Minister Tchórzewski chce podatku węglowego. "Powinien być w UE"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski jest zdania, że powinien zostać wprowadzony w UE podatek od śladu węglowego. Miałby dotyczyć towarów importowanych z krajów, w których nie obowiązuje strategia walki z emisjami.
Zobacz wideo

Podczas rozpoczynającego się dziś XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach obecny był minister energii Krzysztof Tchórzewski. Poruszył temat walki z emisją CO2 i wynikających z niej, zdaniem szefa resortu, negatywnych skutków gospodarczych.

Należy dbać o klimat i zabiegać o poprawę środowiska naturalnego, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i zmieniać w świat ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli nie wszystkie gospodarki na świecie będą ponosić koszty emisji dwutlenku węgla, to doświadczymy negatywnych zmian przemysłowych i gospodarczych w Europie. My, patrząc z perspektywy dużych inwestycji w energetyce, bo takie muszą mieć miejsce, musimy patrzeć też w takim aspekcie, żeby to realizowały przynajmniej w większej części niż 50 proc. nasze lokalne firmy europejskie

- powiedział minister energii.

Zdaniem Tchórzewskiego Europa odpowiedzialna za ułamek światowej emisji CO2 powinna zmotywować inne kraje do ponoszenia wysiłku związanego z walką z emisją m.in. przy użyciu podatku od śladu węglowego. Obarczone nim miałyby być towary importowane z państw, w których nie funkcjonuje strategia walki z emisjami, a wytwarzane z dużym udziałem węgla.

Jako Europa emitujemy jakieś 10 proc. jeśli chodzi o świat. W związku z tym jeżeli nie przeniesiemy na inne regiony świata tej walki z emisją i odpowiedzialności, to po prostu gospodarczo będziemy ginąć. Dlatego też wydaje się, że wynikiem tej dyskusji jest konieczność wprowadzenia podatku od śladu węglowego. Jeżeli importujemy produkty z dużym udziałem węgla, to z tego tytułu powinniśmy oczekiwać, że ktoś zapłaci podatek. W ramach Unii Europejskiej taki podatek od śladu węglowego powinien być wprowadzony

- podsumował minister Tchórzewski, dodając, że rodzi się w ten sposób postulat dla wszystkich przyszłych eurodeputowanych bez względu na ich opcję polityczną.

Czystego powietrza coraz mniej

Przypomnijmy, że w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy przodują Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia. Polskie Jaworzno w zestawieniu znalazło się na piątym miejscu. Największe stężenie pyłów PM 2,5 w Jaworznie odnotowano w pierwszych i ostatnich trzech miesiącach roku. Wg autorów raportu średni miesięczny poziom pyłów PM 2,5 w lutym siedmiokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia.

Miasta z największym smogiem w EuropieMiasta z największym smogiem w Europie Gazeta.pl

Najgorsza sytuacja jest w Azji. Gurugram w Indiach jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie, według raportu Greenpeace i AirVisual 22 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie znajduje się w Indiach. W światowym zestawieniu Jaworzno znajduje się na 234. miejscu.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Zobacz wideo
Więcej o: