Minister Tchórzewski chce podatku węglowego. "Powinien być w UE"

Minister energii Krzysztof Tchórzewski jest zdania, że powinien zostać wprowadzony w UE podatek od śladu węglowego. Miałby dotyczyć towarów importowanych z krajów, w których nie obowiązuje strategia walki z emisjami.

Podczas rozpoczynającego się dziś XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach obecny był minister energii Krzysztof Tchórzewski. Poruszył temat walki z emisją CO2 i wynikających z niej, zdaniem szefa resortu, negatywnych skutków gospodarczych.

Należy dbać o klimat i zabiegać o poprawę środowiska naturalnego, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i zmieniać w świat ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli nie wszystkie gospodarki na świecie będą ponosić koszty emisji dwutlenku węgla, to doświadczymy negatywnych zmian przemysłowych i gospodarczych w Europie. My, patrząc z perspektywy dużych inwestycji w energetyce, bo takie muszą mieć miejsce, musimy patrzeć też w takim aspekcie, żeby to realizowały przynajmniej w większej części niż 50 proc. nasze lokalne firmy europejskie

- powiedział minister energii.

Zdaniem Tchórzewskiego Europa odpowiedzialna za ułamek światowej emisji CO2 powinna zmotywować inne kraje do ponoszenia wysiłku związanego z walką z emisją m.in. przy użyciu podatku od śladu węglowego. Obarczone nim miałyby być towary importowane z państw, w których nie funkcjonuje strategia walki z emisjami, a wytwarzane z dużym udziałem węgla.

Jako Europa emitujemy jakieś 10 proc. jeśli chodzi o świat. W związku z tym jeżeli nie przeniesiemy na inne regiony świata tej walki z emisją i odpowiedzialności, to po prostu gospodarczo będziemy ginąć. Dlatego też wydaje się, że wynikiem tej dyskusji jest konieczność wprowadzenia podatku od śladu węglowego. Jeżeli importujemy produkty z dużym udziałem węgla, to z tego tytułu powinniśmy oczekiwać, że ktoś zapłaci podatek. W ramach Unii Europejskiej taki podatek od śladu węglowego powinien być wprowadzony

- podsumował minister Tchórzewski, dodając, że rodzi się w ten sposób postulat dla wszystkich przyszłych eurodeputowanych bez względu na ich opcję polityczną.

Czystego powietrza coraz mniej

Przypomnijmy, że w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy przodują Bośnia i Hercegowina oraz Macedonia. Polskie Jaworzno w zestawieniu znalazło się na piątym miejscu. Największe stężenie pyłów PM 2,5 w Jaworznie odnotowano w pierwszych i ostatnich trzech miesiącach roku. Wg autorów raportu średni miesięczny poziom pyłów PM 2,5 w lutym siedmiokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia.

Miasta z największym smogiem w EuropieMiasta z największym smogiem w Europie Gazeta.pl

Najgorsza sytuacja jest w Azji. Gurugram w Indiach jest najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie, według raportu Greenpeace i AirVisual 22 z 30 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie znajduje się w Indiach. W światowym zestawieniu Jaworzno znajduje się na 234. miejscu.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (26)
Minister Tchórzewski chce podatku węglowego. "Powinie być w UE"
Zaloguj się
 • koenzymq10

  Oceniono 16 razy 12

  panie ministrze, my nie mamy pouczać (podatkiem) inne kraje,tylko sami ograniczyć najazd węgle. najlepiej wspierać energetykę odnawialną!!!!

 • wont2

  Oceniono 11 razy 11

  Czy my nie mylimy w tym artykule kwestii emisji CO2 i zanieczyszczeń powietrza?

 • mkey1

  Oceniono 14 razy 10

  Czy ktoś rozumie brednie tego pana?! Bo to wygląda na jakieś wybielanie ?:-)

 • mecenas_misiura

  Oceniono 14 razy 10

  Ten człowiek jest idiotą. Najgorszego rodzaju, bo pracowitym i bezkarnym.

 • walsmet

  Oceniono 6 razy 6

  Pełny odlot pana ministra. Polska energetyka na węglu stoi, ciekawe ile byśmy musieli zapłacic tego podatku ?, bidulek nie przewidział konsekwencji dla polskiej gospodarki. Ten typ ministra tak już ma. Kolejna kompromitacja tego rządu.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 10 razy 4

  Palant nie minister, ruski minister.
  Import stali z Rosji - wzrost w 2018 o 108% .
  a w sumie z WNP w tym z Rosji 3-krotnie w ciągu roku!!!.
  import węgla z Rosji - 2017 wzrost o 67% r/r . . .
  2018 - o 38% r/r. W sumie w stosunku do 2016r wzrost 2,5-krotny. . .
  I najlepsze: ...Wydobycie w Polsce- spadek w 2018 0 3,2% r/r. .
  A my dotujemy tych pasożytów 3 miliardy rocznie za sprawą tegoż mini-stra

 • hopsiupbec

  Oceniono 4 razy 2

  "Miałby dotyczyć towarów importowanych z krajów, w których nie obowiązuje strategia walki z emisjami."

  Opodatkujemy sami siebie? Tchórzewski, nie wiem co wąchasz, ale odstaw.

 • june-of-44

  Oceniono 4 razy 2

  Kim jest ten wieśniak z uśmiechem przygłupa? Ministrem w rządzie dobrej zmiany?
  Kto posprząta po nich ten burdel gdy we wrześniu społeczeństwo da im czerwoną kartkę na wyborach...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX