Rosja chce lepszego połączenia z Koreą Północną. Putin myśli o budowie mostu drogowego

Prezydent Władimir Putin polecił analizę możliwości zbudowania mostu między Rosją i Koreą Północną - podaje rosyjska agencja informacyjna. Chodzi o połączenie dostępne dla samochodów, obecnie oba kraje bezpośrednio łączy tylko most kolejowy.
Zobacz wideo

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS Władimir Putin zlecił Ministerstwu Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki przyjrzenie się projektowi mostu drogowego, który połączyłby Rosję z Koreą Północną. Sprawa miała być też dyskutowana podczas niedawnej wizyty północnokoreańskiego lidera w Rosji. 

Putin chce mostu drogowego z Koreą Północną

Most miałby powstać zgodnie z rosyjskimi standardami. Szczegóły pomysłu nie są jak na razie znane. Obecnie między tymi krajami podróżować można drogą lotniczą lub pociągiem - istnieje wyłącznie most kolejowy. Z Koreą Północną graniczy rosyjski Kraj Nadmorski. Granica jest krótka - to niespełna 40 kilometrów - i biegnie głównie rzeką Tumen.

Władimir Putin i Kim Dzong Un we Władywostoku

Władimir Putin i Kim Dzong Un rozmawiali w cztery oczy w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy w historii. Spotkanie obu liderów odbyło się w rosyjskim Władywostoku. Mieli rozmawiać na temat współpracy gospodarczej oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Konkretnych ustaleń nie ma, a w każdym razie ich nie znamy, bo rozmów nie zakończyło podpisanie wspólnego dokumentu czy publikacja oświadczeń. Północnokoreańska agencja informacyjna podała, że oba kraje zgodziły się dalej współpracować w dziedzinie handlu, gospodarki, nauki i technologii. 

Czytaj też: Skąd Korea Północna ma luksusowe auta Mercedes? Ich producent nie ma pojęcia

Kim Dzong Un miał zaprosić Władimira Putina do odwiedzin w Korei. Powiedział też, że pokój i bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim będą zależeć od postawy Stanów Zjednoczonych. "Sytuacja na Półwyspie Koreańskim i w regionie jest obecnie w martwym punkcie i osiągnęła stan krytyczny, w którym może powrócić do stanu z przeszłości. Stany Zjednoczone zaprezentowały podczas ostatniego szczytu obu państw jednostronne podejście" - powiedział cytowany przez agencję KCNA Kim Dzong Un.

Z kolei Kreml chce wznowienia procesu tak zwanych sześciostronnych rozmów, które przed bezpośrednimi negocjacjami Korei Północnej i USA pełniły rolę platformy negocjacyjnej. Ten format negocjacji był wykorzystywany przez kilka lat, do 2009 roku. Poza Koreą Północną brały w nim udział Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Japonia i Korea Południowa.

Po fiasku szczytu w Hanoi Moskwa chce zaznaczyć, że może być ponownie bezpośrednio zaangażowana w proces denuklearyzacji.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed