Robot-ptak przenosi spore paczki w magazynie. Kolejne etaty wkrótce do likwidacji

Boston Dynamics, jedna z najbardziej znanych na świecie firm produkujących roboty, pochwaliła się właśnie swoim najnowszym wynalazkiem. To maszyna przypominająca wielkiego strusia na kołach, która jest w stanie przenosić duże tekturowe pudła. Brzmi może niezbyt przełomowo, ale może mieć duży wpływ na część rynku pracy.

Jesienią ubiegłego roku Boston Dynamics, specjaliści od projektowania i budowy robotów kroczących, pokazali maszynę Spot. Był to robot przypominający psa, który tańczył do popularnego utworu "Uptown Funk" Marka Ronsona i Bruno Marsa, wykonując przy tym "księżycowy chód" Michaela Jacksona. Po tym pokazie przyszedł czas na prezentację możliwości kolejnej maszyny Amerykanów.

Robot-struś w magazynie

Handle, jak ją nazwano, to sporej wielkości robot-struś. Porusza się na dwóch kołach, zachowując równowagę trochę jak Segway - wspomaga się przy tym, dość dużym balastem znajdującym się u dołu jego korpusu.

Handle ma też "dziób" - ale nie jest to żaden z bardziej tradycyjnych chwytaków mechanicznych, tylko bardzo wydajna ssawka - coś jak końcówka w odkurzaczu. Tym "dziobem" ptak jest w stanie chwycić i utrzymać przez dłuższy czas spore paczki o maksymalnej wadze do 15 kg. Taki ładunek robot może przenieść w inne miejsce. Jest przy tym w stanie rozróżniać paczki, dzięki oznaczeniu regałów z nimi dużymi kodami QR.

 

To wszystko czyni z nowego robota Boston Dynamics interesującą maszynę do pracy w magazynie. Handle w nieodległej wersji produkcyjnej będzie przenosił paczki szybciej od każdego człowieka - ludzie w magazynach staną się wkrótce wspomnieniem.

Co z pracą w przyszłości?

Tego rodzaju wynalazki coraz częściej rodzą pytanie, jak zmieni się rynek pracy w przyszłości. Czy roboty nie wywołają masowego bezrobocia?

Opinie są podzielone. W raporcie World Economic Forum (WEF) z września ubiegłego roku czytamy, że do roku 2025 maszyny doprowadzą do likwidacji na świecie 75 milionów etatów. Ale równocześnie przez ich wprowadzenie, głównie do przemysłu i transportu, powstanie konieczność stworzenia 133 mln nowych miejsc pracy. Tym samym przybędzie 58 mln etatów.

Ale nie wszystko będzie idealnie. Choć z jednej strony miejsc pracy będzie dzięki robotom więcej, to jednocześnie szansa na znalezienie pełnego etatu w jednej firmie będzie mniejsza. Praca kontraktowa, zadaniowa i na różne formy zlecenia stanie się jeszcze bardziej popularna niż teraz.

Z kolei w raporcie przygotowanym niedawno przez Boston Consulting Group (nie mylić tej firmy z Boston Dynamics) czytamy, że robotyzacja pochłonie 30 proc. miejsc pracy do 2030 roku. W samej tylko Wielkiej Brytanii zniknie nawet do 15 milionów etatów. I, co ciekawe, sprawa nie dotyczy tylko prostych prac fizycznych przy taśmie produkcyjnej lub w magazynie, ale typowych stanowisk biurowych. Roboty wkrótce mogą zastąpić na przykład, wielu prawników niższego szczebla, analityków w firmach ubezpieczeniowych, młodszych księgowych… itd.

W przyszłości trzeba będzie więc wymyślić inny niż dzisiaj podział dóbr, inaczej grozi nam wielka rewolucja, poprzedzona wielkim bezrobociem.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (69)
Robot-ptak przenosi spore paczki w magazynie. Kolejne etaty wkrótce do likwidacji
Zaloguj się
 • amtis

  Oceniono 20 razy 10

  - A ta oto tu maszyna zastępuje pracę pięciu spawaczy!
  - A kto ją nadzoruje?
  - Zespół dziesięciu inżynierów...

 • labeo

  Oceniono 11 razy 9

  I bardzo dobrze, moja paczka już 5-ty dzień leży w sortowni, bo nie ma ptaka-robota, który by ją podniósł.

 • Oceniono 12 razy 8

  A za chwilę będzie kolejny artykuł że trzeba przyjmować uchodźców bo brakuje rąk do pracy.

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 26 razy 8

  Bzdury! A gdzie są dziś bezrobotni ludwisarze, maszynistki, kowale czy zecerzy? Nie ma, bo w miejsce starych zawodów powstały nowe. Informatycy, trenerzy fitness, dietetycy czy audytorzy. Tak samo będzie teraz, jedne miejsca pracy znikną, ale powstaną inne.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 7 razy 7

  Amazing for Amazon

 • uploadhelski

  Oceniono 6 razy 6

  Dziwne są dla mnie zabiegi polityków, ekonomistów o ściągnięcie do różnych krajów dodatkowej siły roboczej, czy też o poprawienie demografii. Tymczasem już za parę lat będzie problem i z tymi imigrantami i z ich dziećmi i z pracą dla naszych dzieci. Politycy - wiadomo, myślą zadaniowo, aby do następnej kadencji, ale ekonomiści są dla mnie zagadką. Czy stagnacja w perspektywie kilku, nawet kilkunastu lat jest bardziej niebezpieczna od rewolty "zbędnych" ludzi, którzy pojawią się za kilka(-naście)lat? Odwiedzałem zakłady produkcyjne (Skandynawia), w których trzeba uważać na jeżdżące automatyczne wózki, transportery, z częściami załadowanymi przez roboty, wyprodukowanymi przez roboty. Problemem będzie nie podtrzymywanie rozwoju, ale dzielenie wyprodukowanych dóbr, tylko niewielka część będzie miała swój udział w aktywnej produkcji, większość będzie otrzymywała coś w rodzaju ekwiwalentu zapłaty, w zamian za oczekiwanie w gotowości, chęć odbywania szkoleń,nawet gdy szansa na pracę będzie na poziomie 5-10%.

 • beton44

  Oceniono 12 razy 6

  Nie żebym się jakoś czepiał - ale jakby człowiek miał przełożyć tą górę kartonów na paletę - to by sobie podjechał jak najbliżej i przerzucił bez chodzenia :-)

 • crichton1

  Oceniono 9 razy 5

  Roboty od dziesięcioleci zastępowały prace fizyczna. To nie jest nic nowego. Ja bardziej bym się przejmował sztuczna inteligencja, która prędzej czy później zastąpi ludzi w pracy umysłowej. Żaden zawód nie jest bezpieczny. (Ten robot z filmu sterowany jest przez sztuczna inteligencje.)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX