Rosja chce lepszego połączenia z Koreą Północną. Putin myśli o budowie mostu drogowego

Prezydent Władimir Putin polecił analizę możliwości zbudowania mostu między Rosją i Koreą Północną - podaje rosyjska agencja informacyjna. Chodzi o połączenie dostępne dla samochodów, obecnie oba kraje bezpośrednio łączy tylko most kolejowy.
Zobacz wideo

Według rosyjskiej agencji informacyjnej TASS Władimir Putin zlecił Ministerstwu Rozwoju Dalekiego Wschodu i Arktyki przyjrzenie się projektowi mostu drogowego, który połączyłby Rosję z Koreą Północną. Sprawa miała być też dyskutowana podczas niedawnej wizyty północnokoreańskiego lidera w Rosji. 

Putin chce mostu drogowego z Koreą Północną

Most miałby powstać zgodnie z rosyjskimi standardami. Szczegóły pomysłu nie są jak na razie znane. Obecnie między tymi krajami podróżować można drogą lotniczą lub pociągiem - istnieje wyłącznie most kolejowy. Z Koreą Północną graniczy rosyjski Kraj Nadmorski. Granica jest krótka - to niespełna 40 kilometrów - i biegnie głównie rzeką Tumen.

Władimir Putin i Kim Dzong Un we Władywostoku

Władimir Putin i Kim Dzong Un rozmawiali w cztery oczy w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy w historii. Spotkanie obu liderów odbyło się w rosyjskim Władywostoku. Mieli rozmawiać na temat współpracy gospodarczej oraz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Konkretnych ustaleń nie ma, a w każdym razie ich nie znamy, bo rozmów nie zakończyło podpisanie wspólnego dokumentu czy publikacja oświadczeń. Północnokoreańska agencja informacyjna podała, że oba kraje zgodziły się dalej współpracować w dziedzinie handlu, gospodarki, nauki i technologii. 

Czytaj też: Skąd Korea Północna ma luksusowe auta Mercedes? Ich producent nie ma pojęcia

Kim Dzong Un miał zaprosić Władimira Putina do odwiedzin w Korei. Powiedział też, że pokój i bezpieczeństwo na Półwyspie Koreańskim będą zależeć od postawy Stanów Zjednoczonych. "Sytuacja na Półwyspie Koreańskim i w regionie jest obecnie w martwym punkcie i osiągnęła stan krytyczny, w którym może powrócić do stanu z przeszłości. Stany Zjednoczone zaprezentowały podczas ostatniego szczytu obu państw jednostronne podejście" - powiedział cytowany przez agencję KCNA Kim Dzong Un.

Z kolei Kreml chce wznowienia procesu tak zwanych sześciostronnych rozmów, które przed bezpośrednimi negocjacjami Korei Północnej i USA pełniły rolę platformy negocjacyjnej. Ten format negocjacji był wykorzystywany przez kilka lat, do 2009 roku. Poza Koreą Północną brały w nim udział Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja, Japonia i Korea Południowa.

Po fiasku szczytu w Hanoi Moskwa chce zaznaczyć, że może być ponownie bezpośrednio zaangażowana w proces denuklearyzacji.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (28)
Rosja chce lepszego połączenia z Koreą Północną. Putin myśli o budowie mostu drogowego
Zaloguj się
 • damian_2015

  Oceniono 13 razy 5

  Supermocarstwo Rosja!

  Coraz bardziej ciekawi sojusznicy. Bialorus, Transnistria, Region Donbasu, Korea Ponocna. Czas na San Escobar?

 • vlllv

  Oceniono 5 razy 3

  Despota robiący ciemny lud w balona wspiera despotę robiącego ciemny lud w balona.
  A Świrosław marzy o przystąpieniu do klubu despotów.

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 3

  Kim wodzi za nos Trumpa.
  Ale to nie jet trudne. Trump to prosty nuworysz, a takiemu wystarczy pare błyskotek i mnemanie, że ma na coś wpływ... Kim to Trumpowi daje, a robi dalej swoją duktaturę.

 • starszy-65

  Oceniono 6 razy 2

  Jak to nie wiadomo jakie to są rosyjskie standardy?? bo dla wszystkich Polaków wiadomo, że tzw rosyjskie standardy do decyzje władcy kraju (u nas np. klan Kaczyńskich) tj Putina i intensywna praca aktywu politycznego w kierunku ich realizacji (u mas przekop mierzei wiślanej).

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 5 razy 1

  NIGDY NIE ufaj ruSSkim bandytom ...

  “Rosjanin jest największym i najbardziej zuchwałym kłamcą na świecie”.
  (Iwan Turgieniew – rosyjski pisarz)

  “Nie ma na tym świecie istoty bardziej miałkiej, bardziej bydlęcej i chamskiej, niż kacap. Urodzony w nazistowskim kraju, wykarmiony propagandą nazizmu, ten prymityw nigdy nie stanie się Człowiekiem.
  Jego kraj nie ma przyjaciół – tylko albo sługusy, albo wrogowie.

  Ten kraj jest zdolny tylko grozić, poniżać, zabijać. I aby zachować ten status przez Rosję szeregowy kacap jest gotów poświęcić własne życie, życie swoich rodziców i dzieci, jakość życia własnego narodu.
  Zaprawdę – kacapy – to zwierzęta. Srogie, krwiożercze, ”.

  (Aleksander Sołżenicyn – rosyjski pisarz).

 • maks1956

  Oceniono 2 razy 0

  ciekawe kto będzie jeździł po stronie Koreańskiej chyba rowerami

 • anders76

  Oceniono 2 razy 0

  Nie tak dawno Rosjanie wybudowali wygodna autostrade do Afganistanu., na poczatek.

 • laik404

  Oceniono 6 razy 0

  Tylko żeby TIR-em można tam było po tym moście dojechać. Z Żoliborza.

  Jarek by kierował a Kryśka by skompletowała całą wierchuszkę Koalicji Europejskiej na reedukację

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX