Fiskus dostanie nową broń. Będzie mógł podważyć umowy darowizn i przerywać bieg przedawnienia

Fiskus będzie mógł znacznie skuteczniej zwalczać proceder ukrywania majątku. Wniesienie skargi pauliańskiej ma bowiem wkrótce umożliwić przerwanie biegu przedawnienia zobowiązań. Dziś tak nie jest, co wiąże ręce urzędnikom.

Stały komitet Rady Ministrów przyjął projekt uchwały, która umożliwi fiskusowi znacznie łatwiejsze dochodzenie roszczeń w przypadku osób, które ukrywają majątek przepisując go na rodzinę, bliskich lub osoby trzecie. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" po wprowadzeniu w życie nowych przepisów tzw. skarga pauliańska będzie skutkowała przerwaniem albo zawieszeniem przedawnienia zobowiązań. Rozwiązanie ma wejść w życie wraz z nową ordynacja podatkową. 

Na czym polega ukrywanie majątku?

Skarga pauliańska jest wnoszona wtedy, gdy wierzyciel chce uznać czynność dłużnika za bezskuteczną. Wywodzi się bezpośrednio z prawa rzymskiego. Chodzi tu o sytuacje, w których osoba mająca zobowiązania wyprowadza majątek  - przepisuje dom lub ziemię  na dziecko, osobę bliską, lub trzecią. Robi to tylko po to, by uniemożliwić egzekucję długu. Komornik lub organ skarbowy stwierdza bowiem brak majątku, z którego można by odzyskać należności. 

Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Dłużnik dokonujący czynności podlegającej skardze musi działać ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Musi też działać w złej wierze - wiedzieć, że przepisanie majątku uniemożliwi egzekucję długu. 

Czytaj też: Luka w systemie Twój e-PIT. Nie zobaczysz korekt wykonanych przez urzędników. Resort finansów obiecuje zmiany

Skarga pauliańska możliwa także dla fiskusa

Skarga pauliańska przerywa bieg przedawnienia w przypadku standardowych roszczeń, ale nie jest tak w przypadku, gdy poszkodowanym jest skarb państwa. Zmiana przepisów umożliwi głównie odzyskiwania zobowiązań podatkowych.

Wprowadzenie poprawek do ustawy realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z roku 2018. Orzekł on wówczas zgodność z konstytucją możliwości dochodzenia należności podatkowych w ramach przewidzianej w prawie cywilnym tzw. skargi pauliańskiej.

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ekologicznego rolnictwa jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (44)
Fiskus dostanie nową broń. Będzie mógł podważyć umowy darowizn i przerywać bieg przedawnienia
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 42 razy 36

  Po zmianie władzy gdy nastąpi dePiSalizacja i nacjonalizacja ich majątków też będzie zastosowana skarga pauliańska?

 • justas32

  Oceniono 42 razy 34

  Balbina - po wyborach fiskus idzie po ciebie ...

 • jaceq

  Oceniono 34 razy 32

  Przepraszam bardzo, ale w 2018 roku nie było Trybunału Konstytucyjnego.

 • marf987

  Oceniono 21 razy 19

  skoro trybunał to dziś hotel dla ubecji i wolfgangowej to czy wyroki nie są przypadkiem nieistotne?

 • cleon

  Oceniono 19 razy 19

  ok jeśli w toku dochodzenia osoba przepisała majątek ale jeśli będą podważane umowy darowizn osób nie mających (jeszcze) prowadzonych postępowań karno-skarbowych to będzie to kolejne łamanie podstawowych zasad prawa.

 • jiddu

  Oceniono 16 razy 14

  Biedny Rydzyk, fury od bezdomnego też się nie przedawnią ;)

 • cup_of_t

  Oceniono 13 razy 13

  >>Fiskus będzie mógł znacznie skuteczniej zwalczać proceder ukrywania majątku.

  Czytaj: PiS znalazl kolejny sposob na dobranieie do pieniedzy obywateli. Bo czy ktos naiwny jeszcze wierzy, ze wszystkie przypadki kwestionowania roszczen beda zasadne?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX