Rosja ma plany wobec Mierzei Wiślanej. Wielki kurort może utrudnić budowę kanału

Rosja zapowiada stworzenie kurortu turystycznego po swojej stronie Mierzei Wiślanej. Możliwe, że w ten sposób chce utrudnić Polsce budowę kanału żeglugowego. Już wcześniej powoływała się bowiem na ekologię.
Zobacz wideo

Rosja reaguje na plany przekopania Mierzei Wiślanej. Jak donosi TVN24, rząd obwodu kaliningradzkiego zapowiedział stworzenie kurortu turystycznego, który miałby mieścić się w pobliżu polskiego kanału żeglugowego. Nasi wschodni sąsiedzi na swojej części Mierzei chcą wybudować hotele, kempingi i delfinarium. 

Możliwe, że Rosja właśnie w ten sposób będzie utrudniać powstanie polskiej inwestycji. Już wcześniej Moskwa podkreślała bowiem, że przekop Mierzei Wiślanej jest szkodliwy dla środowiska. Rosyjskie władze zwróciły się w tej sprawie do Komisji Europejskiej i wprost zażądały wstrzymania budowy kanału żeglugowego. 

Rosjanie zapowiadali, że zwrócą się do międzynarodowych instytucji o ocenę wpływu polskiej inwestycji na środowisko przygraniczne. Powołują się przy tym na Konwencję z Espoo, która weszła w życie w roku 1997. Rosja, w odróżnieniu od krajów wspólnoty europejskiej, jej jednak nie ratyfikowała. 

Wkrótce ważne rozstrzygnięcie

Za nieco ponad dwa tygodnie, 15 kwietnia, powinniśmy poznać oferty przetargowe firm, które chcą zbudować kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Teren inwestycji został już wstępnie przygotowany - wykarczowano 10 tys. drzew.

Czytaj też: "Bursztynowy przekop" Mierzei Wiślanej. Wójt Sztutowa: Dobra w ziemi są i tak własnością państwa

Bursztyn nie pokryje kosztów budowy

Obecnie trwają też analizy złóż bursztynu odnalezionych w miejscu przekopu. Na początku kwietnia powinniśmy się dowiedzieć, czy złoże jest na tyle bogate, by jego eksploatacja była opłacalna. Z analiz Państwowego Instytutu Geologicznego wynika, że wydobycie cennego materiału nie pokryje kosztów inwestycji. Kanał, który ma zostać oddany do użytku w roku 2022 będzie kosztować 880 mln. Wartość bursztynu odkrytego w miejscu przekopu szacowana jest na ok. 50 mln zł. 

Zobacz wideo
Więcej o: