Przeciętny koszt komunii to 6 tys. zł. Ekskluzywne kosztują nawet kilkanaście tysięcy

Robert Kędzierski
Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka, ale i spory wydatek. Przyjęcie, strój i prezent, którym często jest iPhone lub droga hulajnoga elektryczna, to koszt 6 tys. zł.
Zobacz wideo

Wydatki związane z organizacją pierwszej komunii nie należą do najmniejszych. Koszt przeciętnej uroczystości i prezentów wynosi 6 tys. zł. Przyjęcie komunijne jest organizowane w Polsce średnio na 25 osób. Uwzględniając koszty restauratorów oznacza to wydatek ok. 3,5 tys. zł na samo przyjęcie - uwzględniając tort, alkohol i animację -  wynika z raportu Briefly. Kolejne 800-1,1 tys. zł to koszty pozostałych niezbędnych wydatków. Na tę kwotę składa się strój (200-600 zł), dewocjonalia (150 zł), opłaty związane z fotografem i fryzjerem (po 150 zł).

Średni koszt zorganizowania przyjęcia komunijnegoŚredni koszt zorganizowania przyjęcia komunijnego Źródło i mapa: Briefly (askbriefly.com/blog/pierwsza-komunia-ceny/)

Nieodłącznym elementem komunii są też prezenty. Wśród tych drogich znajduje się wiele kosztujących 1 tys. czy 1,5 tys. zł. Łączny koszt komunii może więc wynieść w przypadku średniego przyjęcia ok. 6 tys. zł. Oczywiście cenę można ograniczyć rezygnując z niektórych kosztów takich jak fotograf czy wino. 

Ceny mogą być jednak znacząco wyższe - uwzględniając ceny najdroższych lokali wyprawiających przyjęcia komunijne, cena uroczystości na której bawi 50 osób może sięgnąć nawet 10 tys. zł. Jeśli wielu członków rodziny zdecyduje się na drogie prezenty - a wśród nowych trendów nie brakuje m.in. lokat bankowych - koszty komunii mogą iść w kilkanaście tysięcy złotych. 

Po prezenty na Allegro

Serwis Allegro w przesłanej do naszej redakcji analizie stwierdza, że coraz więcej Polaków robi zakupy online w związku z Pierwszą Komunią Świętą.

W tym roku w okresie komunijnym ponownie widzimy ogromne zainteresowanie egzemplarzami Pisma Świętego - szacujemy, że Polacy kupią teraz kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy Biblii na Komunię, w tym często z grawerem. Egzemplarz Biblii sprzedaje się w szczycie komunijnym co 10 minut. Pamiątki spersonalizowane, jak obrazki z dedykacją czy biżuteria - łańcuszek lub bransoletka to wciąż żelazny kanon prezentów komunijnych.

Elektryczna deskorolka za 1,5 tys. zł czy iPhone?

W okresie komunijnym Allegro odnotowuje też wzrost sprzedaży innych produktów. Wśród nich gry na konsole, w tym szczególnie sygnowane Lego, w których wykorzystuje się motywy ze znanych serii: Gwiezdnych Wojen, Avengers czy Batmana.

Obecnie sprzedaje się zdecydowanie więcej hulajnóg elektrycznych i to tych droższych, powyżej 1 tys. zł, niż hulajnóg klasycznych. Nieco mniej - choć nadal są popularne - pozostają deskorolki elektryczne, rolki i wrotki. Wśród rowerów zdecydowany lider to wciąż rower górski

- informuje biuro Allegro. 

Wyjaśnia, że wśród prezentów elektronicznych królują niepodzielnie smartfony, zarówno marek dostępnych cenowo, jak np. Xiaomi, jak i droższych, jak iPhone. Wśród zabawek popularne są klocki, szczególnie Lego, ale także gry planszowe, czy produkty które pomagają dzieciom rozwijać swoje naukowe pasje jak mikroskopy, zestawy doświadczalne czy roboty. 

Czytaj też: Prezent na komunię? Nie musi być drogi, by trzeba było zapłacić podatek. Fiskus ma specjalny wzór

Ostatnio popularność zyskuje zwyczaj dziękowania gościom za uczestnictwo w ceremonii i towarzyszącym jej spotkaniom. Podziękowania te przyjmują różne formy:  magnesów czy spersonalizowanych cukierków, a nawet specjalnych ozdobnych pudełek na ciasto dla gości. 

Jakie drogie prezenty komunijne wybierają klienci Allegro? Wśród najbardziej kosztownych wymienić można rowery miejskie (do 1,2 tys.), hulajnogi elektryczne (do 1,5 tys.zł), smartwatche (do 800 zł), smartfony (do 1 tys. zł).

Zobacz wideo
Więcej o: