"Trzynastki" dla emerytów "bez żadnych wniosków". Prezydent Andrzej Duda podpisze dziś ustawę

Prezydent Andrzej Duda ma dziś podpisać ustawę o "trzynastkach" dla emerytów i rencistów, którą 12 kwietnia Senat przyjął bez poprawek. Elżbieta Rafalska, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przypominała jakie są warunki wypłacenia świadczenia.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda jeszcze dziś ma podpisać ustawę o tzw. "trzynastce" dla emerytów. Dodatkowa emerytura, to jedna z propozycji zaprezentowanych w ramach tzw. nowej piątki Jarosława Kaczyńskiego. Jak zapewniła minister Elżbieta Rafalska, świadczenie "Emerytura Plus" wypłacane będzie z urzędu, bez żadnych dodatkowych formalności. Nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.

Pieniądze od maja

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej przypominała w piątkowej rozmowie z IAR, że dodatkowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto emeryci i renciści będą otrzymywać od maja. Z tego jednorazowego dodatku wynoszącego na rękę 888 złotych i 25 groszy skorzysta liczna grupa emerytów i rencistów , niezależnie od tego jakie otrzymują świadczenie.

Pieniądze niemal dla wszystkich

Minister podkreślała, że otrzymają je też osoby z emeryturą częściową oraz osoby, które nie wypracowały minimalnej emerytury i ich świadczenie jest niższe niż minimalne. Średnia emerytura wypłacana osobom, które nie mają 20-letniego stażu pracy wynosi 731 złotych. One także otrzymają świadczenie dodatkowe - zapewnia minister Rafalska. Dodaje, że trzynasta emerytura wpłynie również do rodziców pobierających emeryturę z programu "Mama 4+".

Czytaj też: Trzynasta emerytura również dla cudzoziemców. Nie muszą nawet mieszkać w Polsce

Koszt trzynastych emerytur dla budżetu państwa ma wynieść ok. 10,7 mld zł. Ok. 0,8 mld zł ma pochodzić z budżetu państwa, 8,5 mld zł z ZUS, 1,2 mld zł z KRUS, a ok. 111 mln zł z Funduszu Pracy.

Zobacz wideo

Jedną z organizacji, która działa na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców jest Greenpeace. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: