Niemcy mocno tną prognozę wzrostu PKB. Minister gospodarki: "dzwonek budzika"

Rząd Niemiec prognozuje wzrost gospodarczy w 2019 roku na poziomie 0,5 procent. To dwukrotnie mniej niż oczekiwano. Minister gospodarki apeluje do polityków o działania ożywiające gospodarkę.
Zobacz wideo

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier (CDU) mówił w Berlinie o "dzwonku budzika", który powinni usłyszeć politycy. Nawoływał, by "zastanowili się nad tym, jak można pobudzić wzrost". Opowiedział się za strukturalnymi ułatwieniami dla firm w postaci redukcji podatków i biurokracji. Zaproponował moratorium na korzystanie z instrumentów, które obciążają przedsiębiorców. Jeszcze w styczniu rząd prognozował wzrost jednoprocentowy, teraz to tylko 0,5 procent. W 2018 roku niemiecki PKB wzrósł o 1,4 procent.

Minister gospodarki Niemiec Peter AltmaierMinister gospodarki Niemiec Peter Altmaier Joerg Carstensen / AP / AP Joerg Carstensen / AP / AP

Światowe konflikty osłabiają Niemcy

Za główny powód słabszej prognozy Altmaier uważa ochłodzenie światowej gospodarki, spowodowane między innymi konfliktami handlowymi. To z kolei stanowi poważne obciążenie dla niemieckiej gospodarki, w dużym stopniu napędzanej eksportem. Eksperci podkreślają pojawienie się niepewności co do sytuacji gospodarczej w UE związanej z brexitem oraz negatywny wpływ ustalenia limitów emisji spalin na niemiecki przemysł. Poza tym, jak podkreślił Altmaier, niemieccy przedsiębiorcy z większą rezerwą inwestują w maszyny i obiekty przemysłowe niż w roku ubiegłym. Liczy jednak na ożywienie koniunktury w drugim półroczu. Prognozuje 1,5-procentowy wzrost w 2020 roku.

Eksperci bardziej optymistyczni

Altmaier opowiedział się za obniżeniem podatków od przedsiębiorstw. Jego zdaniem jest na to pole manewru w ramach obowiązującego budżetu państwa. Pomysł nie jest nowy, niemiecki biznes od dawna domaga się zmniejszenia podatków, wskazując na reformy w USA i w innych krajach. Przeciwko tej koncepcji opowiadał się dotychczas minister finansów Olaf Scholz.

Po Wielkanocy Altmaier zamierza zwrócić się do rządu o przyjęcie niezbędnego jego zdaniem "programu dotyczącego koniunktury". Także czołowi eksperci gospodarczy obniżyli swe prognozy, przewidując wzrost na poziomie 0,8 procent. Okazują się tym samym bardziej optymistyczni niż rząd.

Więcej o: