Będzie 500 Plus dla najbiedniejszych niepełnosprawnych. Rząd przedstawił szczegóły projektu

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska potwierdziła, że zostanie wprowadzone świadczenie 500 Plus dla osób z niepełnosprawnościami. Objęte nim zostaną osoby, które poza rentą socjalną nie mają żadnych dodatkowych źródeł dochodu.
Zobacz wideo

19 maja premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie dodatkowego, comiesięcznego świadczenia dla najbardziej potrzebujących, niezdolnych do pracy osób niepełnosprawnych. Nie było wiadomo, ile będzie kosztował dodatkowy program, ani kto dokładnie zostanie nim objęty. Dodatek ma wynieść 500 zł. Dziś informację potwierdziła rzecznik rządu, Joanna Kopcińska.

Wsparcie w wysokości 500 zł trafi do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych, całkowicie niezdolnych do pracy, które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania

- poinformowała dziś rzecznik rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z TVP Info.

Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego, źródłem finansowania świadczenia ma być Fundusz Solidarnościowy i podatek handlowy czyli danina nałożona na zagraniczne sieci handlowe działające w Polsce.

Roczny koszt dla finansów publicznych takiego świadczenia to 3 mld zł. Planujemy sfinansować te świadczenia z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, tu roczne przychody szacujemy na około 1,7 mld zł, oraz z podatku od sprzedaży detalicznej, tutaj według prognoz wpływy od 1,5 do 1,7 mld zł rocznie. (...) Wsparcie kierujemy do dorosłych i chciałabym podkreślić: nie będzie miał znaczenia wiek orzeczenia niepełnosprawności

- wyjaśniała rzeczniczka rządu, dodając: 

Chcemy, żeby projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wakacjami i aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi

Źródła finansowania dodatku

Fundusz Solidarnościowy powstał w październiku 2018 r. Jego wpływy pochodzą z dwóch źródeł - Funduszu Pracy, do którego pracodawcy odprowadzają 2,45 proc. wynagrodzenia oraz danina od dochodu osób fizycznych (4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł za rok podatkowy).

Drugie, wymienione przez Joannę Kopcińską źródło finansowania 500 Plus dla osób niepełnosprawnych miałoby pochodzić z podatku handlowego, który został w ostatnim czasie zaakceptowany przez UE.

Ten jednak nie może w tym momencie zasilić budżetu na świadczenia. Jego naliczanie rozpocznie się dopiero teraz, po decyzji UE, a środki szacowane na 1,5 mld zł będące jego rezultatem wpłyną do budżetu państwa najwcześniej w przyszłym roku.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (99)
Będzie 500 Plus dla najbiedniejszych niepełnosprawnych. Rząd przedstawił szczegóły projektu
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 27 razy 25

  Dzięki pisowskim programom pedofilia+ i działkaMorawieckiego+ biedny PiS musi już teraz obiecywać łapówki, które były w planie dopiero przed wyborami parlamentarnymi. Przy takiej ilości pisowskich afer, do października możemy spodziewać się jeszcze samochód+, samolot+, jacht+, kochanka+ i habilitacja+. Dla każdego!

 • 2krzychok

  Oceniono 27 razy 21

  Pis jak rozwydrzona dziwka. Daje - jak się jej naprawdę opłaca.
  Jak niepełnosprawni strajkowali - nie dała, bo po co?
  Jak europejskie stołki z pod dyupy uciekają - daje i się chwali.

 • palo_ma1

  Oceniono 21 razy 19

  Przekupstwo wyborcze z użyciem publicznego grosza.
  Pachnie kryminałem.

 • monty937

  Oceniono 22 razy 18

  I tak wszystkich nie przekupicie ! Pedofilia w kościele to jest problem !

 • jego-wysokosc

  Oceniono 18 razy 16

  Z kościołem się rypło. Wyszedł smród z działką we Wrocławiu kupioną przy współudziale biskupa. Panicznie szukamy ratunku? Tak naprawdę xuj z niepełnosprawnymi, to strach oderwania od żłobu zajrzał w oczy!

 • baska_w5

  Oceniono 17 razy 15

  "Chcemy aby ustawa weszła w życie przed wyborami parlamentarnymi". Już nawet nie kryją się, że bezczelnie próbują przekupić osoby niepełnosprawne i pozyskać ich głosy. Tylko nie wiem na jakiej podstawie sądzą, że osoby niepełnosprawne nie grzeszą intelektem. Zapewniam, że bardzo wielu z nich ma wyższy iloraz inteligencji niż niejeden pisowiec.

 • lina555

  Oceniono 15 razy 13

  Żenada, jest na 500 dla dzieci bogatych, a niepełnosprawny nie może mieć dochodów! Skrojone tak, aby Jakub Hartwich się nie załapał , bo jako radny dostanie dietę. Brak słów! Ale właściwie to do pisu podobne.

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 17 razy 13

  Co to znaczy "najbiedniejszych niepełnosprawnych"? "(...) które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania (..)"
  A JAKIE mogą być te "inne stałe źródła utrzymania" oprócz renty socjalnej w przypadku osoby, która tę rentę pobiera?

 • niktwazny126

  Oceniono 17 razy 13

  Przykrywamy wyczyny kk? Ile by nie rzucili teraz niepełnosprawnym, to i tak oni zapamiętali, jak byli przyjmowani w Sejmie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX