Strajk nauczycieli. "Solidarność sprzedała nauczycieli. Tak samo jak w LOT. Dramat z tym związkiem"

Robert Kędzierski
Niedzielne rozmowy rządu ze związkami zawodowymi zakończyłyby się totalną porażką, gdyby nie "Solidarność", która zgodziła się na pięciopunktowe porozumienie. Według części komentatorów PiS po raz kolejny skutecznie "wbija klin" w międzyzwiązkową solidarność. Zachował się tak m.in. przy okazji protestu pracowników sądowych, lekarzy, czy strajku w LOT.
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli rozpoczyna się w poniedziałek 8 kwietnia - ogłosił w niedzielę wieczorem Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. Negocjacje można by uznać za kompletną katastrofę, gdyby nie "Solidarność". Trzeci ze związków negocjujących z PiS zgodził się bowiem na pięciopunktowe porozumienie i do protestu nie przystępuje.

Joanna Scheuring-Wielgus zwraca uwagę na fakt, że Ryszard Proksa, reprezentujący w rozmowach nauczycielską Solidarność, w wyborach samorządowych był kandydatem partii rządzącej.

Tak, PiS podpisał porozumienie z PiSem. Solidarność solidarna z rządem. Żenada.

- napisała na Twitterze współtwórczyni partii Teraz!

Podobnie sprawę komentuje premier Ewa Kopacz.

Solidarność znów z rządem

W ostrzejszym tonie wypowiada się Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniskowego. ZZPPiL stwierdza, że postawa Solidarności jest podobna do tej, którą związek zaprezentował podczas strajku w LOT, którego związek o najdłuższej tradycji w ogóle nie poparł.

Solidarność rozbija protesty?

Strategię "Solidarności" opisuje OKO.press. Portal zauważa, że związek nie pierwszy raz "idzie na rękę" stronę rządowej. Kiedy pracownicy sądowi domagali się 1000 zł podwyżki to właśnie ten związek obniżył oczekiwania do 650 zł. Strategia nieuczestniczenia w negocjacjach z rządem miała miejsce również w trakcie protestu lekarzy i rezydentów - "Solidarność" ich nie poparła

Związek tłumaczy się tym, że podwyżki dla wszystkich grup zawodowych powinny być podobne. Jednocześnie postanawia, że w sporach nie współpracuje z innymi związkami. Zdaniem OKO.press takie postępowanie "torpeduje negocjacje i rozbija protesty".

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Twoje dziecko nie pójdzie do szkoły? To musisz wiedzieć! 

Solidarność krytykuje niepełnosprawnych

Rząd PiS podobną strategię działania już prezentował chociażby podczas protestu osób niepełnosprawnych. Piotr Duda, szef "Solidarności", spotkał się z niepełnosprawnymi, był proszony o to, by mediować z rządem. Tymczasem jeden z członków zarządu gdańskiej "S" stwierdził, że "matka protestująca w Sejmie zmusza syna do milczenia.". Protest w Sejmie nazwał wprost "farsą". 

Kiedy matki z unieruchomionymi dziećmi okupowały Sejm Elżbieta Rafalska pochwaliła się podpisanym porozumieniem. Podobnie Beata Szydło kończąc swoje niedzielne wystąpiła podkreśliła, że podpisanie "rozejmu" z "Solidarnością" bardzo ją cieszy. Jednocześnie zachęciła inne związki, by przystąpiły do paktu. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (336)
Strajk nauczycieli. "Solidarność sprzedała nauczycieli. Tak samo jak w LOT. Dramat z tym związkiem"
Zaloguj się
 • tabularsnail48

  Oceniono 115 razy 107

  Moja zona jest przewodniczaca Solidarnosci w swojej szkole. Po wczorajszej farsie w wykonaniu przewodniczacego swojego zwiazku, podjela decyzje o wypisaniu sie z Solidarnosci i zapisaniu sie do ZNP. Brawo Duda!

 • vinc0

  Oceniono 82 razy 72

  Do uczciwych w Solidarności, może już dość? Może już czas rzucić legitymację?

 • owca888

  Oceniono 71 razy 65

  Kiedyś na takich dudów mówiło się ŁAMISTRAJKI.
  Dno i kilometr mułu. Ale to wiadomo już od 4 lat.

 • nawasaqi

  Oceniono 59 razy 53

  Jakbym był w solidarności dzisiaj z rana szła by od razu rezygnacja z członkostwa w tym czymś... co kiedyś było związkiem zawodowym.

 • dlugi48

  Oceniono 58 razy 50

  Solidarność kontynuuje tradycje CRZZ. Stała się azylem dla pieczeniarzy, a ludzie pracy mało ją obchodzą. Degeneracja na całego.

 • menosky

  Oceniono 47 razy 43

  Jak można tak zeszmacić związek zawodowy, w którym było 10 milionów Polaków.
  PiSS potrafi wszystko...

 • gmwa

  Oceniono 42 razy 40

  Bo aktualnie solidarnosc to przybudowka pisu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX