Strajk nauczycieli. "Solidarność" jako jedyna zgodziła się na propozycje PiS [PUNKTY]

Strajk nauczycieli, który rozpoczął się w poniedziałek 8 kwietnia, może objąć nawet 80 proc. szkół - twierdzi ZNP. Nauczycielska "Solidarność" jako jedyna zgodziła się na propozycje rządu. Co wynegocjowała? Czym jej postulaty różnią się od żądań innych związków?
Zobacz wideo

Strajk nauczycieli rozpoczął się dziś nad ranem, po tym jak wczoraj przedstawiciele dwóch związków zawodowych nie zgodzili się na propozycję rządu.

Strona rządowa, reprezentowana m.in. przez premier Beatę Szydło, oraz przedstawicieli nauczycielskiej "Solidarności", podpisały porozumienie. Dokument zawiera sześć głównych punktów.

  • 15 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli w tym roku (uwzględniając podwyżkę w wysokości ok. 5 proc., która już nastąpiła i ok. 10 proc., która ma nastąpić we wrześniu),
  • powiązanie pensji nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej od roku 2020,
  • zmiana sposobu oceny nauczycieli (powrót do przepisów sprzed września 2018 r.),
  • podniesienie dodatku za wychowawstwo do kwoty nie mniejszej niż 300 zł,
  • zmniejszenie biurokracji
  • świadczenie dla młodych nauczycieli - "1000 zł na start".

Jednocześnie szef związku wyjaśnił, że przedmiotem zgody nie było podniesienie pensum. 

Stanowczo dementujemy pogłoski, które publikowane są na portalach społecznościowych, że KSOiW NSZZ „Solidarność” zgodziła się na zwiększenie nauczycielom pensum oraz zabranie dodatków. Nie było i nie będzie naszej zgody na takie propozycje rządu

- stwierdził Ryszard Proksa, przewodniczący KSOiW NSZZ "Solidarność".

Jakie podwyżki wywalczyła "S"?

Podpisany dokument opisuje podwyżki zbiorczo. Obejmują lata 2017-2019. Wzrost wynagrodzeń łącznie za ten okres ma wynosić od 515 zł  do 706 zł. Zarobki kształtowałyby się więc następująco: nauczyciel stażysta - 2780 zł, nauczyciel kontraktowy - 2 860 zł, nauczyciel mianowany - 3248 zł, nauczyciel dyplomowy - 3815 zł,

Porozumienie zawarte z oświatową "Solidarnością" przewiduje przeznaczenie z budżetu państwa na 2019 rok 667 milionów złotych na wdrożenie drugiej w tym roku podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.

Porozumienie zakłada też wprowadzenie wynagrodzenia za prowadzenie zajęć rozwijających zainteresowania uczniów. W 2019 roku ma zostać na to przeznaczone 57 milionów złotych, a w okresie 10 lat -1,9 miliarda złotych. 

Rząd chce zwiększenia pensum

Wcześniej rząd w ramach nowego kontraktu społecznego dla nauczycieli zaproponował powiększenie pensum nauczycielskiego w dwóch wariantach oraz - co za tym idzie - wzrost wynagrodzeń. Pensum nauczycielskie miałoby zostać powiększone do 22 bądź 24 godzin tygodniowo. W pierwszym wariancie, w 2023 roku średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wyniosłoby 7704 złote brutto (obecnie 5603 złote), a w drugim wariancie - do 8100 złotych.

Jakie są postulaty ZNP?

Związek Nauczycielstwa Polskiego, który na propozycję rządu nie przysłał, ma własne postulaty. Najważniejszy to 30 proc wzrostu wynagrodzeń  (od 732 zł dla nauczyciela stażysty do 995 zł dla dyplomowanego). Podwyżka miałaby być rozbita na dwie 15 procentowe. Ponadto ZNP żądało zwiększenia nakładów na oświatę, zmiany systemu oceny nauczyciel i ścieżce awansu zawodowego oraz dymisji minister Anny Zalewskiej. 

Czytaj też: Strajk nauczycieli. Negocjacje przejęła Beata Szydło. Minister Anna Zalewska niemal się nie odzywa

Po niedzielnych rozmowach Sławomir Broniarz, szef ZNP, ogłosił, że zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 rozpocznie się strajk. Rząd nie zgodził się bowiem na propozycje związku. 

Zobacz wideo
Więcej o: