Przekop Mierzei Wiślanej priorytetem. Inwestor ma być wybrany w kwietniu. "Od razu rozpoczniemy budowę"

Jeszcze w kwietniu poznamy inwestora, który ma przekopać Mierzeję Wiślaną - zapewnił Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Jak zadeklarował: "Od razu rozpoczniemy budowę".
Zobacz wideo

Przekop Mierzi Wiślanej może zostać przeprowadzony szybciej, niż do tej pory sądziliśmy. Marek Gróbarczyk mówił w Polskim Radiu 24, że realizacja budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest zgodna z prawem i nie ma podstaw do wstrzymania prac. Poinformował też, że 24 kwietnia ma zostać wybrany inwestor. 

Działania, które prowadzimy nie wymagają zgody Komisji Europejskiej. Jest już przygotowany grunt pod inwestycję. Wykonawcę wybierze Urząd Morski w Gdyni, i od razu rozpoczniemy budowę"

- stwierdził minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Przypomniał też, że Komisja Europejska nie kwestionuje konieczności przekopu. 

Czytaj też: Rosja ma plany wobec Mierzei Wiślanej. Wielki kurort może utrudnić budowę kanału

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną ma skrócić morski szlak na Bałtyk o około 100 kilometrów. Przekop Mierzei Wiślanej ma ułatwić dostęp do portu w Elblągu, a stamtąd na Bałtyk. Projekt przewiduje pominięcie nadzorowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Kanał żeglugowy będzie miał 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów.

880 mln? A może więcej

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną potrwa do 2022 roku. Koszt inwestycji początkowo szacowano na 880 milionów złotych. Ostateczne koszty przekopu nie są znane. Zgodnie z zapowiedzią ministra Gróbarczyka suma ta może ulec zmianie. O ile? Tego jeszcze nie wiadomo. Minister potwierdził, że liczy się z takim scenariuszem, bo "na rynku wszystko podrożało". 

Dziś Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W Polsce osoby ze spektrum zaburzeń autyzmu wspiera Fundacja JiM. Dzisiaj wspólnie z AXN zachęcamy do wspierania zbiórki fundacji na rzecz pomocy osobom ze spektrum autyzmu oraz budowanie świadomości i tolerancji wśród Polaków. Ty też możesz pomóc, szczegóły znajdziesz tutaj.

Więcej o: