Świąteczny prezent dla kierowców. Obwodnica Suwałk już otwarta. Komentują nawet urzędnicy UE

W sobotę około południa oddano do użytku 13 km drogi ekspresowej S61. Obwodnica Suwałk, a jednocześnie część ważnego europejskiego szlaku ViaBaltica, pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy z miasta.
Zobacz wideo

W ramach inwestycji powstały dwa nowe węzły - Suwałki Zachód, który umożliwia przejazd w kierunku na Bakałarzewo, oraz Suwałki Północ, łączący "eskę" z drogą nr 8. Dzięki nowemu odcinkowi niemal cały ruch tranzytowy został wyprowadzony z miasta. 

To niezmiernie ważne wydarzenie dla Polski, układu komunikacyjnego, jak i mieszkańców Suwałk

- mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury podczas uroczystości. 

Wartość kontraktu wynosiła 399,5 mln zł, podpisano go w roku 2015. Samą budowę rozpoczęto w lutym 2017 roku. Jak podaje jej generalny wykonawca, firma Budimex, "jest to pierwsza droga szybkiego ruchu o nawierzchni betonowej w woj. podlaskim".

Nowa obwodnica to w sumie blisko 40 km nowo wybudowanych dróg. Powstało ponad 12 km trasy głównej drogi S61, 8,5 km dróg poprzecznych o nawierzchni bitumicznej oraz 17,5 km dróg serwisowych i dojazdowych do terenów sąsiadujących z inwestycją. 

Ważna inwestycja dla całej Unii Europejskiej

O znaczeniu polskiej drogi świadczy też odnotowanie jej otwarcia przez Mortena Jensena, szefa Connecting Europe Facility (CEF, z ang. "Łącząc Europę"). To nowy unijny program infrastrukturalny, który zastąpił dotychczasowy TEN-T. Wspiera rozwój trzech obszarów - sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.

Unia Europejskie przeznaczyła w swoim budżecie na ten cel odrębną pulę środków finansowych. Fundusze te można wykorzystywać w latach 2014-2020 na inwestycje dotyczące budowy i modernizacji infrastruktury w dziedzinie transportu, energetyki i telekomunikacji.

Czytaj też: Już 2000 km dróg ekspresowych w Polsce. Lista nowo oddanych odcinków

Droga ekspresowa S61, łącząca się w Ostrowi Mazowieckiej z S8, to polski fragment międzynarodowej trasy Via Baltica, która ma skomunikować nasz kraj (a docelowo także kraje Europy Środkowej) z państwami bałtyckimi - a dokładnie Warszawę z Tallinnem w Estonii. 

Jak podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Polsce cała długość Via Baltica w Polsce to prawie 320 km. Na terenie naszego kraju przebiega ona w ciągu drogi S8 na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej i dalej drogą ekspresową S61 na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku. Do tej pory zbudowane zostały odcinki o łącznej długości 117 km, w realizacji jest na chwilę obecną 201 km.

Zobacz wideo
Więcej o: