43 proc. Polaków ogranicza jedzenie mięsa. Hodowcy zwierząt rzeźnych liczą na odwrócenie trendu

Aż 43 proc. Polaków deklaruje, że nie je lub stara się ograniczać jedzenie mięsa, a fleksitarianizm staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Takie zachowania konsumenckie sprawiają, że wzrasta niepokój wśród pracowników branży mięsnej.
Zobacz wideo

O tym, że aż 43 proc. Polaków nie je lub ogranicza jedzenie mięsa, mówi raport IQS. Z badania wynika, że jedna trzecia z nas ogranicza jedzenie mięsa, dziewięć proc. robi to w stopniu znacznym, ale tylko jeden procent badanych deklaruje, że jest na diecie wegańskiej. Z badania IQS wynika, że duża część Polaków to tzw. fleksitarianie, czyli osoby, które ograniczają ilość posiłków mięsnych w swoim codziennym jadłospisie lub spożywają mięso tylko okazjonalnie (np. poza domem, na przyjęciach u rodziny itp.), choć na co dzień stosują dietę wegetariańską lub wegańską.

- Fleksitarianizm to zjawisko stosunkowo młode, ale powoli, także w Polsce, wkraczające do mainstreamu. (...) Konsekwencje biznesowe mogą przynieść przetasowania na rynku, dlatego warto fleksitarianizm wziąć pod przysłowiową lupę - w rozmowie z INN Poland mówi Grzegorz Giza, Chief Growth Officer w IQS.

Polacy ograniczają jedzenie mięsa. Przedstawiciele branży mięsnej nie są zadowoleni

Mniejsze spożycie mięsa przez Polaków przekłada się na niepokój wśród właścicieli gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw wędliniarskich. Okazuje się, że mieszkańcy Polski zjadają mniej mięsa niż obywatele innych krajów europejskich, a trend ograniczania spożycia mięsa będzie coraz silniejszy (największa grupa osób na diecie bezmięsnej to ludzie młodzi, w wieku 16-24 lat). Taki stan rzeczy może mieć poważne konsekwencje dla branży mięsnej.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Australii zjadają rocznie od 100 do 120 kilogramów mięsa na osobę. W Polsce jest to 70-80 kilogramów, a liczba ta może się zmniejszyć. Jak informuje portal INN Poland, hodowcy zwierząt rzeźnych chcą, aby każdy Polak spożywał ok. 25 kilogramów mięsa więcej niż dzisiaj. Problem w tym, że stoi to w sprzeczności z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Instytucja ta opublikowała nową piramidę żywieniową, z której wynika, że owoce i warzywa powinny stanowić co najmniej połowę tego, co jemy w ciągu dnia, z kolei spożycie mięsa (w szczególności mięsa czerwonego i produktów przetworzonych) warto ograniczyć do ok. 0,5 kilograma w tygodniu (czyli ok. 25 kg rocznie). Instytut Żywności i Żywienia informuje, że taka dieta wpływa na wydłużenie się średniej długości życia. 

Więcej o:
Komentarze (171)
43 proc. Polaków ogranicza jedzenie mięsa. Hodowcy zwierząt rzeźnych liczą na odwrócenie trendu
Zaloguj się
 • laborantkolaborant

  Oceniono 76 razy 66

  Ja tym obsranym hodowcom proponuję, żeby swoje kolejne wcielanie spedzili w boksie, przywiązani łańcuchem, bez jednego dnia na słońcu, pasieni modyfikowaną kukurydzą, faszerowani antybiotykami i sterydami, a na koniec rypnięci obuchem w łeb, zapakowani w folię z napisem "zestaw promocyjny na gryla" i sprzedani zapoconemu karkowi z szalikiem swojej ukochanej drużyny na szyi.

 • leemc12

  Oceniono 50 razy 48

  "hodowcy zwierząt rzeźnych chcą, aby każdy Polak spożywał ok. 25 kilogramów mięsa więcej". Nie, dziękuję.

 • najgorszy.sort.polakow

  Oceniono 47 razy 47

  Branża mięsna? Niech spada. Co nas obchodzi utyskująca branża mięsna, która niejedno ma za skórą, tak w stosunku do maltretowanych zwierząt, jak i podtruwanych, oszukiwanych konsumentów.

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 38 razy 32

  Branża mięsna jak meble czy auta?
  Nie.
  Za tym wszystkim kryje się niewyobrażalne cierpienie zwierząt.
  NIE JEDZCIE MIĘSA!

 • turkucio

  Oceniono 33 razy 31

  Nie liczyłbym na odwrócenie trendu, im ktoś mniej je mniej, to mu mniej smakuje i je mniej mięsa. Widzę to po sobie, obecnie jem niewiele mięsa i często mnie odrzuca już sam zapach.

 • z.04.2019

  Oceniono 31 razy 29

  Branża mięsna to chore i martwe krowy, świnie... przerabiane w naszych ubojniach, na samo wspomnienie odechciewa mi się mięsa na następne lata oraz zawartość mięsa w mięsie i E 621 -, glutaminian sodu inaczej wzmacniacz smaku, Azotyn sodu - E 250 w nadmiarze jest szkodliwy dla człowieka, działa jak trucizna. Może się również przekształcać w rakotwórcze nitrozaminy., , maltodekstryna negatywny wpływ na florę bakteryjną w układzie pokarmowym dodatkowo wskazuje się również na wysoki indeks glikemiczny maltodekstryny,

 • gnom_opluwacz

  Oceniono 25 razy 25

  I bardzo dobrze. Lubię mięso, ale naprawdę - wolę jeść mniej, ale coś lepszego, niż schabowego po 10 zł/kg, smakującego jak wyrób mięsopodobny.

  I na całe szczęście, jest już tyle fajnych potraw bezmięsnych, że da się wybrać rzeczy smaczne, pożywne i nie udające mięsa.

 • pamejudd

  Oceniono 22 razy 22

  Niepokój rzeźnika to dla mnie dobra wiadomość :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX