Przetarg na tramwaje dla Warszawy. Wybór unieważniony, ponowna decyzja na dniach

Zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej, spółka Tramwaje Warszawskie unieważniła wybór firmy Hyundai jako dostawcy 213 nowych tramwajów dla stolicy. Tyle że chodzi wyłącznie o formalności i możliwe, że nawet jeszcze w tym tygodniu Koreańczycy znowu dostaną to zlecenie.
Zobacz wideo

Sprawa 213 nowych tramwajów ciągnie się od 2017 r. Po dwóch unieważnionych przetargach, w końcu w lutym 2019 r. zapadła ostateczna decyzja, i Tramwaje Warszawskie wybrały jako dostawcę spółkę Hyundai Rotem Company. Oferta Koreańczyków opiewała na 1,82 mld zł, czyli nawet o 0,5 mld zł mniej, niż miasto chciało na nowe tramwaje przeznaczyć.

Ten wybór został jednak zakwestionowany przez bydgoską Pesę, która przetarg przegrała (jej oferta opiewała na 2,83 mld zł). Spółka poszła więc do Krajowej Izby Odwoławczej. Tyle że 27 marca KIO większość wątpliwości Pesy odrzuciła (dotyczyły np. ceny zaoferowanej przez Hyundaia czy możliwości produkcyjnych tej spółki). Potwierdziła natomiast zarzut, że Hyundai nie wykazał, iż nie ma zaległości podatkowych.

Co z tego wynika, wyjaśniła sentencja wyroku KIO, którą Tramwaje Warszawskie już oficjalnie otrzymały. Stołeczna spółka została zobligowana do "unieważnienia wyboru najkorzystniejszej oferty". Jak tłumaczy w rozmowie z next.gazeta.pl Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, unieważnienie wyboru nie ma nic wspólnego z unieważnieniem całego przetargu. Można rzecz, że po prostu w całej procedurze przetargowej trzeba teraz cofnąć się o jeden, ostatni krok. Który niemal na pewno nic nie zmieni.

Hyundai w styczniu złożył zaświadczenie o tym, że nie zalega z podatkami w Korei. Teraz musi złożyć jeszcze dodatkowe wyjaśnienie. Według wyroku KIO, ma z niego wynikać, że w Korei nie ma możliwości uzyskania zaświadczenia o braku zaległości wobec powierników

- komentuje Dutkiewicz.

Gdy tylko Hyundai te dokumenty dostarczy (a ma to zrobić niezwłocznie), Tramwaje Warszawskie dokonają nowego wyboru. Jest bardzo możliwe, że ponowna decyzja zapadnie jeszcze nawet w tym tygodniu.

Sytuacja jest więc taka, że obecnie dostawca nowych pojazdów dla stolicy formalnie nie jest wybrany, natomiast formalności, których musi dopełnić koreańska spółka, nie wpłyną na rezultat przetargu. Trudno więc oczekiwać, żeby wybór Tramwajów Warszawskich nie padł na Hyundaia. 

Zobacz wideo
Więcej o: