezionych w miejscu przekopu. Na początku kwietnia powinniśmy się dowiedzieć, czy złoże jest na tyle bogate, by jego eksploatacja była opłacalna. Z analiz Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że wydobycie cennego materiału nie pokryje kosztów inwestycji. Kanał, który ma zostać oddany do użytku w roku 2022 będzie kosztować 880 mln. Wartość bursztynu odkrytego w miejscu przekopu szacowana jest na ok. 50 mln zł. 

Więcej o:
Komentarze (591)
Rosja nie chce, by Mierzeja Wiślana została przekopana. Planuje stworzyć kurort turystyczny w pobliżu kanału
Zaloguj się
 • vader2010

  Oceniono 85 razy 59

  A teraz niech autor tego tekstu mi wytłumaczy jak konkretnie budowa hotelu po rosyjskiej stroni ma utrudzić przekop mierzei po stronie polskiej?

 • parapsychopatolog

  Oceniono 97 razy 49

  Za to dwie rury z gazem przez cały Bałtyk to dopiero kacapska ekologia.

 • gabon77

  Oceniono 67 razy 39

  Rosja i ekologia??wow tego jeszcze nie grali czy to nie unich pada czasami czarny śnieg?

 • domektomek

  Oceniono 43 razy 25

  Rosyjski kurort turystyczny w pobliżu polskiego kanału żeglugowego ???
  Czy piszący te bzdury chociaż raz widział mapę Mierzei Wiślanej z zaznaczonym miejscem przekopu ?

 • baramboo

  Oceniono 45 razy 23

  A ten ruski kurort to dla ochrony środowiska, zapewne.

 • brainbox

  Oceniono 33 razy 21

  "Powołują się przy tym na Konwencję z Espoo, która weszła w życie w roku 1997. Rosja, w odróżnieniu od krajów wspólnoty europejskiej, jej jednak nie ratyfikowała."
  Oni mają swoje Konwencje. Te są wyposażone w głowice atomowe.

 • goldberg

  Oceniono 43 razy 21

  Od kiedy ruska dzicz przejmuje się ekologią ? W tym ich burdlu nawet olej z samochodu spuszcza się wprost do gleby.

 • marywil2012

  Oceniono 31 razy 13

  ruscy dolewają oliwy. standard. a pis będzie teraz chętnie powoływał się na zagrożenie. a że kontrola będzie ze strony unii europejskiej, pis będzie przekonywał, że musimy wyjść z UE. tak właśnie putin rozgrywa kretynów pisowskich. polexit mamy jak w banku. kwestia czasu.

 • wbkubiak

  Oceniono 16 razy 12

  Widzę że ruskie powołują się tylko na te konwencje, które są dla ich wygodne. Np. w kwestii Krymu, czy teraz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX