Macron o żółtych kamizelkach i reformie Strefy Schengen. Grozi usunięciem krajów, które nie przyjęły uchodźców

Emmanuel Macron zasugerował zmiany w Strefie Schengen. Miałyby dotyczyć państw, które nie godzą się na automatyczną relokację imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Zobacz wideo

Jak doniosło RMF FM, Emmanuel Macron miał podczas dzisiejszego posiedzenia w Pałacu Elizejskim zasugerować potrzebę zmian w Strefie Schengen. Wykluczenie z niej miałoby dotyczyć państw, które sprzeciwiają się automatycznej relokacji imigrantów afrykańskich i bliskowschodnich proponowanej przez francuskiego prezydenta. Macron nie odniósł się bezpośrednio do Polski, ale z kontekstu wynika, że chodzi mu m.in. o politykę migracyjną Warszawy.

Nie chcę mieć w Strefie Schengen krajów, które są z tego zadowolone, kiedy chodzi o swobodny przepływ obywateli i dóbr, ale nie chcą przyjąć na siebie części ciężaru

- powiedział Emmanuel Macron cytowany przez korespondenta RMF FM.

Poza kwestiami związanymi z imigracją i zmianami klimatycznymi podczas spotkania w Pałacu Elizejskim Emmanuel Macron odniósł się także do tzw. ruchu żółtych kamizelek, który rozpoczął się po wzroście kosztów paliwa w listopadzie 2018 r. Głównym tematem, przy okazji którego pojawił się wątek Strefy Schengen były: nowy akt decentralizacji, nowy pakt terytorialny czy reforma wyższych funkcji publicznych. 

Prezydent Francji wygłosił przemówienie na zakończenie narodowej debaty przeprowadzonej w odpowiedzi na odbywające się co sobotę od pięciu miesięcy protesty żółtych kamizelek. Zapowiedział ponadto obniżenie podatków.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (339)
Macron o żółtych kamizelkach i reformie Strefy Schengen. Grozi usunięciem krajów, które nie przyjęły uchodźców
Zaloguj się
 • kozieradka2012

  Oceniono 72 razy 60

  Czy aby na pewno szanowna redakcja zrozumiała, co powiedział Macron? Cytuję za Le Monde: „Musimy zasadniczo przedefiniować naszą politykę migracyjną. Europa musi przemyśleć na nowo swoją współpracę z Afryką, aby ograniczyć uciążliwą migrację i wzmocnić swoje granice, nawet jeśli oznacza to strefę Schengen z mniejszą liczbą krajów. (...) Wierzę bardzo głęboko w azyl, ale musimy wzmóc walkę z tymi, którzy go nadużywają". (Nous devons profondément refonder notre politique migratoire. L’Europe doit repenser sa coopération avec l’Afrique pour limiter la migration subie et doit renforcer ses frontières, quitte à avoir un espace Schengen avec moins de pays. (…) Je crois très profondément à l’asile, mais nous devons renforcer la lutte contre ceux qui en abusent.)

 • alt-stettin

  Oceniono 39 razy 27

  To mocarstwa kolonialne narobiły bałaganu w Afryce i na Bliskim Wschodzie, przez stulecia bogacąc się na bezprzykładnym wyzysku i niewolnictwie. Niech teraz same piją piwo, które warzyły. Nic nam do tego.

 • doomsday

  Oceniono 42 razy 24

  V-ce premier Włoch Mateo Salvini dwa dni temu powiedział, że Francja napadła na Libię i zamordowała jej przywódcę z powodu interesów ekonomicznych. Ta agresja wywołała eksodus
  przez może i zalew Włoch przez setki tysięcy emigrantów z Afryki. Salvini powiedział, że za to pociągnie Macrona do odpowiedzialności.

 • jurakuz

  Oceniono 65 razy 23

  hahahaha koleś który ma totalny rozpirdziel we własnym kraju, protesty od kilku miesięcy, płonace opony,ludzi bitych na ulicach, ghetta, przemoc,spalone Notre Dame , jeden wielki burdelll komuś się ośmiela grozić? hahaha

 • mtp01

  Oceniono 58 razy 16

  Francja płonie, a ten fircyk chce swoimi problemami dzielić się z Polakami. Panie Makaron, niech pan przyjmie do wiadomości, że Polska i Polacy nie odpowiadają za barbarzyństwo francuskich kolonizatorów, na którym zbudowany jest dobrobyt współczesnej Republiki. Niech pan sam płaci swoje rachunki.

 • beton44

  Oceniono 25 razy 15

  No ten tego - "swobodny przepływ obywateli" Unii rozumiem - nie jakichś czarnych i beżowych inżynierów i lekarzy...

 • jan700

  Oceniono 31 razy 15

  Wielu zabitych i rannych demonstrantów i policjantów, masowe nieprzestrzeganie prawa przez imigrantów.
  Niech pan Macron rozwiąże francuskie problemy a potem bierze się za polskie.

 • darpodinio

  Oceniono 27 razy 13

  Przypominam, że UE to 28 (lub 27) państw, a nie tylko Francja i Niemcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX