Amazon w USA zachęca swoich pracowników do samozatrudnienia. Oferuje 10 tys. dol. wsparcia na start

Równowartość blisko 40 tys. zł oferuje firma Amazon swoim amerykańskim pracownikom, którzy zwolnią się z pracy i założą mikrobiznes logistyczny. Warunkiem byłoby dalsze podwykonawstwo dla giganta.
Zobacz wideo

Jak donosi telewizja CNN, Amazon zachęca swoich pracowników w Stanach Zjednoczonych, by zrezygnowali z dotychczasowych umów o pracę. Mieliby założyć własną działalność gospodarczą i dalej świadczyć usługi logistyczne dla dotychczasowego pracodawcy.

Jeszcze w czerwcu 2018 r. Amazon ogłosił, że amerykańscy pracownicy mogą ubiegać się o założenie własnej małej firmy, by w ramach dalszej współpracy dostarczać pakiety Prime w furgonetkach i mundurach handlowego giganta. Chociaż handlowy potentat potwierdził, że dziesiątki tysięcy pracowników wyraziło zainteresowanie programem, firma zauważyła, że wielu jej pracowników nie było stać na sprawne rozkręcenie interesu w związku z kosztami.

Zauważyliśmy ogromne zainteresowanie dziesiątek tysięcy osób, które złożyły wniosek o uczestnictwo w programie Partner Service Delivery, w tym wielu pracowników. Słyszeliśmy od współpracowników, że chcą uczestniczyć w programie, ale zmagali się z wysokimi kosztami prowadzenia działalności w początkowej fazie

- powiedział Dave Clark, starszy wiceprezes Amazon ds. Operacji Globalnych, cytowany przez CNN.

Amazon daje 10 tys. dolarów na start

W związku z tym Amazon zdecydował się wyjść tym potrzebom naprzeciw i obecnie oferuje 10 tys. dolarów dofinansowania dla pracowników na wsparcie ich biznesu. Dodatkowo każdy z pracowników, który zdecyduje się przystąpić do programu, będzie przez trzy kolejne miesiące otrzymywał swoje dotychczasowe wynagrodzenie.

Amazon pracuje też nad niezależną usługą dostawy, by obsługiwać pakiety dla takich firm kurierskich jak UPS i FedEx, a także usługi pocztowe.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (33)
USA. Amazon zachęca swoich pracowników do samozatrudnienia. Oferuje 10 tys. dolarów wsparcia na start
Zaloguj się
 • futon

  Oceniono 18 razy 14

  Chcą żeby cytryna się jeszcze bardziej sama wycisnęła.

 • mario403

  Oceniono 15 razy 11

  LOL. Zero urlopu, zero swiadczen, zero emerytury.

 • tomasz20

  Oceniono 8 razy 8

  Podobno Solidarność za komuny walczyła o lepsze prawa dla pracowników.Niestety wywalczyła tylko kasę dla siebie i swoich działaczy.Robotnicy zostali niestety zwykłymi niewolnikami. I za to co roku świętują to wybitne osiągnięcie!

 • vidi71

  Oceniono 7 razy 7

  A test przedsiębiorcy?

 • d1r3ct

  Oceniono 5 razy 5

  A ciekawe ile po odliczeniu wszystkiego co się da, po ulgach, po sztuczkach księgowych, rejestracji swoich spółeczek w rajach faktycznie Amazon płaci podatki. Bo na pewno nie jest to miejscowe 30, 10 czy 1% w zależności od kraju.
  A taki pracownik, który zamieni etat na jednoosobową działalność zapłaci nawet po poradach taniego księgowego pewnie 2-3 krotnie wyższy podatek.
  Po drugie wtedy sporo odpowiedzialności, podatków i składek idzie na barki...malutkiej jednoosobowej firmy. Bardzo sprytne.
  To może prezes Jeff Bezos, rada nadzorcza, cały menedżment również założy jednoosobowe firmy, zrezygnują ze swoich stanowisk, premii, bonusów, wysokich pensji niezależnych od wyników ? Nie ? :D

 • witek7205

  Oceniono 5 razy 5

  Czyli proponują przejście na umowy śmieciowe.
  W ten sposób chcą się pozbyć kosztów pracownika (ubezpieczenia, urlopów, podatków) i przerzucić je na "firmę" tegoż pracownika, który teraz sam będzie sobie musiał zapłacić podatki, znaleźć ubezpieczenie (koszt > 1000 dol miesięcznie), a o urlopie, a raczej jego braku raczej zapomnieć. Oczywiście o stawkach płacy nie wspomina, bo po co ludzi zniechęcać do wyścigu szczurów w zawodach kto zaproponuje, że rozwiezie paczki taniej.

 • magnacarta

  Oceniono 6 razy 4

  polecam poczytać: Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od roku 1492 do dziś
  Howard Zinn

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX