Brytyjczycy chcą powrotu plastikowych słomek, bo papierowe szybko miękną. Piszą petycję do McDonald's

Sieć McDonald's w Wielkiej Brytanii podjęła w zeszłym roku decyzję o wycofaniu ze swoich lokali plastikowych słomek. Domagali się tego sami Brytyjczycy, ale teraz chcą ich powrotu. Zebrali kilkadziesiąt tysięcy podpisów pod petycją do zarządu firmy w celu przywrócenia słomek z plastiku.
Zobacz wideo

Fast food w zeszłym roku zdecydował się wycofać plastikowe słomki. Co ważne, decyzja  była wynikiem presji jaką na sieci McDonald’s wywarli sami konsumenci. W czerwcu 2018 r. wpłynęła do McDonald’s petycja podpisana przez klientów sieci, w której proszą fast food o wycofanie plastikowych słomek. Jak podawał serwisy BBC czy The Guardian, sieć tylko w Wielkiej Brytanii zużywała 1,8 mln plastikowych słomek rocznie. Konsumenci argumentowali, że plastikowe słomki są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. W zamian McDonald's wprowadził słomki z papieru, a plastikowe obiecał całkowicie wycofać do końca 2019 r.

Teraz blisko 40 tys. Brytyjczyków podpisało nową petycję adresowaną do sieci McDonald’s, w której chcą przywrócenia plastikowych słomek. Uważają, że papierowe są niewygodne, utrudniają konsumpcję napoju lub shake’a i szybko miękną.

Odpowiedź koncernu

Jak zauważył serwis Wirtualne Media, fast food najwyraźniej nie chce zbaczać z obranej w zeszłym roku ścieżki. Zwraca uwagę, że klienci sieci byli z nich jak dotąd zadowoleni, a słomki mają wystarczającą wytrzymałość.

Nasi dostawcy zrobili dla nas papierowe słomki, które przetrwają co najmniej 30 minut w nienaruszonym stanie w znacznej większości naszych napojów. Zostały wprowadzone po otrzymaniu pozytywnej opinii większości klientów. Cieszymy się, że przyczyniamy się do postępu w usuwaniu plastiku z naszych restauracji i podejmujemy ważne kroki, by zmniejszyć zły wpływ na środowisko

- podał w oświadczeniu koncern.

Plastik znika z Unii Europejskiej

Przypomnijmy, że jednorazowe wyroby plastikowe zostaną wycofane z unijnego rynku. Zgodzili się w tej sprawie negocjatorzy z państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego. Do 2021 r. ma w UE obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takich jak patyczki do uszu, talerze, sztućce czy wspomniane słomki.

Z kolei sieć McDonald’s już w zeszłym roku poinformowała o zmianie w swojej polityce ekologicznej i do 2025 r. planuje całkowite przejście na opakowania podlegające recyklingowi.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (50)
Brytyjczycy chcą powrotu plastikowych słomek, bo papierowe szybko miękną. Piszą petycję do McDonald's
Zaloguj się
 • kotka1910

  Oceniono 23 razy 19

  Berexit i słomki mają wspólny mianownik-stan umysłu przeciętnego Brytyjczyka

 • frank1961

  Oceniono 15 razy 15

  niech używają tych co im z butów wystają...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 12 razy 12

  A może przejść na w pełni ekologiczne słomki? Takie jak były za czasów PRL-u.
  I tu do młodych - zgadnijcie skąd wzięła się nazwa "słomka"?

 • berserc

  Oceniono 12 razy 10

  Ludzie to de...bile łykną każdą głupotę. Plastik jest zły i wielkie koncerny odpowiedzialne za jego wprowadzanie na rynek powinny teraz płacić za jego usuwanie ale używali go ludzie! I chyba czystrze środowisko warte jest rezygnacji z plastikowych śmieci!! Ludzie dorośli, zdrowi mogą pić bez słomki! Większość dzieci też to potrafi! Naprawdę potrzebujecie słomek do picia??

 • panewnik

  Oceniono 8 razy 8

  A nie da się pic bez słomek? Tak normalnie. Jak popołudniową herbatkę.

 • hetty111

  Oceniono 10 razy 8

  A co, mają zdrutowane szczeki, że nie mogą pić nirmalnie, tylko przez słomke?

 • real-meh

  Oceniono 8 razy 8

  Jak z brexitem. Wczoraj chcieli, dziś nie.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 8 razy 8

  Jak wyjść z pokoju aby jednak zostać w pokoju ....

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 6 razy 6

  Slomka jak sama nazwa wskazuje pierwotnie byla wykonywana ze slomy. Pamietam w PRL byly takie slomki moze wystarczy wrocic do pierwowzoru?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX