We wtorek mija ważny termin dla niektórych kobiet. Chodzi o podwyżkę emerytury

23 kwietnia, to ostatni dzień, gdy kobiety z rocznika 1953 mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania w sprawie wyliczenia emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.
Zobacz wideo

ZUS przypomina, że wyrokiem z 6 marca Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepis z reformy emerytalnej z 2013 roku, na podstawie którego emerytury przyznawane po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, były pomniejszane o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze. 

Ostatnia szansa na wyższe emerytury

Wyrok ten oznacza, że kobiety urodzone w 1953 roku mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania, a tym samym przeliczenie świadczenia już bez jego pomniejszania. Tryb i termin zależy od tego, czy sprawa przyznania emerytury była przedmiotem postępowania odwoławczego, czy zakończyła się decyzją ZUS.

Kobiety z rocznika 1953, które nie odwołały się wcześniej od decyzji ZUS do sądu, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego miały miesiąc na złożenie tzw. skargi o wznowienie postępowania do ZUS. Termin ten mija 23 kwietnia, czyli we wtorek. Z kolei osoby, które od decyzji ZUS odwołały się do sądu, po wyroku TK mają 3 miesiące na złożenie skargi o wznowienie postępowania sądowego. Skargę powinny złożyć w tym samym sądzie, w którym zapadł wyrok. W tym przypadku czas na złożenie skargi mija 21 czerwca.

Uwaga - może być problem

Niestety, jeśli od doręczenia decyzji emerytalnej minęło już pięć lat lub więcej, Zakład  nie będzie mógł przeliczyć emerytury na nowo. Wykluczają to przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

Dlaczego chodzi tylko o kobiety z rocznika '53?

Dla kobiet urodzonych w latach 1949-1953 zasady wypłaty emerytur były nieco inne niż dla pozostałych - co wynikało z przejścia między systemami emerytalnymi. Jednak z racji tego, że zanegowane przez TK przepisy zaczęły obowiązywać od 2013 r., kobiety z rocznika 1953 r. (które w 2013 r. osiągnęły 60 lat) były w gorszej sytuacji niż ich nieco starsze koleżanki. Kobiety urodzone w latach 1949-1952 mogły bowiem pobierać wcześniejsze emerytury, które nie rzutowały na wysokość emerytury powszechnej.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony klimatu jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: