Brytyjczycy chcą powrotu plastikowych słomek, bo papierowe szybko miękną. Piszą petycję do McDonald's

Sieć McDonald's w Wielkiej Brytanii podjęła w zeszłym roku decyzję o wycofaniu ze swoich lokali plastikowych słomek. Domagali się tego sami Brytyjczycy, ale teraz chcą ich powrotu. Zebrali kilkadziesiąt tysięcy podpisów pod petycją do zarządu firmy w celu przywrócenia słomek z plastiku.
Zobacz wideo

Fast food w zeszłym roku zdecydował się wycofać plastikowe słomki. Co ważne, decyzja  była wynikiem presji jaką na sieci McDonald’s wywarli sami konsumenci. W czerwcu 2018 r. wpłynęła do McDonald’s petycja podpisana przez klientów sieci, w której proszą fast food o wycofanie plastikowych słomek. Jak podawał serwisy BBC czy The Guardian, sieć tylko w Wielkiej Brytanii zużywała 1,8 mln plastikowych słomek rocznie. Konsumenci argumentowali, że plastikowe słomki są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. W zamian McDonald's wprowadził słomki z papieru, a plastikowe obiecał całkowicie wycofać do końca 2019 r.

Teraz blisko 40 tys. Brytyjczyków podpisało nową petycję adresowaną do sieci McDonald’s, w której chcą przywrócenia plastikowych słomek. Uważają, że papierowe są niewygodne, utrudniają konsumpcję napoju lub shake’a i szybko miękną.

Odpowiedź koncernu

Jak zauważył serwis Wirtualne Media, fast food najwyraźniej nie chce zbaczać z obranej w zeszłym roku ścieżki. Zwraca uwagę, że klienci sieci byli z nich jak dotąd zadowoleni, a słomki mają wystarczającą wytrzymałość.

Nasi dostawcy zrobili dla nas papierowe słomki, które przetrwają co najmniej 30 minut w nienaruszonym stanie w znacznej większości naszych napojów. Zostały wprowadzone po otrzymaniu pozytywnej opinii większości klientów. Cieszymy się, że przyczyniamy się do postępu w usuwaniu plastiku z naszych restauracji i podejmujemy ważne kroki, by zmniejszyć zły wpływ na środowisko

- podał w oświadczeniu koncern.

Plastik znika z Unii Europejskiej

Przypomnijmy, że jednorazowe wyroby plastikowe zostaną wycofane z unijnego rynku. Zgodzili się w tej sprawie negocjatorzy z państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego. Do 2021 r. ma w UE obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takich jak patyczki do uszu, talerze, sztućce czy wspomniane słomki.

Z kolei sieć McDonald’s już w zeszłym roku poinformowała o zmianie w swojej polityce ekologicznej i do 2025 r. planuje całkowite przejście na opakowania podlegające recyklingowi.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo