Santander Bank Polska nie będzie finansował nowych elektrowni węglowych

Zrewidowana polityka energetyczna głównego akcjonariusza Santander Bank Polska przewiduje, że nie będzie on dostarczał  produktów finansowych przeznaczonych na nowe projekty elektrowni węglowych. Santander Bank Polska zobowiązał się także do stopniowego przechodzenia na zieloną energię. 
Zobacz wideo

"Biorąc pod uwagę tempo zmian klimatycznych oraz oczekiwania społeczne niezbędne jest podjęcie realnych działań, które wymiernie wpłyną na redukcję cywilizacyjnego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego w strategii odpowiedzialnej bankowości realizowanej w naszym banku tak ważne miejsce zajmuje ekologia" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski. 

W związku z tym, Gajewski zapowiedział, że zrewidowana polityka energetyczna jego głównego akcjonariusza banku jakim jest hiszpański Banco Santander przewiduje, że nie będzie on dostarczał  produktów finansowych przeznaczonych na nowe projekty elektrowni węglowych.

Santander Bank Polska, jako jedyny przedstawiciel sektora bankowego w Polsce, przystąpił też do Paktu na Rzecz Zrównoważonego Wykorzystania Tworzyw Sztucznych i wraz z największymi organizacjami branżowymi, producentami dóbr konsumenckich i sieciami handlowymi, do końca roku stworzy mapę drogową przejścia na model zrównoważone wykorzystania tworzyw sztucznych w Polsce. 

Czytaj więcej: Bank BNP Paribas zamknie w Polsce 140 placówek

Zmiana floty samochodowej i redukcja CO2

Jednocześnie bank rozpocznie wymianę floty samochodowej na bardziej przyjazną środowisku, która będzie opierała się na technologii hybrydowej, co pozwoli na redukcję emisji CO2 o 1800 ton, czyli aż 31 proc. 

"Zmiana floty jest jednym z elementów strategii zmierzającej do zmniejszenia śladu środowiskowego banku. Santander Bank Polska ponadto zapowiada wdrożenie strategii 'no plastic', czyli stopniowej eliminacji jednorazowych produktów z plastiku najpierw w centralach, a w kolejnych krokach, również we wszystkich oddziałach" - napisano również. 

Santander Bank Polska chwali się też, że jako pierwszy bank komercyjny wyemitował zielone obligacje w 2017 roku (137,1 mln euro), udzielił finansowania klientom w ramach programu wspierającego efektywność energetyczną budynków oraz leasingów wspierających inwestycje w aktywa energooszczędne. 

Czytaj więcej: Minister Tchórzewski chce podatku węglowego. "Powinien być w UE"

Ostateczny kształt polityki ekologicznej z końcem czerwca

Podjęte przez Santander Bank Polska zobowiązania są jednymi z najważniejszych założeń z opracowywanych przez bank polityk środowiskowych, klimatycznych i energetycznych, które w ostatecznym kształcie zostaną przyjęte z końcem czerwca 2019 r. 

Santander Bank Polska (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem BZ WBK jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji.

Zobacz wideo
Więcej o: